Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kształcenie zawodowe szansą na przyszłą pracę [ROZMOWA]

Maciej Wajer
Z Grzegorzem Urowskim, dyrektorem PZS nr 3 w Kościerzynie, na temat kształcenia zawodowego rozmawia Maciej Wajer

W ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się kształceniu zawodowemu, a placówka, którą pan kieruje, jest jedną z największych tego typu w Kościerzynie...

W Powiatowym Zespole Szkół nr 3, znanym bardziej jako szkoła drzewna, funkcjonują różne typy szkół. W technikum kształcimy młodzież w czterech zawodach: technik usług fryzjerskich, technik technologii drewna, technik ochrony środowiska oraz technik geodeta. Natomiast w zasadniczej szkole zawodowej, która rzeczywiście jest największą tego typu szkołą w powiecie kościerskim, kształci się ponad 300 uczniów. Uczniowie ci uczą się w 12 oddziałach, w około 20 zawodach. Dwie klasy pierwsze oraz dwie klasy drugie sprofilowane są następującymi zawodami: stolarz-fryzjer oraz mechanik pojazdów samochodowych-sprzedawca. W przypadku tych klas kształcenie teoretyczne zawodowe odbywa się w szkole, natomiast praktyczna nauka zawodu w zakładach pracy. Wyjątek stanowią stolarze, którzy praktyczną naukę zawodu odbywają na warsztatach szkolnych. Pozostałe osiem klas to klasy wielozawodowe, w których młodzież kształci się w takich zawodach jak elektryk, cukiernik, piekarz, ślusarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter elektronik. Praktycznie każdy absolwent gimnazjum ma możliwość uczenia się u nas wybranego przez siebie zawodu. Poza tym szkoła drzewna jest pięknie położona, z dużą ilością terenów zielonych, z nowo wybudowanym stadionem lekkoatletycznym, z nowoczesnymi pracowniami dydaktycznymi, a kadra nauczycielska posiada najwyższe kwalifikacje. Jako szkoła zawodowa współpracujemy z ponad 100 zakładami pracy, w których nasi uczniowie odbywają zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe. Są to różnej wielkości firmy, począwszy od mikroprzedsiębiorstw, a skończywszy na firmach zorganizowanych w spółki akcyjne. Dzisiaj kształcenie zawodowe wraca na należne mu miejsce w polskim systemie oświaty. Potrzebujemy bowiem dobrych fachowców, z dobrymi kwalifikacjami i umiejętnościami. Od zawsze współpracowaliśmy z przedstawicielami różnych branż. Pracodawcy opiniują m.in. programy nauczania, zależy im na dobrym przygotowaniu uczniów, których po ukończeniu nauki, mogliby zatrudnić w swoich zakładach pracy.

Niedawno uczestniczył pan w spotkaniu z władzami powiatu oraz przedsiębiorcami. Proszę powiedzieć, co było tematem tych rozmów i jakie są oczekiwania przedsiębiorców?

Tematem tych rozmów było m.in. kształcenie zawodowe, a także współpraca pomiędzy przedsiębiorcami a szkołą. Chodzi o to, by dostosować kształcenie zawodowe do potrzeb gospodarki. Przedsiębiorcy oferują praktyczną naukę zawodu, staże, udział w targach, kursy doskonalące oraz wiele innych form współpracy. Zwrócono też uwagę na to, że w naszym regionie dominującą branżą jest branża przemysłu drzewnego oraz branża budowlana. Jeśli chodzi o branżę drzewną to na naszym terenie mamy dużą ilość tartaków, stolarni, zakładów meblarskich, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Przedsiębiorstwa te zgłaszają zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców średniego szczebla technicznego w zawodzie technik technologii drewna. Nasza placówka posiada wszelkie możliwości, aby kształcić m.in. w tym zawodzie.

Skoro podkreśla pan, że szkoła powinna kształcić dobrych fachowców, to proszę powiedzieć, jak uczniowie wypadają podczas egzaminów zawodowych?

Muszę przyznać, że wyniki egzaminów zawodowych w zasadniczej szkole zawodowej wypadają bardzo dobrze. W przypadku niektórych zawodów zdawalność kształtuje się na poziomie 100 procent, czego przykładem jest mechanik pojazdów samochodowych. W innych przypadkach, zdawalność kształtuje się na poziomie 80-90 procent. To lepiej niż średni wynik w województwie i w kraju. Chciałbym też podkreślić, osiągnięcia naszych uczniów, którzy kształcą się w zawodach technik usług fryzjerskich i fryzjer. W Międzyszkolnym Konkursie Open Hair Cup 2014, który odbył się w Gdańsku, i który był organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw, nasza uczennica Martyna Kurkowska zajęła indywidualnie trzecie miejsce. Taką samą lokatę zajęliśmy jako szkoła w kategorii drużynowej. A trzeba zaznaczyć, że poziom tego konkursu był bardzo wysoki, a konkurencja duża. Na zakończenie chciałbym zaprosić przyszłych absolwentów gimnazjów do kontynuowania nauki w naszej szkole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki