18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto dziś reprezentuje województwo pomorskie w Unii

Ryszarda Wojciechowska
Hanna Foltyn-Kubicka
Hanna Foltyn-Kubicka Adam Warżawa
Pomorze ma w Europarlamencie dwóch posłów. To wyłącznie reprezentanci Platformy i PiS.

Janusz Lewandowski - 58 lat
Polski ekonomista i polityk z grupy gdańskich liberałów. Najpierw był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, potem Unii Wolności, a od 2001 roku jest w Platformie Obywatelskiej.

Były poseł na Sejm, były minister przekształceń własnościowych, obecnie deputowany do Parlamentu Europejskiego z list PO. W rankingach oceniany jako jeden z najbardziej pracowitych europosłów. Jest też autorem książki o liberałach i felietonistą.

Urodził się w Lublinie. Na studia do Gdańska przyjechał w niemal historycznym czasie, wprost na wypadki grudniowe 1970 roku. Te wydarzenia, jak sam mówi, stały się dla niego lekcją na całe życie. Na trwale wyleczyły go z socjalizmu. Na Uniwersytecie Gdańskim studiował ekonomikę transportu morskiego. Podczas studiów wyczynowo uprawiał biegi sprinterskie (jego najlepszy czas to 10,7 s na 100 m) i był wicemistrzem akademickim Polski.

Po latach żartobliwie wspominał, że w tamtym czasie drżał, aby nowo powstała uczelnia nie przyjęła nazwy Uniwersytetu Bałtyckiego, bo wtedy na dresach mieliby skrót UB.
Po studiach w 1974 roku rozpoczął pracę nauczyciela akademickiego. W 1984 roku obronił doktorat. Jego zawodowy szlak obejmował też przez pewien czas Polskie Linie Oceaniczne. Był także wykładowcą na amerykańskim uniwersytecie Harvarda. Zakładał też Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

W latach 1980-1989 był doradcą ekonomicznym NSZZ Solidarność, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W czasach rządów Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej pełni funkcję ministra przekształceń własnościowych.
To za czasów jego ministrowania uruchomiono giełdę i opracowano program powszechnej prywatyzacji. Ale działalność ministra zaowocowała potem zarzutami o nieprawidłowej prywatyzacji dwóch krakowskich spółek Skarbu Państwa. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do sądu przed dwunastoma laty.

Dopiero w marcu tego roku sąd oczyścił Lewandowskiego od tych zarzutów.
Po odejściu z fotela ministra i po porażce wyborczej KLD (1993 rok) Lewandowski pracował jako ekspert m.in. za granicą. W 1994 roku jako członek już Unii Wolności wraca ponownie do Sejmu. W 2001 roku przechodzi do Platformy Obywatelskiej, uzyskując mandat posła PO IV kadencji.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku uzyskał najlepszy wynik w regionie. W czasie pierwszej połowy kadencji przypadła mu rola szefa Komisji Budżetowej, co w przypadku debiutanta zza żelaznej kurtyny było skokiem na głęboką wodę.
Ubolewa, że polityka zbrzydła, a przesadne upartyjnienie życia publicznego nagradza miernych, ale wiernych.
Hanna Foltyn-Kubicka - 59 lat.
Ta absolwentka Wydziału Germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, zanim została politykiem, przez lata była nauczycielem akademickim. Najpierw jako asystentka na Wydziale Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego, potem jako wykładowca języka niemieckiego w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Pod koniec lat siedemdziesiątych wyjechała na staż do Bochum w Niemczech.
Po powrocie z Niemiec włączyła się w działalność pierwszej Solidarności w regionie pomorskim.
Prawo i Sprawiedliwość to jej pierwsza partia (ma w niej status członka założyciela) i jak do tej pory jedyna, z którą się związała.

Przez pewien czas prowadziła biuro poselskie Lecha Kaczyńskiego. W latach 2002-2005 zasiadła w ławach Sejmiku Województwa Pomorskiego jako radna. Pełniła w nim funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Współpracy Międzynarodowej i Zagranicznej.
W październiku 2005 roku zamieniła ławy Sejmiku na fotel poselski. Posłanką na Sejm była jednak tylko przez dwa miesiące do 9 grudnia, wędrując potem do Parlamentu Europejskiego na miejsce Anny Fotygi, która zrezygnowała z mandatu eurodeputowanej, żeby zostać ministrem spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

Jako parlamentarzysta Parlamentu Europejskiego zasiada w komisjach spraw zagranicznych, wolności obywatelskich oraz podkomisji praw człowieka.
Jest wielbicielką terierów szkockich i - jak twierdzi - tej miłości do nich nie może nawet osłabić ich dość skomplikowany charakter. Poza tym kolekcjonuje porcelanę i biżuterię z bursztynu. W ten ostatni sposób, prezentując bursztyn na sobie, promuje nasz region, jak żaden inny na świecie związany z bałtyckim złotem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki