Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy opłaca się wspólne rozliczenie?

Krzysztof Zając
Wspólne rozliczenie z małżonkiem ciągle jest dodatkową okazją do obniżenia podatków. Jest ono atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych rodzin, w których między mężem i żoną jest duża rozpiętość zarobków.

Decyzja małżeństwa o złożeniu wspólnego PIT powoduje, że podatek płaci się jako podwójną kwotę podatku ustalonego od połowy łącznej kwoty dochodów małżonków. Nie traci się przy tym prawa do przysługujących wspólnie lub osobno ulg. Ale nie zawsze można i warto rozliczać się razem.

Wspólne opodatkowanie jest bardzo korzystnym rozwiązaniem przede wszystkim wtedy, gdy jeden z małżonków zarabia na tyle dużo, że jego przychody spowodowałyby wejście do podatku obliczanego według wyższej stawki, czyli nie 18 % a już 32 %, czyli gdy dochód jednego z nich przekroczył w skali roku 85.528 zł. W takim przypadku wspólne rozliczenie spowoduje zejście do progu 18 proc. dla każdego z małżonków.

Kolejna sytuacja dotyczy małżeństwa, w którym jedno zarabia mniej niż wynosi górny próg powodujący drastyczne podniesienie podatków, ale drugi z małżonków nie zarobił w 2015 roku nawet tyle, by skorzystać z kwoty wolnej od podatku, czyli poniżej 3091 złotych. Wówczas także opłaca się wspólne rozliczenie z fiskusem.

Najwięcej zyskuje się, gdy jeden z małżonków nie zarabia ani złotówki, a drugi - uzyskuje dochód. Im wyższy, tym większa korzyść.

Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby opodatkować się wspólnie z małżonkiem, trzeba było cały 2015 pozostawać we wspólnocie majątkowej. Trzeba też złożyć oświadczenie o wspólnym opodatkowaniu. Wystarczy w deklaracji PIT zaznaczyć odpowiednie pole. Pod wspólną deklaracją może się podpisać tylko jeden z małżonków. To znacznie ułatwienie rozliczenia.
Ze wspólnego rozliczenia może skorzystać również osoba, której małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.

Małżonek mieszka za granicą
Łączne opodatkowanie mogą zastosować również małżonkowie, którzy mają miejsce zamieszkania w innym państwie należącym Unii Europejskiej lub należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii. Dodatkowym warunkiem jest, by w Polsce osiągnęli przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75 procent całkowitego przychodu.

Gdy jeden z małżonków nie zarabia

Rozliczenie łączne jest dopuszczalne również w przypadku, gdy jeden z małżonków nie osiągnął w 2015 roku przychodów.
Wówczas kwota jego dochodu wynosi 0 złotych. Wspólne rozliczenie jest też opłacalne, jeżeli koszty uzyskania przychodów u męża lub żony były wyższe od kwoty zarobków.

Rozliczenie także przez internet
Małżeństwa mogą rozliczać się także korzystając ze specjalnego, internetowego portalu należącego do Ministerstwa Finansów.

Podarowane też można odliczyć
Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego są coraz bardziej popularne, a jednocześnie pozwalają na uzyskanie zwrotu części zapłaconego zaliczkowo podatku.

Przypominamy, że możemy odliczyć wydatki z tytułu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego do 6 procent dochodu. Darowiznę można przekazać na rzecz:

- organizacji pozarządowych, niedziałających w celu osiągnięcia zysku;
- organizacji kościelnych.

Odliczeniu podlegają darowizny na cele pożytku publicznego takie jak: pomoc społeczna, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, nauka, edukacja, kultura, sztuka, ekologia itd.

Nie podlegają jednak odliczeniu darowizny na rzecz:
- partii politycznych;
- związków zawodowych i organizacji pracodawców;
- samorządów zawodowych;
- fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego;
- fundacji utworzonych przez partie polityczne;
- spółek działających na podstawie przepisów o kulturze fizycznej.

Darowizny możemy przekazać nie tylko organizacjom działającym w Polsce, ale także działającym w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki