Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjny termin egzaminu gimnazjalnego 2017 [WIDEO]

Monika Jankowska
Egzamin gimnazjalny 2017 odbędzie się 19.04
Egzamin gimnazjalny 2017 odbędzie się 19.04 Przemek Świderski
19 kwietnia uczniowie klasy III gimnazjum będą zmagać się z pierwszymi arkuszami – z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z j. polskiego. Wielu młodych ludzi jest jednak zaskoczonych terminem tegorocznego egzaminu – ma on miejsce tuż po Wielkanocy, egzamin z części humanistycznej odbędzie się zaraz po zakończeniu przerwy świątecznej.

17 kwietnia wypada wielkanocny poniedziałek, 18 kwietnia uczniowie standardowo mają dzień wolny, a 19 zaczną trzydniową batalię z egzaminami.

To nie podoba się nie tylko uczniom. W obronie ich interesów staje Wojciech Książek, przewodniczący sekcji oświaty i wychowania w gdańskiej Solidarności. - Te egzaminy z powodzeniem można by przeprowadzić tydzień później – mówi. - Mamy tu do czynienia z pewną kolizją, szczególnie odczuwaną przez osoby wierzące, które chciałyby odpowiednio przeżyć Wielki Tydzień. Wielkanocy towarzyszy pewna tradycja rodzinno-domowa, to bardziej czas dla ducha, a nie czas edukacyjnego sprężania.

Zobacz też: Egzamin gimnazjalny 2017. Terminy, arkusze, czas trwania, zakres materiału

Co ciekawe, łagodniej do tego terminu podchodzą nauczyciele. Katarzyna Tarnowska – Fiuk, wicedyrektor Gimnazjum nr 29 w Gdańsku. - Po prostu przyjęliśmy tę datę jako pewnik i nikt z tym nie dyskutuje. Faktycznie do tej pory była jakaś przerwa między dniami świątecznymi a egzaminem. W tym roku jest inaczej i nic na to nie poradzimy.

Podobnie na sprawę patrzy Wiesław Kosakowski, dyrektor Gimnazjum nr 24 i III LO w Gdyni. - Z mojego punktu widzenia taki termin, tuż po odpoczynku, jest korzystniejszy. Dzieciaki będą mogły na świeżo podejść do tego egzaminu, bez obciążeń typowych dla roboczego tygodnia.

Więcej: Próbny egzamin gimnazjalny 2016/2017 z Operonem. Część matematyczno-przyrodnicza

O komentarz poprosiliśmy też Centralną Komisję Egzaminacyjną, która jest odpowiedzialna za harmonogram egzaminów. Dyrektor CKE, dr Marcin Smolik tłumaczy: - Egzamin tuż przed Wielkanocą byłby jeszcze gorszy – z dwóch powodów. Po pierwsze, uczniowie mieliby mniej czasu na przygotowanie się do egzaminu, a po drugie dlatego, że przed świętami myśli się o świętach. Z kolei przesuwanie tego na ostatni tydzień kwietnia również byłoby problematyczne, ze względu na to, że jest to przed długim weekendem majowym, gdzie bardzo często dzieciaki wyjeżdżają z rodzicami np. już w piątek. Ustawa i rozporządzenie w sposób jednoznaczny określa to, że egzamin musi odbyć się w kwietniu, więc po rozważeniu tych wszystkich rzeczy postanowiliśmy, że ten termin po świętach jest najlepszy, również z punktu widzenia organizacji pracy szkoły.

Zobacz: Próbny egzamin gimnazjalny 2016/2017 z Operonem [ARKUSZE, TEMATY, ZDJĘCIA]

Ostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w roku 2019. Za to w tym roku po raz pierwszy nie odbędzie się egzamin szóstoklasisty. Ma to związek z wprowadzaną reformą edukacji. Tegoroczni uczniowie szóstych klas nie będą od września uczyć się w klasie I gimnazjum, a w klasie siódmej szkoły podstawowej.

KLIKNIJ W OBRAZEK I SPRAWDŹ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki