Kościerski patriotyzm na płycie

  Kościerski patriotyzm na płycie

  Maciej Wajer

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kościerska schola Canticorum przygotowała materiał na płytę, która zostanie wydana z okazji 90. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Prace nad krążkiem trwały kilka miesięcy.
  Nagranie płyty było możliwe dzięki zdobyciu środków finansowych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O dotację ubiegało się kościerskie Starostwo Powiatowe.

  - Otrzymaliśmy dofinansowanie z ministerstwa w kwocie 20 tysięcy złotych - informuje Alicja Kirstein, etatowy członek Zarządu Powiatu Kościerskiego. - Pieniądze pozyskaliśmy w ramach projektu "Patriotyczne szlify".


  W ramach wspomnianego projektu schola Canticorum wyda płytę z pieśniami i piosenkami patriotycznymi. Znajdzie się na niej 10 utworów. Prace rozpoczęły się już w lipcu tego roku.

  - Prace nad płytą praktycznie zostały zakończone - powiedziała Joanna Brzoskowska, kierownik scholi Canticorum. - Chociaż nie miałyśmy zbyt dużo czasu, to wszystko przebiegało zgodnie z harmonogramem. Materiał jest już gotowy, a teraz czekamy na jego powielenie na płytach.

  Dowiedzieliśmy się, że na płycie nie zabraknie hymnu narodowego. Chociaż kierowniczka nie chciała zdradzić nam wszystkich utworów, które znajdą się na krążku, to uchyliła nam jednak rąbka tajemnicy. Na pewno znajdziemy na nim piosenkę znaną z okresu II wojny światowej - "Czerwone maki na Monte Cassino".

  - Niektóre aranżacje z pewnością będą zaskoczeniem dla słuchaczy, ponieważ przygotowałyśmy je w formie lekkiej i przyjemnej - dodaje Joanna Brzoskowska. - Zależało nam, by piosenki ważne dla nas Polaków nie kojarzyły się tylko i wyłącznie z patosem, tym bardziej że płyta ma trafić do dzieci ze szkół podstawowych. Chcemy, by te utwory, ze względu na swój nowatorski charakter, zapadły na długo w pamięć tych uczniów, którzy będą słuchać płyty. Materiał trafi jeszcze w listopadzie do wszystkich szkół podstawowych w województwie pomorskim.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo