Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił "piątkę dla pielęgnacji zieleni". Politycy zarzucają władzom miasta niedbanie o tereny zielone

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił "piątkę dla pielęgnacji zieleni". Politycy zarzucają władzom miasta niedbanie o tereny zielone
Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił "piątkę dla pielęgnacji zieleni". Politycy zarzucają władzom miasta niedbanie o tereny zielone Jakub Steinborn/Daniel Nawrocki
Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą chronić zieleń w Gdańsku. Ich zdaniem pielęgnacja m.in. drzew w mieście jest niewystarczająca. Co proponują?

"Piątka dla pielęgnacji zieleni", czyli nowy projekt gdańskich radnych PiS

Radni Prawa i Sprawiedliwości, w czwartek 6 lipca pod Ratuszem Staromiejskim w Gdańsku zaproponowali swój pomysł dotyczący pielęgnacji zieleni. Nazwali go "piątką", ponieważ znajduje się w nim pięć postulatów, który chcą wprowadzić "od zaraz".

"Piątka dla pielęgnacji zieleni"

  1. Systematyczne weryfikowanie stanu drzew, szczególnie młodych nasadzeń do lat 3
  2. Zwiększenie środków na prace pielęgnacyjne: podlewanie, nawożenie, zabiegi arborystyczne
  3. Kontrola cięć pielęgnacyjnych wykonywanych przez pracowników GZDiZ i zewnętrzne firmy
  4. TAK dla łąk kwietnych, NIE dla zarastania terenów służących do spacerów, wypoczynku, rekreacji
  5. Realizacja działań od ZARAZ bez czekania na Gdańską Kartę Drzew i inne dokumenty

- Kilka dni temu, jeden z internatów zaproponował to drzewo (zdjęcie poniżej), jako przykład jak bardzo źle się drzewa pielęgnuje. Takich "kikutów" jak ten w Gdańsku jest o wiele, wiele więcej - mówił Przemysław Majewski, radny miasta Gdańska z Prawa i Sprawiedliwości. - Widzimy jak wiceprezydent Piotr Borawski wrzuca do internetu swoje zdjęcia i filmiki "jak to wspaniale jest sadzić drzewa". No tak, jest wspaniale, ale też trzeba o te drzewa dbać - dodał Majewski.

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił "piątkę dla pielęgnacji zieleni". Politycy zarzucają władzom miasta niedbanie o tereny zi
Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił "piątkę dla pielęgnacji zieleni". Politycy zarzucają władzom miasta niedbanie o tereny zielone Jakub Steinborn

- W Gdańsku jest gorąco, nie tylko dlatego, że jest lato, lecz w Gdańsku brakuje zieleni. Drzewo takie jak za nami, może dać cień bardzo niewielki, a raczej... żaden - mówił Andrzej Skiba, radny miasta Gdańska z Prawa i Sprawiedliwości. - Mówimy władzom Gdańska "sprawdzam" - już w przeszłości podnosiliśmy temat o pielęgnacji zieleni w Gdańsku, dziś robimy to kolejny raz - zaznaczył Skiba.

Barbara Imianowska, radna miasta Gdańska zauważyła, że w Parku Reagana w Gdańsku drzewom brakuje liści. Według niej drzewa są zepsute i nie przechodzą one żadnych kontroli.

- Drzewo ma przycinane gałęzie, nikt go nie bada, nikt też nie sprawdza czy drzewo nadaje się do wycięcia czy do uratowania - mówiła Imianowska.

Przemysław Malak dodał, że Gdańsk przeznacza za mały budżet na działania przy terenach zielonych.

- Postulujemy zwiększyć budżet Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Skoro Miasto Gdańsk uważa, że jest miastem konsultacji, dla mieszkańców powinni przeznaczyć więcej środków na zielone cele, które chcą mieszkańcy Gdańska - mówił Malak.

- Budżet GZDiZ powinen wzrosnąć, gdyż w Gdańsku więcej wydaję, się na sponsoring Zarządu Dróg i Zieleni. Budżet GZDiZ to 17 mln zł, a sponsoring kilkaset milionów - mówił Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS w Gdańsku.

Komentarz Jędrzeja Sieliwończyka z biura prasowego prezydent miasta Gdańska.

- Wszystkie propozycje dotyczące zieleni, w tym również pomysły przedstawione przez radnych PIS są zawsze godne uwagi i stanowią ważny element całego procesu wypracowywania skutecznych rozwiązań na rzecz drzew w mieście - mówi Jędrzej Sieliwończyk. - Dlatego liczyliśmy na obecność przedstawicieli opozycji na spotkaniu inaugurującym prace nad Gdańską Karta dla Drzew. W skład zespołu roboczego weszła szeroka grupa interesariuszy – miejskich radnych, przedstawicieli miejskich instytucji, organizacji społecznych, ekspertów dendrologów z Gdańska i innych miast, a także pomysłodawców obywatelskich projektów związanych z poprawą warunków bytowych drzew. W jego trakcie omówiono genezę i cele powstania projektu, a także zebrano wnioski i sugestie uczestników spotkania do dalszych prac panelowych w gronie ekspertów. Była to także okazją do zaprezentowania założeń Programu Rozwoju „Zielone Miasto” i wspólnej dyskusji o priorytetach i przedsięwzięciach służących osiąganiu celów wyznaczonych w Strategii Rozwoju Miasta. Z własnymi inicjatywami i pomysłami wychodzą również mieszkańcy Gdańska, którzy swoją troskę o drzewa wyrażają w składanych projektach obywatelskich, takich jak projekt uchwały „Zadrzewiamy Gdańsk”, czy lista postulatów „Dajmy szóstkę drzewom w mieście”. Podczas piątkowego spotkania zostały omówione również te inicjatywy. Spotkania w gronie eksperckim odbywać się będą co miesiąc. Swoimi pomysłami dotyczącymi drzew w Gdańsku, ich rozwojem i pielęgnacją dzielić się mogą również mieszkańcy - dodał.

- Cały czas w ramach utrzymania prowadzone są działania pielęgnacyjne i techniczne drzew, które mają zapewnić im lepsze warunki do życia w mieście. Jednym z takich działań jest ograniczenie koszenia przy drzewach. Wysoka trawa dłużej zatrzymuje wodę. Drzewa młode są szczególnie doglądane, objęte gwarancją i pielęgnacją w tym podlewaniem - zaznaczył Sieliwończyk.

CZYTAJ TAKŻE:W gdańskim ZOO urodziły się dwa łosie euroazjatyckie. Kiedy będzie można je zobaczyć?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki