Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych jest już dostępny. Spotkanie promocyjne za nami. Co się działo? Zdjęcia

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Obecni na czwartkowym spotkaniu mieli szansę porozmawiać z autorami
Obecni na czwartkowym spotkaniu mieli szansę porozmawiać z autorami Maciej Krajewski
W ostatnich tygodniach wyszedł 7. numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Z tej okazji, podobnie jak przy poprzednich numerach reaktywowanego zbioru, odbyło się spotkanie promocyjne. Wzięli w nim udział autorzy poszczególnych artykułów. Można było się też zaopatrzyć we własny egzemplarz rocznika.

7. numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych wydany

Spotkanie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach otworzyła dyrektor placówki oraz redaktor naczelna zeszytów - Barbara Kąkol. Przedstawiła zebranych tego dnia autorów oraz doktora Tomasza Rembalskiego, który po rocznej przerwie wrócił do roli nieodłącznego recenzenta (w poprzednim numerze sam napisał jeden z artykułów, stąd funkcję tę wtedy przejęła dr Elżbieta Bugajna).

A było kogo przedstawiać. Wśród autorów znalazł się m.in. Krzysztof Kowalkowski, który poświęcił publikację Józefowi Serwacemu Kowalkowskiemu, nauczycielowi i wójtowi gminy Starogard Wieś. Z kolei Antoni Mroczkiewicz w najnowszym numerze podzielił się swymi wspomnieniami o ks. Witoldzie Szymczukiewiczu.

Jak podkreślała Barbara Kąkol, "zeszyty to nie tylko historia, ale i chociażby etnografia". Od tej strony publikację „obstawiła” Alicja Serkowska, która opowiedziała o niezwykłej przygodzie z identyfikacją tajemniczego i bardzo zniszczonego obrazu na szkle.

Do grona autorów w najnowszym numerze dołączył też dr Eugeniusz Pryczkowski, który swój artykuł poświęcił ofiarom reżymów hitlerowskiego i stalinowskiego w Baninie. Znany w powiecie kartuskim działacz i publicysta, podziękował twórcom zeszytów inicjatywę i za możliwość tworzenia tego typu zbiorów. Jak podkreślał - dawniej podobne artykuły pojawiały się na łamach lokalnych gazet i czasopism, ale wraz ze stopniowym odchodzeniem od papieru oraz malejącym zainteresowaniem taką formą przekazywania informacji ze strony czytelników i w efekcie przejściem bardziej do wydań internetowych, nie było już okazji do tworzenia takich tekstów.

- Muzeum, tymi zeszytami, jakby wypełnia tę lukę. A dla nas to jest niezwykle potrzebne - stwierdził Eugeniusz Pryczkowski.

Po wstępnych wypowiedziach zebrani na sali mieli jeszcze okazję wypytać autorów o interesujące ich kwestie. Każdy z przybyłych mógł też chwycić darmowy egzemplarz 7. numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych, aczkolwiek ustawione przy wejściu zbiory bardzo szybko zniknęły ze stołu.

Obecni na czwartkowym spotkaniu mieli szansę porozmawiać z autorami

Kolejny numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych jest już dostęp...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki