Przyłbice, których w ostatnich dniach udało się wyprodukować ok. 300 szt., składają się m.in. ze specjalnej folii służącej wcześniej do nadruków (i używanej przy prezentacjach na wykładach dla studentów), elastycznej gumy oraz gumowej gąbki na rancie (podnoszącej komfort noszenia przyłbicy), a także aluminiowo-skórzanych profili i warstwy ochronnej przy zszywkach (chroniącej czoło użytkownika przed zadrapaniami).
Nasze przyłbice mają prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu można było wykonać ich stosunkowo więcej, niż na przykład poprzez drukarki 3D – tłumaczy Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydz. Mechanicznego i jeden z konstruktorów przyłbic.
I dodaje: – Jakkolwiek, konstrukcje przyłbic z takich drukarek mogą być bardziej zaawansowane technologicznie oraz trwalsze, to jednak czas potrzebny na wyprodukowanie jednego z elementów przyłbicy to nierzadko kilka godzin. Jeśli nasze przyłbice się sprawdzą, będziemy produkować kolejne i przekazywać je kolejnym szpitalom.
Pomysłodawcą ochronnego oprzyrządowania był prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor PG ds. organizacji i rozwoju. Za konstrukcję i wykonanie odpowiadali zaś Sławomir Klimkiewicz, Sławomir Sommer i Wojciech Połubok, pracownicy Wydziału Mechanicznego.
– Zależało nam na czasie i przygotowaniu przyłbic w jak największej liczbie i w najszybszy możliwy sposób – tłumaczy Wojciech Połubok. – Ze skonstruowanych na wydziale przyłbic będzie korzystać przede wszystkim personel pomocniczy szpitala, który nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami, ale tak - jak każdy pracownik szpitala - potrzebuje ochrony przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem.
Pod koniec ubiegłego tygodnia przyłbice przekazano personelowi mieszczącego się w Gdyni Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, będącego jednym z wiodących szpitali wyznaczonych do leczenia chorych na koronawirusa.
Najnowsze informacje z województwa
Tego samego dnia przy gdyńskiej placówce powstało sfinansowane przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha centrum testowe COVID-19, w którym badanie na obecność koronawirusa wykonuje się kierowcom zakwalifikowanym wcześniej telefonicznie do badania. Do pobierania wymazu nie muszą nawet wychodzić z samochodu.
Przyłbice wytworzone na Politechnice Gdańskiej trafiły m.in. właśnie do personelu, który będzie pracować w nowym centrum testowym.
Dziękujemy pracownikom Politechniki Gdańskiej za pomoc i wsparcie tak potrzebne w czasie rozprzestrzeniającej się epidemii – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. – Środki ochrony osobistej są jedną z najpilniejszych potrzeb każdego ze szpitali. Podarowane przyłbice z pewnością pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa tym, którzy są na pierwszej linii frontu – naszym lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz pozostałym przedstawicielom systemu ochrony zdrowia.
Oprócz wykonania 300 szt. przyłbic, Wydział Mechaniczny i Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG może poszczycić się także tym, że ze środków własnych zakupił dodatkowe materiały dla szpitali, które również przekazano trójmiejskim szpitalom. Wśród nich znalazło się ponad 700 rolek ręczników jednorazowych i inne materiały sanitarne.
To plotka! Nie wierz w te informacje o koronawirusie! [PRAWD...
Politechnika pomaga wielotorowo
To nie pierwsza forma pomocy ze strony społeczności akademickiej PG dla medyków z trójmiejskich szpitali. Na początku marca przy głównym wejściu do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku stanęło specjalistyczne stanowisko do zdalnego pomiaru temperatury wszystkich osób wchodzących do budynku. Dzięki temu medycy mogą łatwiej wychwycić osoby o podwyższej temperaturze ciała, a więc potencjalnie zakażone koronawirusem. Jak wynika z badań gorączka występuje u 94 proc. osób zakażonych wirusem SARS Cov-2.
Koronawirus na Pomorzu. Stanowisko zdalnego pomiaru termpera...
W połowie zeszłego miesiąca do pracowników UCK przyjechał bus z darami wysłanymi z Politechniki Gdańskiej. Wśród nich znalazło się m.in. 10 tys. par jednorazowych rękawiczek, płyny dezynfekcyjne, rozpuszczalniki laboratoryjne, pipety, strzykawki, ręczniki jednorazowe oraz liczne materiały biurowe, które mogą okazać się przydatne w codziennej pracy medyków i administracji szpitala podczas panującej pandemii.
Solidarność z lekarzami i personelem medycznym okazali również studenci PG. Uruchomili zbiórkę na portali zrzutka.pl, zatytułowaną "#DrugiePłuca - Respiratory do walki z COVID-19". Jej celem jest zakup respiratorów, które są niezbędne w walce z koronawirusem. Chociaż do końca zbiórki jeszcze niecałe trzy tygodnie, studenci zebrali już ponad 40 tys. zł.
JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?