Koniec ważności dowodu osobistego. Tysiące Pomorzan...

  Koniec ważności dowodu osobistego. Tysiące Pomorzan funkcjonuje bez ważnego dokumentu

  Anna Mizera-Nowicka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Brak ważnego dowodu osobistego może bardzo uprzykrzyć życie. Tymczasem tysiące mieszkańców Pomorza funkcjonuje bez dokumentu.
  Oczekiwanie na nowy dokument trwa nawet 30 dni.

  Oczekiwanie na nowy dokument trwa nawet 30 dni. ©Piotr Krzyżanowski

  Kończy się ważność kilkudziesięciu tysięcy dowodów osobistych mieszkańców Pomorza. Wielu z nich wciąż nie złożyło wniosków o wydanie nowych.

  Tylko w Gdańsku od stycznia do końca marca aż około 12 tys. dowodów mieszkańców straciło ważność. Spośród nich około 1,5 tys. nie złożyło dotychczas wniosku o nowe. - Mimo że Urząd Miejski w Gdańsku wysyła zawiadomienie w tej sprawie - podkreśla Anna Dobrowolska z biura prasowego UMG.

  Do końca bieżącego roku w Gdańsku ważność straci łącznie prawie 37 tys. tych dokumentów. W Gdyni liczba ta sięgnie 15 tys., a w Sopocie wyniesie prawie tysiąc. W Tczewie bez ważnego dokumentu radzi sobie już około tysiąca osób.

  Urzędnicy przypominają jednak, że ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych przewiduje sankcje karne za uchylanie się od obowiązku wymiany dowodu.

  - Jednak w praktyce jest to martwy przepis. Znacznie częściej bywamy ukarani, nie mogąc załatwić ważnych spraw w banku, u notariusza, w urzędzie czy nie mogąc wyjechać za granicę - podkreślają urzędnicy z Gdańska.

  Oczekiwanie na nowy dokument trwa nawet 30 dni. Nie warto więc zostawiać obowiązku wymiany dowodu na ostatni moment.

  Czytaj cały artykuł we wtorkowym (1.04.2014 r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

  a.mizera@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  relikt

  lew trocki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  tzw. dowody osobiste, czyli relikt bolszewizmu, stalinizmu i trockizmu, jest potrzebny jak psu piąta noga !! wystarczy paszport !! Niejaki ryży, twórca ZIELONEJ WYSPY, ongiś deklarował, wszem i...rozwiń całość

  tzw. dowody osobiste, czyli relikt bolszewizmu, stalinizmu i trockizmu, jest potrzebny jak psu piąta noga !! wystarczy paszport !! Niejaki ryży, twórca ZIELONEJ WYSPY, ongiś deklarował, wszem i wobec, że on te dowody osobiste zniesie !! jak widać dowody osobiste mają się dobrze, a deklaracjami ryżego można sobie d.pę podetrzeć!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo