Koncert i wystawa w rocznicę śmierci Herberta

  Koncert i wystawa w rocznicę śmierci Herberta

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  "Najładniejsze bajki są o tym, że byliśmy mali. Ja lubię najbardziej tę, jak to raz połknąłem kościany guzik. Mama wtedy płakała". Ten wiersz Zbigniewa Herberta pod tytułem "Guzik", a także dziesięć innych można do końca Jarmarku św. Dominika przeczytać na planszach, które tworzą wystawę na Długim Targu tuż przy Zielonej Bramie.
  Wystawa "Ruch Myśli" prezentowana jest w ramach projektu "Blisko Herberta", upamiętniającego poetę w 10. rocznicę jego śmierci.

  - Wybraliśmy raczej krótkie formy, trochę lżejsze, by pasowały na jarmark - tłumaczy Joanna Czauderna-Szreter, odpowiedzialna za program Jarmarku św. Dominika. - Przedstawiamy też sylwetkę poety, jego biogram.

  A z tego biogramu można się dowiedzieć, że Zbigniew Herbert mieszkał przez jakiś czas w Sopocie przy ul. Bieruta 8 ( teraz to ul. Haffnera) albo że pracował w Narodowym Banku Polskim w Gdyni.

  Wystawa nie jest jedynym wydarzeniem na jarmarku związanym z obchodami Roku Zbigniewa Herberta. W niedzielę w Muzycznej Altanie przy Ratuszu Głównego Miasta odbył się koncert "Dziękuję Ci Panie, że stworzyłeś świat piękny i różny", podczas którego Dominika Świątek śpiewała wiersze poety przy akompaniamencie skrzypaczki Anny Bianki Balasiewicz i pianisty Filipa Kapituły. Warto podkreślić, że autorską interpretację utworów poety zaakceptowała sama Katarzyna Herbert.

  Dominika Świątek przyznaje, że nie spodziewała się tego, że w samym sercu jarmarku, na ruchliwej ulicy Długiej, uda się stworzyć atmosferę zasłuchania w poezji.

  - Gdy śpiewałam, widziałam, że ludzie przechodzący obok przystawali na chwilę. Zatrzymywali się, by posłuchać tych wierszy - mówi artystka. - Przyznam, że właśnie o to mi chodziło.

  Oprócz utworów poety artystka zaśpiewała także "Epitafium dla Herberta" własnego autorstwa.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo