Kontrowersje wokół opłat za śmieci na Pomorzu. Ustawy jeszcze nie ma, ale wywóz śmieci już zdrożał?

Mateusz Węsierski (stef, jk)
Tomasz Bołt / Dziennik Bałtycki
Skutki kontrowersyjnej ustawy śmieciowej są dla niektórych mieszkańców Pomorza odczuwalne na długo przed terminem jej wdrożenia. Chociaż prawo to wchodzi w życie 1 lipca, to w pewnych miejscowościach już zastosowano znaczące podwyżki.

Jedną z "ofiar" ustawy są lokatorzy Miasteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Nowe, wyższe stawki za śmieci obowiązują tu od 1 stycznia 2013 roku - z 9,50 do 13,50 zł za śmieci od osoby.

- Spółdzielnia mieszkaniowa podwyższyła od Nowego Roku wywóz nieczystości o 4 złote od osoby. To co miało być podwyżką od połowy roku za segregację śmieci, będziemy płacić od 1 stycznia 2013 roku! - zaalarmowała nas internautka Anna na miastko.naszemiasto.pl. - Moja 4-osobowa rodzina zapłaci teraz o 16 złotych więcej miesięcznie. To duża podwyżka! Z tego co wiem, była mowa o podwyżce dopiero od połowy 2013 r.

Tomasz Fabiniak, prezes Miasteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, mówi o konieczności zastosowania takiej podwyżki spowodowanej większymi kosztami transportu śmieci.

- Ustawa śmieciowa rzeczywiście będzie obowiązywać od 1 lipca, jednakże w międzyczasie wprowadzono przejściowe przepisy. To uchwała Sejmiku Województwa Pomorskiego z 25 czerwca 2012 roku. Na jej podstawie konieczne jest dostarczanie śmieci do jednej dla danego regionu instalacji gospodarowania odpadami komunalnymi. Taką instalacją dla Miastka jest Zakład Zagospodarowania Odpadów w Sierznie pod Bytowem. Z uwagi na to, że dotychczas śmieci dostarczano do składowiska odpadów w Gatce pod Miastkiem, teraz koszty transportu wzrosły, co przekłada się na wyższe ceny - wyjaśnia Fabiniak.

Miastko innego wyjścia nie ma, bo inny podobny punkt znajduje się w Bierkowie pod Słupskiem. Z uwagi na to, że miastecki samorząd ma udziały w ZZO Sierzno, to ta spółka zajmie się odbieraniem odpadów z terenu całej gminy. Wysypisko we wsi Gatka będzie zlikwidowane. To pokłosie unijnych wymogów.

Prezes Fabiniak podkreśla, że spółdzielnia potraktowała lokatorów ulgowo, bo śmieci do Sierzna dostarcza od sierpnia 2012 roku, a podwyżka zaczyna obowiązywać dopiero pół roku później.

- Nowe opłaty, dostosowane do faktycznych kosztów transportu, obowiązywać będą przez pół roku. Od 1 lipca będzie inna stawka, bo wówczas zacznie obowiązywać ustawa śmieciowa. Gmina przejmie obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców - wyjaśnia Fabiniak.

Z kolei członkowie Bytowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej za wywóz śmieci zapłacą tylko złotówkę więcej, czyli 8 zł miesięcznie, bo tam odległość do wysypiska jest mniejsza niż z Miastka (9 wobec 40 km).

W sąsiednim Człuchowie korekta cen związana z rozpoczęciem działalności przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze koło Chojnic nastąpi w marcu lub w kwietniu.

- Gdy zaczniemy wywozić śmieci do Nowego Dworu, człuchowianie mogą spodziewać się podwyżek - nie ukrywa Maciej Pestka, wiceburmistrz Człuchowa.

Identyczna sytuacja jak w Miastku ma miejsce w Wejherowie i częściowo w gm. Wejherowo. Do tej pory śmieci trafiały na wysypisko w Rybskiej Karczmie (gm. Gniewino). Teraz regionalną instalacją gromadzenia odpadów dla Wejherowa jest składowisko w Łężycach pod Gdynią. W związku z tym podwyżkę wprowadziły wszystkie firmy, które do tej pory odwoziły śmieci do Rybskiej Karczmy. W spółdzielniach wejherowskich ceny podniesiono z ok. 9,50 zł do 13,50 zł. Łężyce są dalej, więc dochodzą wyższe koszty paliwa. Ponadto firmy śmieciowe "dopadł" system via TOLL, bo do Łężyc muszą jechać drogą krajową nr 6, która jest płatna dla ciężarówek.

Podwyżek na razie nie ma w pomorskich gminach, które nie musiały zmieniać miejsca dostarczania odpadów.

Czekając na nowelizację ustawy śmieciowej

Pomorskie samorządy masowo ignorują reformę śmieciową.

Choć w poniedziałek, 31 grudnia, o czym pisaliśmy na naszych łamach, minął ostateczny termin podjęcia uchwał określających stawkę oraz metodę naliczania opłat za odpady, wiele z gmin dotychczas nie podjęło odpowiedniej decyzji. Mało tego - samorządowcy otwarcie zapowiadają, że z uchwałami zaczekają do nowelizacji przepisów.

Świadomie i otwarcie z podjęcia stosownych uchwał zrezygnowały samorządy największych miast Pomorza: Gdańska, Gdyni i Słupska. Do bojkotu przyłączyło się też kilka mniejszych samorządów, m.in. Stegna i Lipnica.

Gminy czekają na uchwalenie przez Sejm nowelizacji przepisów, a potem podpis prezydenta. Nowelizacją wniesioną przez senatorów posłowie mają się zająć już dziś. Na wspólnym posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

Według wstępnych propozycji, poprawki mają umożliwić m.in. wprowadzanie różnych poziomów naliczania opłat dla gospodarstw domowych, np. w zależności od lokalizacji czy liczby osób w rodzinie. To wyjście naprzeciw głosom samorządowców.

Kto odpowiada za bałagan z wdrażaniem ustawy śmieciowej?

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gaa

Do tej pory płaciłam co miesiąc firmie komercyjnej odbierającej śmieci 14,5 zł a teraz gmina ustaliła 35 zł od gospodarstwa (25 za segregowane) . Jak to możliwe, że firma komercyjna brała ode mnie ponad dwa razy mniej.Gmina chce wyłudzić dodatkowe pieniądze od i tak ledwie zipiących ludzi. Firmie zapłacą 15 zł a sobie zabiorą 20zł za administrowanie. Dla mnie to czyste złodziejstwo. I z jakiej racji jedna osoba ma płacić tyle samo co 6 osób. Podobno to polityka prorodzinna, tak powiedzieli w gminie. A ja pieprz... taką politykę, jak mam dopłacać za cudze śmieci z własnej kieszeni. Jak chcą realizować politykę prorodzinna to niech przedszkole pracuje od 6 do 18tej a nie od 8 do 15.30.

A
AJB

Karolku, a je Bauć cię chudy bocian, z kawałkiem drutu kolczastego na końcu. Kupa śmiechu, czytać jak się obfajdałeś, (z przewagą kupy, rzecz jasna), yntelektualisto w hemoroidy na tym twoim w stadium zaniku erzatzu mózgu, kopany!

K
Karolek

Alez sie tez obfajdalem po pachy, Dwa "Bolki" szczepiaja sie w serdecznosciach i wylizuja sobie zwieracze.

p
precz z PO&PiS

..dziki kraj

p
precz z PO&PiS

było 56zł za pojemnik 120ltr bedzie 84,50zł wzrost cen o 50%%%%%%%%%%
pojemnik 60ltr - 64,95zł
80ltr - 74,00
110-120ltr - 84,50
140ltr - 99,80
180ltr - 115,00zł
240ltr - 147,00zł
370ltr - 220,00zł

K
Krytyk

Pytasz: "A myślenie? No cóż..." A no u nas w najlepszym razie myślenie ma przyszłość. My przede wszystkim musimy pobudować pomniki takie jak ECS,
Stadion, trochę muzeów i zupełnie nie starcza nam już pieniędzy na to ... aby Szadółki przestały "uroczo" pachnieć. Taka to już uroda tego kraju!

p
płaskoń

ludzie z okolic ul. warszawskiej i innych w pobliżu przyjeżdżają samochodami i wyrzucają odpadki(śmiecie) na ulicę PIOTRKOWSKĄ.....mam zdjęcia i nr rej.samochodów.Spółdzilnia nic z tego sobie nie robi.Płacą mieszkańcy i członkowie spółdzielni.Pani kierownik administracji tylko biega po osiedlu i pogania panie sprzątające.WSTYD -kierownik administracji

K
Krytyk

Alem się uśmiał! A powiadają, że śmiech to zdrowie, serdeczne dzięki za nie.
Tak trzymać cały Rok 2013 - a potem i następne!

M
Maximus Segregatus

Jest sposób aby mało płacić za odpady i dużo segregować - ale to wymaga empatii radnych i grup trzymających władzę aby zrozumieli tych którzy nie zarabiają tyle co oni... Szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci" i hasła "system eko ab"... Można czytać a nawet oglądać na czym polega przyjazy środowisku odzysk za niedużą opłatę...

c
cep

ten oszukanczy rzad Matola zostanie wywieziony na wysypisko bez segregacji

H
Hyży Ruj

Ja tam wycwaniłem się w upychaniu swoich odpadów gdzie się da i w zamiataniu pod dywan, mój kubełek jest zawsze pusty - więc nie będę płacił kolejnego anachronicznego zbędnego haraczu...

G
Gdynia

Tylko w Polsce możliwa jest taka pogarda dla PRAWA. Rady miasat oficjalnie wyśmiewają obowiązujace prawo, nie respektując aktualnie obowiązującej ustawy i jeszcze się tym chwalą. "Rady gmin są obowiązane podjąć, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie
ustawy, uchwały, o których mowa w art. 6k ust. 1, art. 6l, art. 6n ust. 1 i art. 6r ust. 3
ustawy zmienianej w art. 1. Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwał w tym terminie,
wojewoda wzywa ją do podjęcia uchwał, wyznaczając termin na ich podjęcie. Po bezskutecznym
upływie tego terminu wojewoda wydaje w tej sprawie zarządzenie zastępcze.
Przyjęte w tym trybie zarządzenie wywołuje skutki prawne, takie jak akt
prawa miejscowego."

o
opinia

Jak można napisać w tytule, ze nie ma tej ustawy, skoro ma ona blisko 2 lata?!

E
Ewa

Tak to jest że w Polsce w ostatnich latach wprowadza się przepisy UE które obciążają finansowo budżety polskich rodzin.Dowodem tego są podwyżki opłat za utylizację śmieci.
W starej Europie już od dawna zaniechano segregacji śmieci bo okazało się to niewykonalne.Natomiast w Polsce "powiela "się ten model bo jest okazja wyciągnięcia "ostatnich groszy" z kieszeń Polaków aby w końcu się przekonać że to nic nie dało.
Polski rząd "centralny" i ten w "terenie" szuka za wszelką cenę pieniędzy bo okazało się,że "Zielona Wyspa" dawno przestała być zieloną wprowadza przepisy UE przy najmniejszych dochodach polskiego społeczeństwa.Przepisy UE w starej Europie nie są tak odczuwalne jak w Polsce gdzie płace / jak to trafnie określił czytelnik Dziennika Bałtyckiego / są na "granicy zachowania gatunku"
Dlatego uważam,że Polacy nie powinni podpisywać aneksów do umów na wywóz śmieci z drastycznymi podwyżkami.

r
rem

Przy pojemnikach na śmieci zamontują kamery i zatrudnią dodatkowo ludzi aby było wiadomo kto segreguje śmieci a kto nie i mamy nowy absurd Rudego !!!!!!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie