Kary za znęcanie się nad bliskimi osobami

  Kary za znęcanie się nad bliskimi osobami

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Łukasz Berg, z Kancelarii Adwokackiej adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku odpowiada na pytania Czytelników
  Mój mąż od wielu lat znęca się nade mną psychicznie. Czasem dochodzi nawet do przemocy fizycznej. Jakie sankcje karne grożą sprawcy znęcania się psychicznego lub fizycznego nad osobą najbliższą?

  Przestępstwo znęcania się należy obok przestępstwa niealimentacji do grupy przestępstw występujących w praktyce najczęściej. Zgodnie z przepisem art. 207 § 1 Kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  Kara jest jeszcze surowsza (nawet do 10 lat pozbawienia wolności), jeżeli ww. czyn połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa. Należy w tym miejscu dodać, że osobą najbliższą w rozumieniu KK jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

  Przez samo pojęcie "znęcania" należy rozumieć różnorodne zachowania sprawcy, zarówno te, które powodują cierpienie fizyczne, jak i te sprawiające cierpienie psychiczne. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 lutego 2003 r. (IV KKN 312/99) zaznaczył, że pojęcie "znęcanie się" na gruncie art. 207 KK zawiera w sobie istnienie przewagi sprawcy nad osobą pokrzywdzoną, której nie może się ona przeciwstawić lub może to uczynić w niewielkim stopniu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znalazłam ratunek

  katania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Mój horror na szczęście już się zakończył. Mąż znęcał się nade mną miesiącami. Udało mi się zebrać dowody, po czym od razu pobiegłam do prawnika. Wiedziałam, że inaczej nie będę w stanie się...rozwiń całość

  Mój horror na szczęście już się zakończył. Mąż znęcał się nade mną miesiącami. Udało mi się zebrać dowody, po czym od razu pobiegłam do prawnika. Wiedziałam, że inaczej nie będę w stanie się wyrwać. Rozstaliśmy się. Niestety obraz męża prześladował mnie w snach. Nie mogłam normalnie funkcjonować. Zgłosiłam się na terapię do pana Mieszkowskiego z Psychologgii. Od tej pory radzę sobie dużo lepiej i odzyskuję dawną radość z życia. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znecanie sie nad osoba - konkubina

  rodak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  sprawca zabrania kontaktowania sie z sasiadami, swiadkami przemocy fizycznej i psychicznej.
  ofiara wczesniej przychodzila pobita szukajac pomocy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo