Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy wykopać warzywa i zebrać owoce? Po tym poznasz, że zbiory są dojrzałe i gotowe do zbiorów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Selery, buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, rzodkiew, czyli warzywa korzeniowe wykopujemy w zależności od warunków pogodowych. Najczęściej pod koniec września.
Selery, buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, rzodkiew, czyli warzywa korzeniowe wykopujemy w zależności od warunków pogodowych. Najczęściej pod koniec września. pixabay.com
Kiedy zrywać aronię na sok lub nalewkę? Jagody są już ciemnofioletowe, czy zatem to już? Co z warzywami w ogrodzie, z marchewką i burakami? Pora je wykopać, bo są już duże, a może powinny zostać w ziemi jeszcze kilka tygodni? Termin zbioru owoców i warzyw jest ważny dla ich dalszego przechowywania lub wykorzystania. Podpowiadamy więc, jak rozpoznać, że pomidory, arbuzy lub dynie są dojrzałe, gotowe do zbioru. Koniec lata i jesień to główna pora zrywania i wykopywania efektów pracy ostatnich kilku miesięcy lub lat.

Spis treści

Latem na bieżąco korzystamy z grządek warzywnych i tego, co na nich urosło. Przychodzi jednak moment, gdy owoce i warzywa czas zebrać, bo są dojrzałe i ich dalsze pozostanie na krzakach lub w ziemi nie ma sensu. Wręcz może prowadzić do zasychania lub gnicia, a przecież nie chcemy marnować naszej pracy.

Kiedy zrywać aronię? Termin zbiorów jest już blisko

Wraz z kolejnymi dniami przybywa pytań o to, kiedy zrywać aronię? Od niej zatem zaczniemy. Najlepszy moment to koniec sierpnia i początek września. Wówczas owoce powinny być dojrzałe i gotowe do przygotowania np. soku czy nalewki. Kolor owoców jest już bardzo ciemny, a liście zaczyna się przebarwiać - to znak, że pora zrywać aronię.

Polecamy też: Jak przechowywać warzywa? Pomidor nie dorówna marchewce. Niektóre przetrwają całą jesień, a nawet zimę

Niektórzy czekają ze zbiorem do pierwszych przymrozków, by owoce w naturalny sposób wytraciły gorycz, jednak pod koniec września czy w październiku owoce mogą być już pomarszczone, podeschnięte. Jest też inny sposób, by aronia na sok lub nalewkę nie była gorzka. Wystarczy przemrozić owoce w zamrażalniku przez kilka godzin, najlepiej dobę. Potem można już zabrać się do robienia przetworów, które nie będą miały niechcianej goryczy.

Kiedy zebrać warzywa, wykopać marchewkę, wyrwać cebulę i buraki?

Już w sierpniu, czasem na początku września w przydomowych ogródkach na ogół kończy się zbiór ogórków. Ogórki zrywamy rano lub wieczorem, podczas zbioru nie odwracamy pędów, podpowiada Wielkopolska Izba Rolnicza.

Kiedy zbierać cebulę? Gdy ponad połowa roślin ma załamany zielony szczypior. Cebuli jednak nie chowamy od razu np. do piwniczki czy przechowalni. "Wyrwaną trzeba dosuszyć 7-10 dni na zagonach lub rozłożyć od razu po zbiorze w przewiewnym pomieszczeniu. Cebula zbyt długo pozostawiona w glebie nie przechowuje się dobrze", podkreślają specjaliści z samorządu rolniczego.

We wrześniu na ogół zbieramy warzywa ciepłolubne: dyniowate, paprykę, oberżynę, pomidory, fasolę. Najważniejsze, by zrobić to przed zapowiadanymi przymrozkami.

Selery, buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, rzodkiew, czyli warzywa korzeniowe wykopujemy w zależności od warunków pogodowych. Zazwyczaj termin ich zbioru przypada pod koniec września. Zdarzy się, że łopata źle trafi i uszkodzimy np. marchewkę. Takie warzywa oraz te najmniejsze lepiej zużyć w pierwszej kolejności. Do dłuższego przechowywania powinniśmy wybrać korzenie średniej wielkości, zdrowe, nieuszkodzone.

"Warzywa korzeniowe najlepiej przechowują się w niskiej temperaturze (1-4oC) i wysokiej wilgotności powietrza (95%). Takie warunki mogą zapewnić niektóre piwnice lub odpowiednio przygotowane kopce ziemne. Nie przechowuje się warzyw w jednym pomieszczeniu z owocami", podpowiada WIR.

Kiedy warzywa są dojrzałe? Jak to rozpoznać?

Pomidory na twoich krzaczkach już się rumienią, ale nie wiesz, czy już je zerwać? Dojrzały pomidor rozpoznasz po intensywnej barwie - czerwonej lub ciepłej żółtej w przypadku odmian o takim kolorze owoców. Blady pomidor będzie jeszcze zazwyczaj twardy i nie tak smaczny, choć nawet jeśli taki zerwiesz, to gdy poleży kilka dni, nabierze dojrzałości.

Jeśli na twojej działce rośnie papryka i boisz się zbyt wczesnego zbioru, rozwiewamy wątpliwości. Możesz zrywać papryki nawet zielone, dojrzeją z czasem.

Z ogórkami w warzywniku nie ma większego problemu, bo można zrywać od maleńkich po te duże. Wszystko zależy od tego, jakie lubisz i jakie chcesz zrobić przetwory.

Arbuzy z powodzeniem rosną w polskich ogródkach, choć może nie są tak okazałe, jak te hodowane w jeszcze cieplejszym klimacie. Jeśli arbuz jest dojrzały, w miejscu, gdzie leży na ziemi (miejsce styku), plama zrobi się żółta zamiast białej. Jest jeszcze jeden sposób - dźwiękowy. Puknij w owoc, a gdy wydobędzie się głuchy dźwięk, możesz zrywać. Podobnie z dynią.

Cukinia - zarówno ta mniejsza, jak i większa bez problemu poleży 2, a nawet 3 tygodnie.

Owoce bakłażana powinny być na tyle miękkie, by uginały się pod naciskiem palca.

Do kłopotliwych warzyw nie należy również por i seler. Ten mniejszy, jak i większy będzie dobry do spożycia. Większy seler będzie się lepiej przechowywał.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy wykopać warzywa i zebrać owoce? Po tym poznasz, że zbiory są dojrzałe i gotowe do zbiorów - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki