Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec modernizacji schroniska dla bezdomnych. Inwestycja kosztowała 7,5 mln zł

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Koniec modernizacji schroniska dla bezdomnych. Inwestycja kosztowała 7,5 mln zł
Koniec modernizacji schroniska dla bezdomnych. Inwestycja kosztowała 7,5 mln zł Jakub Steinborn
Modernizacja schroniska dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Równej właśnie dobiegła końca. Instytucja prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta została odnowiona, dzięki czemu zyskała ponad 70 dodatkowych miejsc dla potrzebujących. Inwestycja kosztowała 7,5 miliona złotych.

Schronisko św. Brata Alberta zmodernizowane

Rozpoczęta w listopadzie 2022 roku kompleksowa modernizacja schroniska prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Alberta została zakończona. Inwestycja, która pochłonęła 7,5 miliona złotych, dofinansowana była przez Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80 procent kosztów.

ZOBACZ TAKŻE: Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto laboratorium, w którym będą badane m. in. koronawirusy

- To ważny dzień i ważny moment dla nas. Dzisiaj prezentujemy odnowiony budynek przy ulicy Równej 14, który będzie pełnił funkcję schroniska dla mężczyzn w kryzysie bezdomności. Poprawa infrastruktury to bardzo istotna część pracy z osobami doświadczającymi bezdomności – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Budynek dostosowano do standardów wytyczonych przez Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dotyczy ono noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych oraz ogrzewalni. W ramach remontu powstało 19 przestronnych pokoi z funkcją sypialnią, dzięki czemu dostępnych jest ponad 70 miejsc noclegowych. Jeden z nich został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jest w przypadku parteru, gdzie znajduje się wspomniane pomieszczenie.

Nowe pomieszczenia i wykwalifikowani pracownicy

Dodatkowo schronisko zyskało także kuchnię, jadalnię, przestrzeń wypoczynkową, strefę telewizyjną oraz bibliotekę. W świetlicy powstało dodatkowo stanowisko komputerowe.

ZOBACZ TAKŻE: W Sopocie ma powstać nowy hotel. Po 15 latach niemocy w miejscu po „domkach szwedzkich” może w końcu się uda

- Bardzo się cieszę, że w Gdańsku myślenie pod kątem pracy z osobami w kryzysie bezdomności jest bardzo innowacyjne. Szukamy metod na to, żeby takie osoby uzyskały mieszkanie. W tej chwili mamy ponad 150 osób, które są w systemach mieszkaniowych w Gdańsku i dodatkowo uzyskują też wsparcie. Dajemy im nie tylko mieszkanie, ale pracujemy też nad motywacją – mówi Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

W schronisku św. Brata Alberta przyjmowani są mężczyźni w podeszłym wieku, uzależnieni od środków odurzających. Placówka może przyjąć jednocześnie prawie 90 osób, którzy są pod opieką pracowników sojcalnych oraz wykwalifikowanych asystentów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki