Kary za blokadę drogi w Starogardzie Gd. Ile wart jest protest w interesie społecznym?

Maciej Jędrzyński
Gmina Starogard. Blokada dróg w czerwcu 2013
Gmina Starogard. Blokada dróg w czerwcu 2013 M. Jędrzyński
Mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką prowadzącą do A1, sąd na wniosek policji ze Starogardu Gdańskiego ukarał ich naganami.

Karę nagany otrzymały osoby, które uczestniczyły w blokadzie drogi wojewódzkiej w gminie Starogard Gd., prowadzącej do A1. Wyroki wydał starogardzki Sąd Rejonowy.

Mieszkańcy zablokowali drogę w dniu 28 czerwca br. w Jabłowie oraz w Lipinkach Szlacheckich. Zrobili to, ponieważ projekt modernizacji dróg wojewódzkich nr 222 (Starogard - Jabłowo) oraz nr 229 (Jabłowo - Lipinki Szlacheckie - węzeł A1, w wyniku decyzji Zarządu Województwa Pomorskiego nie otrzymał dofinansowania unijnego.

To starogardzka policja skierowała do Sądu Rejonowego wnioski o ukaranie mieszkańców blokujących drogę. Funkcjonariusze stwierdzili bowiem, że doszło m.in. do wykroczenia polegającego na tamowaniu i utrudnianiu ruchu. Policja prowadziła postępowania w sprawach o wykroczenia wobec 37 osób. W rezultacie 20 osób otrzymało mandaty w wysokości 50 zł, natomiast w przypadku pozostałych 17 osób skierowano wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Starogardzie. Powodem tego była odmowa przyjęcia mandatu. Komenda policji poinformowała, że sąd może orzec za wykroczenie karę nagany lub grzywny w wysokości do 5 tys. złotych.

Jak się dowiedzieliśmy, pierwsi mieszkańcy już otrzymali wyroki - skończyło się na naganach.
- Wyrok zapadł zaocznie, bez mojego udziału, a o wszystkim zostałem powiadomiony pisemnie. Nie zamierzam się odwoływać, bo przecież mogło się skończyć na karze finansowej - mówi jeden z ukaranych uczestników blokady.

Inni mieszkańcy dodają, że choć taki wyrok jest łagodny, woleliby w ogóle nie być ukarani, ponieważ ich protest odbył się w ważnym interesie społecznym.

Na razie nic nie słychać o kolejnym proteście. Mieszkańcy nadal jednak czekają na modernizację opisywanej trasy. Brakuje tam bowiem m.in. poboczy, chodników czy sygnalizacji świetlnej. Tymczasem ruch pojazdów, ze względu na autostradę, znacznie wzrósł.

- Rozmawialiśmy z władzami województwa i jest szansa, że może uda się wygenerować jakieś oszczędności, które pozwolą ruszyć z tą inwestycją w niedalekiej przyszłości - mówi Ryszard Komorowski, sołtys Lipinek Szlacheckich.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

777 dzika WYSpaPO

TO TYLKO BOGata PRYWATA Z MODROM JUCHOM .

c
cx

Zaczyna powoli być jak za komuny. Miała być demokracja, prawo do strajku, protestu. A mamy demokrację fasadową, czy też PRową i kary za protesty.

Dodaj ogłoszenie