Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Kryzys zaszkodził zamkowi

  Kryzys zaszkodził zamkowi

  Krystyna Paszkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Władze gminy Gniew przygotowują się do ogłoszenia drugiego przetargu na sprzedaż Wzgórza Zamkowego. Dokładna kwota, do jakiej zejdzie cena oferowanego na sprzedaż majątku, jeszcze nie jest znana, ale na pewno będzie niższa przynajmniej o kilka milionów.
  - Obniżka będzie dostrzegalna dla inwestorów, nie będzie jednak drastyczna, aby nie uszczuplić wartości oferowanego majątku - zastrzega Bogdan Olszewski, wiceburmistrz Gniewa.

  Wcześniej majątek oszacowano na około 41 mln zł. Pierwszy przetarg nie został rozstrzygnięty - nie wpłynęła ani jedna oferta. Taką sytuację samorządowcy tłumaczą m.in. panującym kryzysem finansowym. Kiedy upłynął wyznaczony termin, nikt nie wpłacił wadium. Zapytany o powód takiej sytuacji przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewie Janusz Karzyński stwierdził:

  - To jeszcze świeża sprawa, więc nie odpowiem, czy radni zdecydują się na ogłoszenie drugiego przetargu. Moim zdaniem, trzeba ogłosić ponowny przetarg, ale nie od razu. Powinniśmy przeczekać kryzys finansowy, jaki pojawił się na świecie. W tej sytuacji trzeba będzie zlecić ponowną wycenę Wzgórza Zamkowego. Niedługo będzie sesja, na której na pewno poruszymy ten temat.

  Sesji poświęconej sytuacji sprzedaży Wzgórza Zamkowego dotąd jednak nie było. Nie ma również takiego punktu w porządku obrad na zaplanowanej na dzisiaj sesji gniewskiego samorządu. Temat jednak jest wciąż aktualny...

  - O sprzedaży zamku rozmawiać będziemy na posiedzeniach komisji, zaraz po listopadowej sesji - zaznacza wiceburmistrz. - Chcemy na spokojnie przeanalizować sytuację. Temat trafi pod obrady na sesji w grudniu.

  A jak wygląda sytuacja z wyceną zamku na potrzeby drugiego przetargu?
  - Wartość przeznaczonego na sprzedaż majątku, w myśl obowiązującego prawa, może zostać zmniejszona nawet o połowę - mówi Olszewski. - Takiej jednak wersji na pewno nie przewidujemy.
  Ustawa przewiduje, że gmina może drugi przetarg ogłosić nie wcześniej niż 14 dni po otwarciu ofert i nie później niż sześć miesięcy po tym fakcie.

  - Prawdopodobnie przetarg ogłoszony zostanie w styczniu przyszłego roku - informuje Bogdan Olszewski.

  Sytuację bacznie obserwuje załoga zamku.
  - Wcale się nie dziwię, że pierwszy przetarg nie został rozstrzygnięty - mówi Krzysztof Górecki, dyrektor Fundacji Zamek w Gniewie. - Mamy kryzys, a w dobie kryzysu jako pierwsza "dostaje" turystyka. Trudno przecież powiedzieć, żeby ta gałąź była określana mianem pierwszej potrzeby. Do tego, co się dzieje, podchodzimy bardzo ostrożnie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo