Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy jak będzie wyglądała koreańska elektrownia w Polsce! Kto odpadł?

Sławomir Cedzyński
Sławomir Cedzyński
Koreańskie elektrownie są wśród największych na świecie. Technologia reaktorów APR1400 należy do generacji III+, tym samym prezentuje najwyższe światowe standardy, również pod kątem bezpieczeństwa.
Koreańskie elektrownie są wśród największych na świecie. Technologia reaktorów APR1400 należy do generacji III+, tym samym prezentuje najwyższe światowe standardy, również pod kątem bezpieczeństwa. Sławomir Cedzyński
Polska delegacja rządowo-biznesowa, przebywająca w Korei Południowej odwiedziła we wtorek elektrownię atomową Shin-Kori w Busan na południowym wybrzeżu półwyspu. Podobną elektrownię Koreańczycy mieliby postawić w rejonie Pątnowa w Wielkopolsce. Dzień wcześniej Polska i Korea, w ramach biznesowego projektu, zrobiły krok w tym kierunku.

Elektrownia Shin-Kori leży ok. 400 km od Seulu na południu kraju. Koreański potentat KHNP rozbudowuje ją teraz o kolejne dwa reaktory – 5 i 6. Łącznie na stosunkowo niewielkim obszarze w tym rejonie będzie aż 10 reaktorów.

Standardy bezpieczeństwa koreańskich elektrowni

Koreańskie elektrownie jądrowe należą do największych na świecie. Technologia reaktorów APR1400 to już generacja III+, tym samym prezentuje najwyższe światowe standardy, również pod kątem bezpieczeństwa. Całość konstrukcji zbudowana jest na litej skale. Ściany reaktorów potrafią oprzeć się wstrząsom sejsmicznym, a nawet katastrofie lotniczej.

Koreańczycy chcą postawić takie dwa reaktory, z możliwością rozszerzenia inwestycji.

Rejon Pątnowa na Wielkopolsce, według bardzo wstępnych badań, nadaje się na budowę elektrowni atomowej. Oczywiście w przeciwieństwie do obiektu w Korei nasza elektrownia nie byłaby postawiona na skale, a na podłożu betonowym. Jednak na bardziej wiążący werdykt w sprawie lokalizacji trzeba jeszcze poczekać do końca roku. Wtedy mają być znane efekty dokładniejszych badań środowiskowych, prawdopodobnie określony byłby również bardzo wstępny budżet inwestycji.

Ile elektrowni może powstać w Polsce?

Na razie jednak Koreańczycy zrobili pierwszy, za to znaczący, krok. W poniedziałek spółka KHNP podpisała list intencyjny z polską grupą ZE PAK, w której głównym udziałowcem jest Zygmunt Solorz, a także ze spółką Skarbu Państwa PGE. To pozwoli na dalsze procedury związane z inwestycją.

– Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną dwie nowe elektrownie jądrowe, a trzecią planujemy - powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Wyścig po kontrakt na pierwszą z nich wygrała amerykańska firma Westinghouse. Jest to jednak efekt projektu państwowego i w środę rząd ma przyjąć uchwałę w tej sprawie.

Pomysł na współpracę polsko-koreańską jest z kolei projektem biznesowym, mający swój początek w kontaktach spółek prywatnych.

Dlaczego w tym przypadku nie wybrano biznesu amerykanów czy francuskiego? Prezes Solorz nie ma wątpliwości, ujmując to krótko: - Bo byli gorsi.

Dlaczego Koreańczykom zależy szczególnie na interesach z Polską?

List intencyjny, wsparty memorandum rządów obydwu państw, Koreańczycy przyjęli z ogromnym zainteresowaniem. Uroczystość podpisania dokumentów w Seulu zgromadziła tłum reporterów, a informacja o tym wydarzeniu była na pierwszych stronach wszystkich większych tutejszych mediów.

Polsko-koreańskie przedsięwzięcie byłoby elementem większej całości. Koreańczycy próbują generalnie mocno wejść na Polski rynek. Najgłośniej w ostatnich miesiącach jest o zakupach polskiego MON. Na stanie polskiego wojska znajdą się wkrótce lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 czy samobieżne armatohaubice K9. 19 października 2022 r. rozpoczęły się dostawy sprzętu z Korei Południowej do Polski.

Korea jest na tyle zainteresowana polskim kierunkiem inwestycji, że postanowiła sprzedać naszemu wojsku sprzęt, który produkowała z myślą o własnej armii. Szybka realizacja dostaw jest szczególnie ważna i nie należy obecnie do częstych na rynku. A na czasie zależy nam szczególnie, biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie.

Z drugiej strony Koreańczycy czują, że mogą zyskać więcej, wzmacniając swoje interesy w Polsce. Widzą w niej bowiem przyczółek do wejścia na inne europejskie rynki.

TD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiemy jak będzie wyglądała koreańska elektrownia w Polsce! Kto odpadł? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki