MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Chmurza z sądu w Malborku kandydatką do Krajowej Rady Sądownictwa

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Katarzyna Chmura z wymiarem sprawiedliwości związana jest od 25 lat
Katarzyna Chmura z wymiarem sprawiedliwości związana jest od 25 lat Radosław Konczyński
Katarzyna Chmurza, sędzia Sądu Rejonowego w Malborku jest jedną z kandydatek do Krajowej Rady Sądownictwa. W wymiarze sprawiedliwości służy 25 lat, orzeka w sprawach rodzinnych i nieletnich.

Zasadniczą rolą Krajowej Rady Sądownictwa jest opiniowanie i rekomendowanie prezydentowi RP kandydatów na sędziów i asesorów sądowych. Rada składa się z 25 członków, spośród których 15 to sędziowie wybierani przez Sejm na czteroletnią kadencję. Niedawno zwolniło się jedno miejsce w związku z przejściem w stan spoczynku sędzi Teresy Kurcyusz-Furmanik. 25 stycznia 2021 r. ukazało się obwieszczenie marszałka Sejmu o rozpoczęciu procedury zgłaszania kandydatów do objęcia wakatu.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że wpłynęły trzy zgłoszenia. Jednym z trzech kandydatów jest Katarzyna Chmura, sędzia Sądu Rejonowego w Malborku, która zyskała poparcie 35 sędziów (wymagane minimum to 25 sędziów, alternatywą jest co najmniej 2 tysiące podpisów obywateli).

Jeżeli ustawa o KRS zezwala na to, żeby każdy sędzia mógł się ubiegać o miejsce w radzie, to należy z tego prawa korzystać. Uważamy, że sąd w Malborku działa prężnie i ma osobę, która swoim doświadczeniem może z powodzeniem podzielić się w pracy w organach konstytucyjnych – słyszymy od sędziów SR w Malborku.

25 lat w wymiarze sprawiedliwości

Katarzyna Chmura jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (1994), ukończyła też studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego dla sędziów w Instytucie Nauk Prawnych PAN (2009). W latach 1994-1996 odbywała etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Elblągu, we wrześniu 1996 r. złożyła egzamin sędziowski. W listopadzie 1996 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Malborku, gdzie pełniła czynności sędziowskie w Wydziale II Karnym oraz Wydziale III Rodzinnym i dla Nieletnich.

16 października 1998 r. została powołana przez prezydenta RP na stanowisko sędziego SR w Malborku, z czasem skupiając się wyłącznie na orzekaniu w sprawach rodzinnych i nieletnich. Od 9 lutego 2005 r. do 28 września 2018 r. pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego tego wydziału, a od 1 stycznia 2021 r. jest przewodniczącą. W międzyczasie w latach 2009-2010 sędzia Chmura była delegowana do orzekania przez Ministra Sprawiedliwości do Wydziału II Cywilno-Rodzinnego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kandydatka jest też sędzią wizytującym Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Malborku oraz domy pomocy społecznej w powiatach malborskim i nowodworskim. Od 2014 r. członkini Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. Prywatnie mama trojga dzieci w wieku 17, 20 i 23 lata. W pracy Katarzyna Chmura ma opinię osoby szukającej konsensusu.

Sędzia nie załatwia spraw, tylko rozwiązuje problemy

W malborskiej Temidzie nie mają wątpliwości, że sędzia z takim doświadczeniem przydałby się w KRS. A fakt, że wywodzi się z sądu rejonowego, i to z niedużego ośrodka, bynajmniej nie jest żadną ujmą, a wręcz wartością dodaną. W "rejonach" rozpatrywanych jest około 80 procent wszystkich spraw w Polsce. Dodatkowo wieloletnia praca w wydziale rodzinnym, czyli kontakt z trudnymi sytuacjami życia codziennego sprawia – jak słyszymy - że kandydatka z Malborka potrafiłaby wskazywać sędziów z odpowiednią wrażliwością do sądów rejonowych.

- Mam przeświadczenie, że sędzia nie załatwia spraw, tylko rozwiązuje ludzkie problemy. Tym się kieruję i takie podejście daje mi ogromną satysfakcję – mówi sędzia Katarzyna Chmura. - Chciałabym pracować w KRS, żeby dalej służyć wymiarowi sprawiedliwości, teraz skupiając się także na istotnym elemencie, którym jest wybór osób do korpusu sędziów. Ważne jest, by do tej służby trafiały nie tylko osoby merytorycznie doskonale przygotowane, ale też z kwalifikacjami etycznymi i moralnymi. Uważam, że 25-letnie doświadczenie pozwoli mi efektywnie zaangażować się w działalność KRS.

W ostatnich latach wokół KRS narosło wiele skrajnych opinii. Samo środowisko jest podzielone. Nie brakuje osób, które nazywają ten organ neo-KRS.

To już są oceny polityczne, a ja uważam, że jako sędzia powinnam być wolna od takich ocen. Natomiast samo to, że kandyduję, oznacza, że uznaję ten organ – mówi nam Katarzyna Chmura.

Jednym z konkurentów były wiceminister sprawiedliwości

Z informacji na stronie internetowej Sejmu wynika, że w terminie wyznaczonym przez marszałka Sejmu "wpłynęły 3 zgłoszenia, są one publikowane niezwłocznie po sprawdzeniu ich pod względem formalno-prawnym". Wiadomo, że oprócz Katarzyny Chmury o wolne miejsce stara się Irena Bochniak, sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza.

Ale jest jeszcze trzecia kandydatura, której Kancelaria Sejmu nie podała do publicznej, bo najwyraźniej cały czas trwa procedura sprawdzająca. Jednak nie jest żadną tajemnicą, że w Krajowej Radzie Sądownictwa widzi siebie Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości. Ogłosił to na początku lutego br. w mediach społecznościowych.

Ostateczną decyzję o wyborze na wolne stanowisko podejmie Sejm. Nowy, dobrany członek KRS będzie pełnił swą funkcję do kwietnia 2022 r., bo wtedy minie kadencja obecnej rady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki