Kim jest wykonawca testamentu

  Kim jest wykonawca testamentu

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania czytelników odpowiada Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku
  Niespodziewanie zostałem powołany na wykonawcę testamentu mojej zmarłej ciotki. Nie utrzymywałem z nią jednak za życia prawie żadnych kontaktów i nie czuję się tym samym zobowiązanym do pełnienia nałożonej na mnie funkcji. Chciałbym wiedzieć, na czym polega funkcja wykonawcy testamentu? Czy mam prawo odmówić jej wykonywania?

  Zgodnie z przepisem art. 986 § 1 Kodeksu cywilnego spadkodawca może w testamencie powołać wykonawcę testamentu. Wykonawcą może zostać jedynie osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, niezależnie od tego, czy należy ona do grona spadkobierców lub zapisobierców, czy też nie. Spadkodawca musi sam wskazać wykonawcę testamentu, nie może pozostawić tego komuś innemu.


  Powołanie wykonawcy testamentu musi wynikać z treści samego testamentu. Nie jest dopuszczalne, aby wykonawca został ustanowiony w drodze innej czynności prawnej. W przypadku niepowołania wykonawcy testamentu, obowiązek realizacji rozrządzeń testamentowych spoczywa na spadkobiercach.
  Zakres powierzonych wykonawcy testamentu zadań wynika przede wszystkim z rozporządzeń spadkodawcy. Spadkodawca ma możliwość ustalenia praw i obowiązków wykonawcy w sposób bardzo szczegółowy oraz zgodnie ze swoją wolą.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo