Komisja Europejska zajmie się programami dla stoczni

  Komisja Europejska zajmie się programami dla stoczni

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mostostal Chojnice i ISD Polska mają czas do 12 września na przedstawienie Komisji Europejskiej i akceptację urzędników w Brukseli dla planów restrukturyzacji polskich stoczni. Założenia takiego programu dla Stoczni Szczecińskiej Novej trafiły już do unijnych komisarzy.
  - Oczekujemy na pierwsze uwagi Komisji Europejskiej do tego programu. Będą one bazą do całości programu, który inwestor jest zobowiązany wraz ze stroną rządową złożyć komisji do 12 września - powiedział Zbigniew Urbaniec, przewodniczący Rady Nadzorczej Mostostalu Chojnice.
  Konsultacje programu z Komisją Europejską mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

  Spółka z Chojnic i jej partner - norweska stocznia Ulstein - zaproponowały 180 mln euro wkładu własnego w przejęcie stoczni. Od Skarbu Państwa oczekują 232 mln zł pomocy publicznej na spłatę zobowiązań publicznoprawnych.

  W stoczni mają być produkowane statki, w tym jednostki do obsługi platform wiertniczych oraz konstrukcje stalowe. Powstać ma także biuro projektowe. Program nie przewiduje redukcji zatrudnienia.
  Spółka ISD Polska założeń konsolidacji stoczni w Gdyni i Gdańsku jeszcze nie wysłała do Brukseli.

  - Nie zostało jeszcze uzgodnionych z resortem skarbu kilka szczegółów - powiedział Marcin Ciok, doradca zarządu ISD Polska. - Chodzi m.in. o przeniesienie praw do kontraktów, umów dzierżawy itp. Główne założenia planu są już ustalone.

  Ukraiński inwestor deklaruje minimalny wkład własny w wysokości 320 mln euro. Może on zostać podwyższony do ponad 600 mln euro. Skarb Państwa miałby udzielić 1,35 mld zł pomocy publicznej na spłatę publicznoprawnych zobowiązań stoczni.

  W Gdańsku miałyby powstawać sekcje statków, które montowane byłyby w Gdyni. Program zakłada także likwidację trzech pochylni w Stoczni Gdańsk.

  Związkowcy z Gdańska nie chcą połączenia ze stocznią w Gdyni. Obawiają się, że oznaczać to będzie koniec dla ich stoczni. Jutro 500 z nich wybiera się do Warszawy na demonstrację Solidarności m.in pod siedzibą ISD Polska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo