Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne państwo dołącza do protestów rolników. Co na to Unia Europejska? Minister rolnictwa: UE zaczyna dostrzegać problemy

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Rolnicy protestują w wielu europejskich państwach
Rolnicy protestują w wielu europejskich państwach Fot. PAP/EPA/PAULO NOVAIS
Protesty rolników trwają w wielu państwach Unii Europejskiej. W czwartek wieczorem dołączyli do nich rolnicy z Irlandii, którzy również chcą wyrazić w ten sposób sprzeciw wobec trudnej sytuacji w tym sektorze, biurokracji oraz nadmiernym ich zdaniem regulacjom w ramach unijnej wspólnej polityki rolnej. Jak zaznaczył polski minister rolnictwa Czesław Siekierski, Unia Europejska budzi się i zaczyna dostrzegać problem.

Irlandzcy rolnicy dołączają do protestów

Irlandzkie Stowarzyszenie Farmerów (IFA) ogłosiło plany zorganizowania co najmniej 29 lokalnych protestów w czwartek wieczorem. Irlandzkie media przekazują, że pierwsze z nich już się rozpoczęły. W ramach protestu rolnicy mają przejechać kolumnami traktorów do niektórych miast lub blokować główne drogi.

Francie Gorman, przewodniczący IFA, podkreślił, że irlandzcy rolnicy chcą wesprzeć swoich kolegów we Francji, Niemczech, Belgii i innych krajach protestujących przeciwko regulacjom, biurokracji i presji na dochody. Sam również bierze udział w jednym z protestów, który odbywa się w hrabstwie Westmeath.

- Są tak samo sfrustrowani tym, co się dzieje, jak rolnicy w innych krajach. Czują, że są wypychani z biznesu regulacjami przez brukselskich biurokratów i urzędników ministerstwa rolnictwa, którzy są daleko od codziennych realiów rolnictwa. Irlandzcy rolnicy są prounijni, ale narasta frustracja związana z wpływem polityki UE na europejskich rolników i jej wdrażaniem w Irlandii. Ogólne odczucie wśród rolników w całej UE jest takie, że już dość tego - wyjaśnił Gorman.

Gdzie odbywają się protesty rolników?

Protesty rolników trwają już w wielu państwach należących do Unii Europejskiej. Są to:

  • Francja
  • Niemcy
  • Belgia
  • Holandia
  • Polska
  • Rumunia
  • Węgry
  • Włochy
  • Hiszpania
  • Portugalia

Minister rolnictwa o protestach rolników

Minister rolnictwa Czesław Siekierski odniósł się do protestów rolników. Jak zaznaczył Komisja Europejska "budzi się " i zaczyna dostrzegać problemy rolników związane m.in. z napływem produktów z Ukrainy. Szef resortu wskazał również na trzy czynniki, które pozwolą polepszyć opłacalność produkcji sadowniczej. Są to: blokada niekontrolowanego napływu surowców i artykułów rolnych spoza Polski, prowadzenie działań na rzecz obniżenia kosztów i szukanie nowych rynków zbytu.

Minister skomentował także sugestie Komisji Europejskiej, która w środę zaproponowała przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do Unii Europejskiej o kolejny rok. Dodatkowo Komisja proponuje tymczasowe odstępstwo od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla rolników z UE na rok 2024. Projekt Komisji, dotyczący liberalizacji handlu z Ukrainą, obejmuje jednocześnie "mechanizm ochronny" mający na celu przeciwdziałanie ewentualnym istotnym zakłóceniom na unijnych rynkach.

- Wiele naszych uwag zostało wprowadzonych, natomiast nie w pełni nas to zadowala - powiedział Siekierski. - Chcemy, aby okres referencyjny został poszerzony. Będziemy dalej rozmawiać - podkreślił minister rolnictwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne państwo dołącza do protestów rolników. Co na to Unia Europejska? Minister rolnictwa: UE zaczyna dostrzegać problemy - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki