Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus opóżni wiele inwestycji budowlanych

Jacek Klein
Jacek Klein
123RF
Branża budowlana jest także narażona na skutki epidemii. Firmom może zabraknąć rąk do pracy, pojawią się zatory płatnicze, terminy wielu inwestycji mogą być opóźnione

Koronawirus odbije się negatywnie na branży budowlanej. Stracić może mieszkaniówka ale także sektor infrastrukturalny. Wiele inwestycji może zostać opóźnionych, a niektóre finansowane z pieniędzy publicznych odłożone na bliższą lub dalszą przyszłość.

Na rynku budowlanym panuje ogromna niepewność. Centra sprzedaży inwestycji mieszkaniowych są zamykane. Deweloperzy kontaktują się z klientami mailowo i telefonicznie. Nie wiadomo czy wysoki popyt na mieszkania się utrzyma, czy Polacy odłożą inwestycje. Niektóre prognozy mówią o możliwej korekcie na rynku mieszkaniowym. Prawdopodobne są opóźnienia wielu inwestycji, m.in. z powodu braku rąk do pracy, nie wynikającego m.in. z utrudnień we wjeździe do kraju dla obcokrajowców.

Z kolei na rynku inwestycji w infrastrukturę zagrożeniem może być brak środków centralnych czy samorządowych na realizację projektów, wynikający z cięć wydatków lub przekierowania funduszy na ochronę zdrowia czy zabezpieczenie bytu obywateli.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa zawiadamia, że bieżąca sytuacja w Polsce związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 już wpływa na sytuację gospodarczą, w tym sytuację branży budowlanej.

- Z prawnego punktu widzenia mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, która może być uznana za siłę wyższą. Wykonawcy powinni skorzystać z instrumentów prawnych, które pozwalają ograniczyć ich odpowiedzialność i zabezpieczyć swoje interesy w tym kryzysowym momencie - informuje PZPB.

Kolejnym zagrożeniem jest niebezpieczeństwo pojawienia się chorych w danej firmie co automatycznie wyłącza całą załogę z pracy.

- Obserwujemy i na bieżąco analizujemy sytuację na rynku budowlanym, w związku z koronawirusem niestety widzimy zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, z którymi współpracujemy. - mówi Karol Zduńczyk, Prezes Korporacji Budowlanej DORACO. - Zaczynają się kłopoty z dostawami materiałów - ceny transportu, szczególnie z krajów europejskich wysokiego ryzyka, wzrosły, a dostawy, w wyniku konieczności odbycia kwarantanny przez kierowców wracających np. z Włoch, są opóźnione.

Jak dodaje branża budowlana w Polsce od kilku lat notuje problemy, z których na pierwszy plan wysuwają się braki wykwalifikowanej kadry i rosnące koszty pracy oraz materiałów. Najnowsze zagrożenie - koronawirus - może dodatkowo wyolbrzymić te problemy, a więc jeszcze bardziej osłabić przedsiębiorstwa budowlane.

- Przewidujemy, iż problemy związane z produkcją materiałów i ograniczeniem ilości pracowników będą się pogłębiać w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. Wpłynie to na terminowość realizacji zamówień przez podwykonawców, co będzie mieć przełożenie na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji budowlanych. Musimy więc liczyć na wyrozumiałość inwestorów w tej wyjątkowej sytuacji oraz na systemowe rozwiązania instytucji państwowych - ocenia Karol Zduńczyk.

Istotnym aspektem sytuacji, którego także obawiają się przedstawiciele branży budowlanej jest spekulacyjny wzrost cen materiałów i usług. Część podwykonawców, na fali precedensu i wykorzystując ogólną panikę wywołaną pandemią wirusa, może znacząco podwyższyć ceny.

Grupa Pekabex mająca duży zakład prefabrykacji w gdańskich Kokoszkach zagrożeń upatruje w możliwości utraty pracowników lub poddostawców oraz wstrzymania produkcji lub opóźnienie świadczonych przez podwykonawców usług co może wpłynąć na przesunięcie terminów realizowanych przez firmę kontraktów. Straty mogą wynikać z ewentualnej utraty płynności finansowej przez kontrahentów firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki