Kaszubska Majówka Pomorskich Przedsiębiorców 2019 w Kartuzach [zdjęcia]

Maciej Krajewski
Po raz drugi w Kartuzach odbyła się Kaszubska Majówka Pomorskich Przedsiębiorców. Zainicjowana w 2004 roku przez śp. Daniela Czapiewskiego impreza od lat jest okazją do spotkań biznesmenów i samorządowców z całego Pomorza, a także uhonorowania tych najbardziej zasłużonych - Ambasadorów Kaszub.

Przybyłych na XVI Kaszubską Majówkę Pomorskich Przedsiębiorców w pierwszej kolejności przywitała ulewa. Zebrani chowali się pod rozstawionymi w Parku Solidarności w Kartuzach namiotami. Jednak najmocniejszy deszcz stosunkowo szybko ustał i wielkie spotkanie biznesmenów z całego Pomorza odbyło się jedynie z lekkim opóźnieniem.

Poza przedstawicielami prężnie rozwijających się firm województwa pomorskiego do Kartuz zjechali też liczni samorządowcy, w tym burmistrzowie Redy i Żukowa, starosta kartuski Bogdan Łapa, wójtowie gmin Przodkowo, Kościerzyna i Szemud, przedstawiciele Rady Miasta Gdyni, a także konsul Alain Mompert z Konsulatu Honorowego Francji w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, oraz Jarosław Wałęsa, kandydujący w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie zabrakło też samych organizatorów wydarzenia, na czele z burmistrzem Kartuz Mieczysławem Grzegorzem Gołuńskim oraz Zbigniewem Jareckim, prezesem Kaszubskiego Związku Przedsiębiorców.

- Myślę, że ta pogoda pokazała nam, że gdy Kaszubi modlą się o deszcz, to rzeczywiście zostają wysłuchani. Bo naprawdę już przygotowywaliśmy się do ogromnej suszy, do wyjścia w pole, żeby liczyć straty - mówił burmistrz Gołuński.

Ze względu na obchodzoną niedawno 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej właśnie ten fakt był bardzo istotnym elementem całego spotkania. Sama Majówka Przedsiębiorców przebiegła pod hasłem „Pracodawcy z Kaszub w Unii Europejskiej”.

- 1 maja 2004 roku Polska włączyła się w struktury Unii Europejskiej. I wtedy, na cześć tego przyłączenia, pomorscy przedsiębiorcy postanowili zorganizować swoje pierwsze spotkanie - Majówkę Przedsiębiorców. Było to w Szymbarku 2 maja i powiem państwu, że pogoda była niemal identyczna - mówił Jan Zarębski, Marszałek Pomorski w latach 1999-2002. - Grono zebranych było mniejsze, ale po tej ulewie, po tym pochmurnym niebie zaświeciło słońce. Nie tylko dla tego dnia, ale dla całego 15-lecia Polski, Pomorza i Kaszub.

O znaczeniu członkostwa Polski we Wspólnocie mówił także Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
- Warto dzisiaj powiedzieć, że przez te 15 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej ponad 36 tys. projektów zostało zrealizowanych na terenie województwa pomorskiego o łącznej wartości ponad 44 mld zł. Te pieniądze nie uciekły z Pomorza, one zostały tutaj, w formie infrastruktury czy różnych działań społecznych - mówił marszałek Mieczysław Struk. - Tym wszystkim osobom, samorządowcom, przedsiębiorcom dzisiaj nisko się kłaniamy za to, że wspólnie razem mogliśmy zmieniać Pomorze. Niech jest to dzisiaj święto nas wszystkich.

„Po drugie: autostrada wodna na Wiśle”

W programie spotkania nie mogło też zabraknąć raportu „Dziennika Bałtyckiego” dotyczącego akcji społecznej „Po drugie: autostrada wodna na Wiśle”. O postępach opowiedział Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, odnosząc się w pierwszej kolejności do wielokrotnie omawianej na spotkaniu Unii Europejskiej.

- Dla mnie symbolem Unii Europejskiej są dwie duże inwestycje - autostrada A1 i Pomorska Kolej Metropolitalna. To są symbole oprócz wielu, wielu innych inwestycji, które udało się zrealizować. To wielka zasługa pracowitości i przedsiębiorczości właśnie samorządowców, ale i wszystkich mieszkańców całego Pomorza.

- mówił redaktor Szmidka.

Redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” przybliżył też zebranym w Parku Solidarności dotychczasowe działania społeczne gazety.
- „Dziennik Bałtycki” oprócz informowania, kontrolowania i edukowania właśnie prowadzi też akcje społeczne. Pierwszą była ta, dotycząca budowy autostrady A1 w 2003 roku i pewnie za parę miesięcy będziemy mogli dojechać z północy kraju aż do granicy czeskiej - mówił Mariusz Szmidka. - A druga akcja, wspomniana „Po drugie: autostrada wodna na Wiśle”, w jej przypadku walczymy o odbudowanie drogi wodnej na Wiśle, przywrócenie żeglowności statków, bo to też będzie wielki rozwój regionu i kraju.

Niestety, pomimo zapewnień z ubiegłych lat, inwestycje na Wiśle się opóźniają. Redaktor Szmidka podkreślał jednak, że „Dziennik Bałtycki” nie ustanie w swoich działaniach.
- W tym roku czekamy na zakończenie studium wykonalności odbudowy drogi wodnej. mamy nadzieję, że to się uda. Naszej akcji nie kończymy, dalej ją kontynuujemy aż do rozpoczęcia inwestycji. Miały być już w tym roku, jest lekkie przesunięcie, ale cały czas wywieramy presję.

Na zakończenie raportu redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” podziękował też tym, którzy wspierali gazetę w akcji - przedsiębiorcom, samorządowcom, marszałkowi Strukowi oraz wszystkim innym marszałkom.
- To jest wiatr w żagle - skomentował ich pomoc.

Laureaci nagrody Ambasador Kaszub

Samorządowiec Roku:

Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud
- Od 6 lat jest wójtem gminy, w której się urodził - opisywał Leszek Przewoski, prowadzący wydarzenie. - W swoim działaniu łączy tradycję z nowoczesnością i dynamicznym rozwojem. Wspiera twórców ludowych, zwraca uwagę na kultywowanie tradycji kaszubskiej. Jako wójt jest skuteczny w działaniu. Nie boi się wyzwań i przeciwności.

Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna
- Związany z działalnością samorządową od 13 lat. W latach 2006-2010 radny powiatu, a od grudnia 2010 do dziś wójt gminy. Zrealizował z sukcesem wiele zadań: nowoczesne szkoły, bezpieczne drogi i chodniki, ładne zagospodarowane przestrzenie wiejskie, sale gimnastyczne, boiska sportowe dla młodszych i starszych. W swoim działaniu kieruje się mottem: Razem zrobimy więcej.

Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski
- Z samorządem gminnym i powiatowym związany od 1994 r. Szczególną troską otacza szkolnictwo zawodowe. Starostwo, którym kieruje, współorganizuje wraz z organizacjami pracodawców liczne szkolenia i konferencje dla przedsiębiorstw, co podnosi wiedzę kadry zarządzającej na temat rozwoju firm. Jest inicjatorem Powiatowych Targów Edukacji i Pracy, podczas których firmy z powiatu mają okazję zaprezentować swoją ofertę dla pracowników i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Firma/biznesmen:

Wojciech Megier, właściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „Karo” w Lipnicy
- Firma działa od 25 lat, zatrudnia ponad 200 osób i zajmuje się produkcją szeroko pojętej galanterii ogrodowej. Posiada certyfikaty jakości produkowanych wyrobów, które sprzedawane są w całej Europie. Aby to wszystko sprawnie funkcjonowało firma posiada własny transport krajowy i międzynarodowy. Właściciel firmy działa aktywnie nie tylko w biznesie - przybliżał zebranym firmę Leszek Przewoski, opowiadając też o samym laureacie nagrody. - Jest przewodniczącym Rady Gminy w Lipnicy, prezesem OSP i Komendantem Gminnym w Lipnicy oraz Prezesem Zarządu OSP w Bytowie. Jest także działaczem ZK-P. Udziela się w lokalnej społeczności jako sponsor i aktywny działacz charytatywny.

SPORTIS S.A. z Bojana, nagrodę odebrał prezes zarządu Adam Żygowski
- Firma rozpoczęła działalność w 1983 r., od 1999 funkcjonuje jako spółka akcyjna od 1991 ma siedzibę w Bojanie, w gminie Szemud. Jest czołowym polskim producentem łodzi w swojej klasie. Odbiorcami produktu są m.in. policja, Marynarka Wojenna, Żandarmeria Wojskowa, jednostki straży pożarnej, WOPR, kluby żeglarskie. Największym odbiorcą jest Marynarka Duńska.

Auto-Miras, Autoryzowany Serwis Samochodowy, Sp. z o.o., nagrodę odebrał prezes zarządu Mirosław Makurat
- Firma działa od 1997 r. Świadczy dla wszystkich marek motoryzacyjnych usługi mechaniczne oraz blacharsko-lakiernicze. Posiada niezbędne certyfikaty dla swojej działalności. Jest jednym z największych centrów napraw powypadkowych w kraju. Laureat licznych nagród jak: Złota Lakiernia, Warsztat Roku, Hit Roku - opowiadał Leszek Przewoski. - Na szczególne wyróżnienie zasługuje system kształcenia i przygotowania kadr. Jest to oczkiem w głowie prezesa zarządu. Firma organizuje konkursy dla młodzieży z zakresu wiedzy o motoryzacji. Bierze w nich udział młodzież z całego powiatu. To przedsięwzięcie ma już wieloletnią tradycję i przynosi wymierne korzyści dla firmy. Po prostu – nie ma kłopotów kadrowych, b przyciąga uwagę młodzieży.

Osobowość Roku:

Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego; nagroda została przyznana w tajemnicy przed wszystkimi trzema marszałkami
- Kieruje województwem od 2010 r. W ubiegłym roku w wyborach samorządowych uzyskał rekordową liczbę głosów: ponad 65 tys. Województwo pomorskie bardzo dobrze wykorzystuje środku unijne. Jesteśmy w czołówce krajowej i europejskiej w tym zakresie. Bardzo dobrze układa się współpraca Kaszubskiego Związku Pracodawców, a także innych związków, zrzeszających przedsiębiorców, z samorządem województwa. I tak dalej trzymać.

Kapituła przyznała też specjalną nagrodę z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Otrzymał ją Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej. Jak zapowiadali organizatorzy nagroda zostanie mu przekazana w dniach 3-4 czerwca w Gdańsku.

Po raz szesnasty uhonorowano zasłużonych

Pierwsza Majówka Przedsiębiorców została zorganizowana w Szymbarku, z inicjatywy śp. Daniela Czapiewskiego. Przez kolejne lata biznesmeni i samorządowcy spotykali się właśnie tam, jednak od ubiegłego roku impreza odbywa się w Parku Solidarności w Kartuzach.

Wydarzenie przygotowali wspólnie Marek Głuchowski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu, Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Przedsiębiorców oraz burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, a honorowy patronat objęli nad nim trzej marszałkowie: Jan Zarębski (I Marszałek Pomorski w latach 1999-2002), Jan Kozłowski (Marszałek Pomorski w latach 2002-2010) oraz Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. Dodatkowe atrakcje dla dzieci w Kartuskim Centrum Kultury zapewniła rodzina Treflików, a wszystkim gościom czas umilała muzyka w wykonaniu zespołu Detko Band.

FLESZ: Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie