MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Politechnika Gdańska produkuje przyłbice. 300 przyłbic dla personelu szpitala w Gdyni od Politechniki Gdańskiej

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
300 przyłbic dla personelu szpitala w Gdyni od Politechniki Gdańskiej
300 przyłbic dla personelu szpitala w Gdyni od Politechniki Gdańskiej Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska pomaga w walce z koronawirusem. Pracownicy Wydziału Mechanicznego wykonali ok. 300 przyłbic dla personelu Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Używa ich m.in. personel medyczny w nowo otwartym centrum testowym COVID-19, w którym badanie na obecność koronawirusa wykonuje się kierowcom uprzednio telefonicznie zakwalifikowanym do badania.

Przyłbice, których w ostatnich dniach udało się wyprodukować ok. 300 szt., składają się m.in. ze specjalnej folii służącej wcześniej do nadruków (i używanej przy prezentacjach na wykładach dla studentów), elastycznej gumy oraz gumowej gąbki na rancie (podnoszącej komfort noszenia przyłbicy), a także aluminiowo-skórzanych profili i warstwy ochronnej przy zszywkach (chroniącej czoło użytkownika przed zadrapaniami).

Nasze przyłbice mają prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu można było wykonać ich stosunkowo więcej, niż na przykład poprzez drukarki 3D – tłumaczy Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydz. Mechanicznego i jeden z konstruktorów przyłbic.

I dodaje: – Jakkolwiek, konstrukcje przyłbic z takich drukarek mogą być bardziej zaawansowane technologicznie oraz trwalsze, to jednak czas potrzebny na wyprodukowanie jednego z elementów przyłbicy to nierzadko kilka godzin. Jeśli nasze przyłbice się sprawdzą, będziemy produkować kolejne i przekazywać je kolejnym szpitalom.

Pomysłodawcą ochronnego oprzyrządowania był prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor PG ds. organizacji i rozwoju. Za konstrukcję i wykonanie odpowiadali zaś Sławomir Klimkiewicz, Sławomir Sommer i Wojciech Połubok, pracownicy Wydziału Mechanicznego.

– Zależało nam na czasie i przygotowaniu przyłbic w jak największej liczbie i w najszybszy możliwy sposób – tłumaczy Wojciech Połubok. – Ze skonstruowanych na wydziale przyłbic będzie korzystać przede wszystkim personel pomocniczy szpitala, który nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami, ale tak - jak każdy pracownik szpitala - potrzebuje ochrony przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem.

Pod koniec ubiegłego tygodnia przyłbice przekazano personelowi mieszczącego się w Gdyni Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, będącego jednym z wiodących szpitali wyznaczonych do leczenia chorych na koronawirusa.

Tego samego dnia przy gdyńskiej placówce powstało sfinansowane przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha centrum testowe COVID-19, w którym badanie na obecność koronawirusa wykonuje się kierowcom zakwalifikowanym wcześniej telefonicznie do badania. Do pobierania wymazu nie muszą nawet wychodzić z samochodu.

Przyłbice wytworzone na Politechnice Gdańskiej trafiły m.in. właśnie do personelu, który będzie pracować w nowym centrum testowym.

Dziękujemy pracownikom Politechniki Gdańskiej za pomoc i wsparcie tak potrzebne w czasie rozprzestrzeniającej się epidemii – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. – Środki ochrony osobistej są jedną z najpilniejszych potrzeb każdego ze szpitali. Podarowane przyłbice z pewnością pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa tym, którzy są na pierwszej linii frontu – naszym lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz pozostałym przedstawicielom systemu ochrony zdrowia.

Oprócz wykonania 300 szt. przyłbic, Wydział Mechaniczny i Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG może poszczycić się także tym, że ze środków własnych zakupił dodatkowe materiały dla szpitali, które również przekazano trójmiejskim szpitalom. Wśród nich znalazło się ponad 700 rolek ręczników jednorazowych i inne materiały sanitarne.

Z fabryki pod Wrocławiem masowo wywożeni są karetkami pracownicy z koronawirusem, w Polsce od poniedziałku będzie obowiązywał stan wyjątkowy, w sklepach lada dzień zabraknie towaru - setki takich i podobnych sygnałów przekazują nam od kilku dni Czytelnicy. To informacje zasłyszane od znajomych albo znalezione na Facebooku. Które z nich są prawdziwe? Co jest prawdą, a co plotką o koronawirusie? Sprawdź!Zobacz na kolejnych slajdach co jest plotką, a co prawdą - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

To plotka! Nie wierz w te informacje o koronawirusie! [PRAWD...

Politechnika pomaga wielotorowo

To nie pierwsza forma pomocy ze strony społeczności akademickiej PG dla medyków z trójmiejskich szpitali. Na początku marca przy głównym wejściu do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku stanęło specjalistyczne stanowisko do zdalnego pomiaru temperatury wszystkich osób wchodzących do budynku. Dzięki temu medycy mogą łatwiej wychwycić osoby o podwyższej temperaturze ciała, a więc potencjalnie zakażone koronawirusem. Jak wynika z badań gorączka występuje u 94 proc. osób zakażonych wirusem SARS Cov-2.

Stanowisko zdalnego pomiaru termperatury w holu UCK w Gdańsku

Koronawirus na Pomorzu. Stanowisko zdalnego pomiaru termpera...

W połowie zeszłego miesiąca do pracowników UCK przyjechał bus z darami wysłanymi z Politechniki Gdańskiej. Wśród nich znalazło się m.in. 10 tys. par jednorazowych rękawiczek, płyny dezynfekcyjne, rozpuszczalniki laboratoryjne, pipety, strzykawki, ręczniki jednorazowe oraz liczne materiały biurowe, które mogą okazać się przydatne w codziennej pracy medyków i administracji szpitala podczas panującej pandemii.

Solidarność z lekarzami i personelem medycznym okazali również studenci PG. Uruchomili zbiórkę na portali zrzutka.pl, zatytułowaną "#DrugiePłuca - Respiratory do walki z COVID-19". Jej celem jest zakup respiratorów, które są niezbędne w walce z koronawirusem. Chociaż do końca zbiórki jeszcze niecałe trzy tygodnie, studenci zebrali już ponad 40 tys. zł.

JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
Maseczka DIY

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki