Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowo cenne okazy sztuki ludowej [GALERIA ZDJĘĆ]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
W chałupie z Chrztowa w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach można zobaczyć ciekawą wystawę.

W Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich przeprowadzono modernizację wystawy stałej: "Teodora i Izydor Gulgowscy w 90-lecie powstania Muzeum", prezentowanej w chałupie nr 3 z Chrztowa.
Warto dodać, że modernizację dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa pomorskiego.

Wystawa prezentuje dzieło Teodory (z d. Fethke) i Izydora Gulgowskich, którzy w 1906 roku urządzili w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie wystawę z typowym dla tego czasu wyposażeniem oraz cennymi okazami sztuki ludowej. Tym samym stworzyli oni pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Gulgowscy bazując na tradycyjnym wzornictwie oraz własnych projektach i umiejętnościach zręcznych rąk wykonawców, stworzyli niepowtarzalną wdzydzką szkołę haftu i plecionkarstwa.

Wspólne wyroby T.i I. Gulgowskich oraz wiejskich kobiet i mężczyzn od początku XX wieku są symbolem lokalnej twórczości, którą Gulgowscy podnieśli do rangi sztuki. Kontynuacją ich dzieła jest obecne 22-hektarowe Muzeum ze zbiorem 50 obiektów regionalnego budownictwa, wystawa wnętrz mieszkalnych, sakralnych, gospodarczych i rzemieślniczych oraz kolekcje wyrobów rękodzieła i sztuki ludowej. Po modernizacji wystawa zmieniła tytuł na: "Teodora i Izydor Gulgowscy - Twórcy pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki