Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Kolejny krok na drodze do budowy ECS

  Kolejny krok na drodze do budowy ECS

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Preumowę, która ma przybliżyć otrzymanie środków unijnych na budowę Europejskiego Centrum Solidarności, podpisano w poniedziałek w Gdańsku.
  Planowana wartość inwestycji to 292 mln zł, z czego 140 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

  - Preumowa stanie się umową, gdy zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską - tłumaczył Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas podpisywania dokumentu. - Preumowa jest wymagana przy realizacjach przekraczających 50 mln euro.

  Minister nie przewiduje żadnych kłopotów ze strony Komisji Europejskiej z zaakceptowaniem finansowania inwestycji ze środków unijnych. - Prawdopodobnie w ciągu miesiąca lub dwóch będzie można wszystkie uzgodnienia zakończyć - spekuluje Zdrojewski. - Wtedy nastąpi automatyczne przeniesienie preumowy na umowę i będzie można zacząć finansować przedsięwzięcie.

  Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przyznaje, że bardzo zależy mu na czasie.

  - Chcemy, żeby ECS otrzymał akceptację jak najszybciej, bo dopiero wtedy będziemy mieli podstawy do rozpisania przetargu na wybór wykonawcy budowy inwestycji - tłumaczy.

  Trwa procedura wyłaniania firmy, która ma opracować studium wykonalności. Wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem do Komisji Europejskiej mają być gotowe najpóźniej do końca roku. Budowa może ruszyć dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, czyli najwcześniej na początku 2010 roku, co oznacza, że zapowiadany termin otwarcia ECS w 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli sierpień 2010 jest bardzo mało prawdopodobny.

  - Zależy mi, żeby w sierpniu 2010 chociaż stan surowy był gotowy, żeby choć parter można było oddać - mówi Adamowicz. - Kierując się doświadczeniami Muzeum Powstania Warszawskiego sądzę, że ECS też będziemy kilkakrotnie otwierali.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo