reklama

Kaszubki z wizytą na Śląsku

Maciej WajerZaktualizowano 
Wymiana doświadczeń i zacieśnienie współpracy - to tylko niektóre cele, jakie przyświecały wizycie reprezentantek kół gospodyń wiejskich z Kaszub na południu naszego kraju.

Na Śląsk pojechały 33 reprezentantki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu kościerskiego oraz kartuskiego. Trzeba podkreślić, że wspomniany wyjazd był elementem projektu "Kaszubski na Śląsku - wyjazd studyjny do województwa dolnośląskiego w celu wymiany doświadczeń".

Jak się dowiedzieliśmy, panie z Kaszub odwiedziły między innymi koło gospodyń wiejskich, które działa na terenie powiatu oławskiego, a dokładnie w gminie Domaniów. Tam miały okazję uczestniczyć w prezentacji zatytułowanej "Kuchnia Dolnego Śląska", która została przeprowadzona przez panią Barbarę Jakimowicz-Klein. Dodajmy, że jest ona autorką książek o tematyce kulinarnej. To spotkanie było również okazją do wymiany wiedzy na temat kultury Kaszub oraz Śląska.

- Miałyśmy również okazję zapoznać się z działaniami prowadzonymi przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Swojkowa - mówi jedna z uczestniczek studyjnego wyjazdu na Śląsk. - Poznałyśmy ich możliwości pozyskiwania środków na inicjatywy lokalne oraz dobre praktyki. My natomiast zaprezentowałyśmy elementy kaszubskiej kultury, czego wyrazem był między innymi nasz strój, a także piosenki zaśpiewane w języku kaszubskim.

W czasie wizyty na Śląsku, kaszubska delegacja odwiedziła także powiat oleśnicki. Tam, przy muzyce zespołu ludowego "Leszczynki" mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat śląskiej kultury. Dodajmy, że nasze panie po raz kolejny zaprezentowały swój wokalny talent śpiewając między innymi Kaszubskie Nuty, który został nagrodzony gromkimi brawami.

- Muszę przyznać, że bardzo fajnym elementem naszej wizyty na Śląsku był pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który się odbył we Wrocławiu - dodaje nasza rozmówczyni. - Przy zapachu choinek i niecodziennej atmosferze można było wybierać świąteczne podarunki.

Warto dodać, że organizatorem wyjazdu był Kaszubski Instytut Rozwoju. Był on współfinansowany ze środków województwa pomorskiego oraz Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Cieszymy się, że ten wyjazd doszedł do skutki - uważa Grzegorz Świtała, wiceprezes Kaszubskiego Instytutu Rozwoju. - Mam nadzieję, że dojdzie do rewizyty pań z kół gospodyń ze Śląska. Takie spotkania dają możliwość wymiany doświadczeń, a także stają się podstawą do nawiązania ciekawej współpracy.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie