Koronawirus w szpitalach na Pomorzu. 30 zakażeń w Dzierżążnie i 28 w ZOL w Bytowie. 16.09.2020 czasowo zamknięto jeden oddział w Dzierżążnie

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Maria Sowisło
Maria Sowisło

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
W szpitalu w Dzierżążnie w środę 16.09.2020 r. potwierdzono zakażenia koronawirusem. Szpital informuje o 30 zakażeniach wśród pacjentów i personelu. Jeden z oddziałów szpitala został czasowo zamknięty. Pozytywne wyniki na obecność SARS-CoV-2 ma 17 pacjentów i 11 osób z personelu w Zakładzie Opiekuńczo-Lekarskim działającym przy Szpitalu Powiatu Bytowskiego.

Koronawirus w szpitalu w Dzierżążnie 17.09.2020

Ognisko związane ze szpitalem rehabilitacyjnym wynosi obecnie 38 przypadków zakażeń. Zarażonych jest 6 pracowników placówki.

Ze względów reorganizacyjnych 2 osoby z wynikiem dodatnim zostały skierowane do izolatorium Pomorskiego Centrum Leczenia Chorób Zakaźnych i Gruźlicy oraz 2 osoby przebywają na kwarantannie domowej. Ponadto 2 osoby, które uzyskały wynik ujemny w badaniu w kierunku koronawirusa SARS-COV-2 zostały wypisane do domu. Na dzień 17.09.2020r. godz. 8:00 na Oddziałach w Dzierżążnie przebywa 49 osób. Na chwilę obecną u wszystkich pacjentów nie ma wskazań do hospitalizacji w ramach Szpitala Zakaźnego - poinformowali przedstawiciele szpitala.

Koronawirus w ZOL przy szpitalu w Bytowie 16.09.2020

Ognisko związane z zakładem opiekuńczo – leczniczym wynosi obecnie 31 przypadków zakażenia w tym 13 pracowników.

Koronawirus w szpitalu w Dzierżążnie 16.09.2020

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, któremu podlega szpital w Dzierżążnie wydał oświadczenie. Poinformowano w nim, że w związku z potwierdzeniem zakażeń Sars-Cov-2 wśród personelu medycznego oraz pacjentów Oddziału Rehabilitacji dla Dorosłych, podjęto decyzję o czasowym zamknięciu oddziału.

O sprawie poinformowano niezwłocznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kartuzach, Lekarza Koordynatora Ratownictwa Medycznego, Dyspozytornię Medyczną w Gdańsku oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

W związku z powstaniem ogniska chorobowego Covid-19 pobrano od 53 osób wymazy w ramach testów na koronawirusa. Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 23 pacjentów oraz u 7 osób z personelu medycznego.

Zespół ds. przeciwdziałania epidemii COVID-19 Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o., zdecydował o podjęciu wysiłków w kierunku umieszczenia wskazanych osób w Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18 w Gdańsku.

Pacjenci z wynikiem ujemnym pozostaną na Oddziale Rehabilitacji dla Dorosłych, który zostanie przekształcony w izolatorium.

Ponowne wymazy od pacjentów z wynikiem ujemnym zostaną pobrane w dniu 18.09.2020 r. (piątek).

  • ZOL Somatyczny oraz ZOL Psychiatryczny wstrzymują przyjmowanie nowych pacjentów, a wszyscy pacjenci zostaną zbadani w celu wykluczenia zakażenia SARS-CoV-2.
  • Oddział Rehabilitacji Dziecięcej zostanie w środę zamknięty a pacjenci zostaną wypisani do domów.

Koronawirus w ZOL przy szpitalu w Bytowie 16.09.2020

Pozytywne wyniki na obecność COVID-19 ma 17 pacjentów i 11 osób z personelu w Zakładzie Opiekuńczo-Lekarskim działającym przy Szpitalu Powiatu Bytowskiego.

Pierwszy pozytywny wynik wykryto u pensjonariuszki, która miała być przeniesiona do innego zakładu.

- Wszyscy byli zaskoczeni wynikiem, bo ta osoba nie miała objawów. Skoro był pozytywnym, przebadać należało wszystkich 100 pensjonariuszy. Na tę chwilę u 17 wynik jest pozytywny. Z kolei 11 osób z personelu także jest zakażonych. U jednej osoby wynik jest niepewny, więc musimy powtórzyć badania - potwierdza Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski. - Obecnie w placówce trwa segregacja. Osoby chore są izolowane od zdrowych. Poza tym placówka stara się tak zorganizować opiekę, żeby zapewnić dostęp do personelu – dodaje starosta i wyjaśnia, że wszyscy u których wykryto koronawirusa, czują się dobrze i nie ma zagrożenia życia.

- Większość przypadków są bezobjawowe – kończy starosta, który przypuszcza, że nowe ognisko koronawirusa w ZOL-u może mieć związek z Domem Pomocy Społecznej w Parchowie gdzie wykryto 65 przypadków zakażeń.

Koronawirus w pomorskich szpitalach 16.09.2020

Wśród zakażonych koronawirusem są też 3 osoby z personelu 115 Szpitala Wojskowego w Helu oraz 2 pacjentów. Szpital na Półwyspie Helskim nie został jednak zamknięty.

Przypomnijmy, że niedawno Szpital Pucki zamknięto na czas kwarantanny, gdy u pracowników wykryto koronawirusa. Powiatowa placówka od połowy września przyjmuje już wszystkich pacjentów normalnie. Bez przeszkód pracują też wszystkie oddziały oraz szpitalne przychodnie w Pucku.

Z kolei malborski szpital nadal wykazywany jest w raportach sanepidu jako ognisko zakażeń, ale tutaj żadnego problemu już nie ma. 25 sierpnia 2020 r. oddział chirurgii został zamknięty po tym, jak koronawirusa potwierdzono u jednej z pracownic. Więcej zakażeń nie było, więc po tygodniu chirurgia wróciła do pracy. COVID-19 potwierdzono natomiast u osób spoza szpitala, związanych z zakażoną pracownicą, dlatego służby sanitarne zakwalifikowały całą sytuację jako ognisko szpitalne. Podsumowując - cały szpital pracuje bez zakłóceń. Na oddziale chirurgicznym odbywają się zabiegi planowe i "na ostro".

Przez pewien czas 9.09.2020 r. zamknięty był SOR w szpitalu w Kościerzynie, ale i tu obecnie nie ma zakażeń wśród pacjentów i personelu.

Od 10.09.2020 r. zamknięta jest porodówka w szpitalu w Miastku. Na oddziale położniczo-ginekologicznym przebywa pacjentka zakażona wirusem SARS-CoV-2, która urodziła dziecko.

Personelowi i pacjentkom wykonano testy kontrolne. Wyniki mają być znane w czwartek 17.09.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie