Kradzież ludzkich szczątków na Pomorzu. "Kolekcjoner ciał"...

  Kradzież ludzkich szczątków na Pomorzu. "Kolekcjoner ciał" nie trafi do więzienia, a do szpitala. Biegli: "Dariusz R. był niepoczytalny"

  Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Podejrzany o kradzieże zwłok z pomorskich cmentarzy trafi na leczenie psychiatryczne
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Do zamkniętego ośrodka na leczenie, a nie do więzienia trafi Dariusz R. Mężczyzna z zarzutami rozkopywania licznych grobów na Pomorzu i kradzieży zwłok (nazywany przez media „kolekcjonerem ciał” lub "kolekcjonerem ciał"), kiedy dopuszczał się profanacji miejsc pochówku, był niepoczytalny – wynika z opinii dwóch psychiatrów i psychologa, którzy przebadali 54-latka.
  O wątpliwościach na temat kondycji psychicznej Dariusza R. napisaliśmy jako pierwsi, kilka dni temu.

  Czy „kolekcjoner ciał” trafi przed sąd? Prokurator czeka na kluczową opinię


  Mężczyzna, któremu śledczy początkowo postawili 6 zarzutów zbezczeszczenia miejsc pochówku w okresie od grudnia 2016 roku do października 2017 r. w Gdyni, Rumi, Lęborku, Kosakowie i gdańskich Kokoszkach - za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia, w styczniu usłyszał 2 kolejne podobne zarzuty. Dotyczą one położonego na gdańskim Suchaninie, utworzonego w latach sześćdziesiątych Wojskowego Cmentarza Francuskiego, gdzie trafiły ciała żołnierzy poległych w okresie I wojny światowej, który Dariusz R. miał sprofanować w październiku 2016 r. oraz (ponownie) miejsca pochówku na gdańskich Kokoszkach, skąd rok później skraść miał urnę z prochami.

  Czytaj więcej na temat złodzieja ludzkich szczątków  "Kolekcjoner ciał". Opinia biegłych


  - Wpłynęła do nas opinia sądowo-psychiatryczna sporządzona przez biegłych. Po jednorazowym badaniu podejrzanego i przeanalizowaniu dokumentacji medycznej załączonej do akt sprawy biegli stwierdzili, że w chwili dokonywania zarzucanych mu czynów mężczyzna był niepoczytalny – mówi prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, potwierdzając informację podaną przez RMF FM.

  I dodaje: - Nie została wskazana konieczność poddania Dariusza R. dodatkowej obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Jednoznacznie orzeczono, że z uwagi na stan zdrowia psychicznego był on niepoczytalny i wymaga leczenia w warunkach szpitalnych w warunkach internacji, czyli leczenia w warunkach zamkniętych. Na razie zachodzi bowiem obawa, że podobne czyny może popełnić ponownie.

  Z uwagi na stan zdrowia psychicznego Dariusz R. był niepoczytalny i wymaga leczenia w warunkach szpitalnych w warunkach internacji, czyli leczenia w warunkach zamkniętych. Na razie zachodzi bowiem obawa, że podobne czyny może popełnić ponownie.

  Na razie mężczyzna przebywa w areszcie tymczasowym, który opuści nie wcześniej niż z końcem października (chyba że wcześniej umorzone zostanie postępowanie w jego sprawie i trafi on do ośrodka zdrowia).

  - Po zakończeniu śledztwa na pewno do sądu zostanie skierowany wniosek o umorzenie i orzeczenie internacji. Automatycznie nie kończymy tego postępowania, pewne czynności wciąż są w toku – m.in. czekamy na opinie z zakresu genetyki. Sprawdzamy również, czy są podstawy, by rozszerzyć zarzuty o kolejne czyny – tłumaczy prok. Wawryniuk.

  Decyzja biegłych oznacza, że Dariusz R. będzie izolowany i poddany leczeniu psychiatrycznemu. W szpitalu pozostanie tak długo, jak za niezbędne uznają to lekarze.

  Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia na Pomorzu
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRZEKAZAĆ

  ANTYKACZKA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  EKIPIE PiSOWSKICH IDIOTÓW,CO GRZEBIĄ W TRUPACH SMOLEŃSKICH, BĘDZIE FACHOWIEC NA MEDLA,CHA,CHA!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z kolekcjonerem mieszkan?

  Krol KiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  - na Kurkowa trafi, czy skonczy jak Kadaffi?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!