Kiedy zaczynają się wakacje 2019? To już dziś! Zakończenie roku wyjątkowo przed Bożym Ciałem. Rozdanie świadectw w środę 19.06.2019

(KGK)
Kiedy zaczynają się wakacje 2019? To już dziś! Zakończenie roku wyjątkowo przed Bożym Ciałem, w środę 19.06.2019 roku! To już dziś! Zakończenie roku wyjątkowo przed Bożym Ciałem, w środę 19.06.2019 roku! Karolina Misztal
Kiedy zaczynają się wakacje 2019? To pytanie w ostatnim czasie padało z ust uczniów bardzo często. To już dziś! Zakończenie roku 2018/2019 w środę 19 czerwca. Uczniowie dziś odbierają świadectwa szkolne i rozpoczynają upragnione wakacje. W województwie pomorskim będzie to niemal 300 tys. osób!

Kiedy zaczynają się wakacje 2019? To już dziś! Zakończenie i rozdanie świadectw 2 dni wcześniej!

Koniec najtrudniejszego od dawna roku szkolnego - w cieniu strajku nauczycieli, z perspektywą kumulacji roczników i trudnej rekrutacji do szkół średnich. W środę 19.06.2019 roku uczniowie w całej Polsce odbiorą świadectwa szkolne. Na Pomorzu będzie to niemal 300 tys. osób z 1300 szkół.

W tym roku wakacje rozpoczną się wcześniej. Nie w piątek 21 czerwca - tak jak wynika z harmonogramu Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale dwa dni szybciej.

Czytaj także

W czwartek 20 czerwca przypada Boże Ciało i rząd chciał umożliwić rodzinom wyjazdy urlopowe jeszcze przed długim weekendem. To realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. A tak o inicjatywie mówi Dariusz Piontkowski, nowy minister edukacji.

- Przed piątkiem, który z dotychczasowym prawem powinien być zakończeniem zajęć-dydaktyczno-wychowawczych, znajduje się ustawowy dzień wolny, czyli Boże Ciało, co powodowałoby, że uczniowie specjalnie musieliby przyjść do szkoły (w piątek – przyp. red.), aby odebrać świadectwa. Aby uniknąć takiej sytuacji, przygotowaliśmy projekt rozporządzenia, które wprowadza na stałe taką regułę, że co prawda zajęcia będą kończyły się w pierwszy piątek po 20 czerwca, ale jeżeli ten piątek będzie poprzedzony dniem ustawowo wolnym, to wówczas zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych będzie przesuwało się na środę.

- Dzięki temu nie będziemy się za każdym razem zastanawiali, jaki dzień będzie dniem zakończenia zajęć. Wypełniamy te obietnice, które składane były wcześniej i sądzę, że przytłaczająca większość osób związana z polską edukacją jest zadowolona z tego rozwiązania – dodaje następca Anny Zalewskiej.

100 lat mundurków szkolnych - jak się zmieniały na przestrzeni lat?

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Trudny rok

  • Strajk

To był bardzo trudny rok – zarówno dla dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Trwający 19 dni strajk sparaliżował pracę placówek oświatowych. Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował się go zawiesić do września.

  • Likwidacja gimnazjów

To nie koniec perturbacji. Z edukacyjnej mapy znikają gimnazja. O przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych ubiega się podwójny rocznik. We wrześniu 2019 r. do pierwszych klas szkół średnich jednocześnie pójdą ci, którzy skończyli gimnazjum i 8-letnią podstawówkę - na Pomorzu ok. 50 tys. osób.

  • Egzamin ósmoklasisty

Po raz pierwszy odbył się egzamin ósmoklasisty. Z języka polskiego młodzi Pomorzanie średnio zdobyli 62 proc. Punktów, z matematyki - 44 proc.

Jednak teraz przed wszystkimi czas na relaks. Wakacje - tak jak dotychczas – potrwają do 31 sierpnia. Rok szkolny rozpocznie się 1 września. W tym roku kalendarzowym dzieci i młodzież pójdą do szkoły 2 września, ponieważ 1 września wypada w niedzielę.

Jakie studia wybrać? Skorzystaj z naszego GENERATORA KIERUNKÓW

Strajk nauczycieli od września 2019?

Jednak może się okazać, że 2 września lekcji nie będzie.

„Niczego nie kończymy. Ładujmy teraz akumulatory, bo czeka nas intensywna jesień pod hasłem: Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji” - napisał w liście z okazji zakończenia roku szkolnego Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Rok szkolny 2018/2019 – liczba uczniów w województwie pomorskim

  • Szkoły podstawowe (785 szkół) - 199 007 uczniów
  • Gimnazja (122 gimnazja) - 23 079 uczniów
  • Ogółem (1306 szkół) - 292 494 uczniów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
Apa

Nauczyciele pracują w piątek, a także w następnym tygodniu. Szkoda, że autor artykułu o tym nie wspomniał. Dlaczego dzieci nie mogą przyjść do szkoły w piątek? Bo co, bo długi weekend....

Dodaj ogłoszenie