Karuzela z gdańskimi proboszczami

  Karuzela z gdańskimi proboszczami

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Abp Głódź wprowadza nowe porządki w gdańskim Kościele - zmienił kilkunastu proboszczów. Nie wszyscy wierni zgadzają się z tą decyzją.
  Po dwóch miesiącach urzędowania w archidiecezji gdańskiej ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wprowadził liczne zmiany wśród księży i proboszczów pomorskiego Kościoła. W sumie metropolita gdański zmienił miejsce służby trzynastu proboszczów i blisko czterdziestu kapłanów. Najwięcej zmian wśród proboszczów wprowadzono w Trójmieście.

  W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdyni Witominie niektórzy wierni mają cichą nadzieję na to, że arcybiskup zmieni swoje zdanie lub w przyszłym roku przywróci na stanowisko proboszcza, który przeniesiony został do Chałup.


  - Jesteśmy zaskoczeni tą decyzją. Ustępujący duszpasterz był z nami przez dwadzieścia lat. Zna nasze bolączki, potrzeby, zrobił wiele dobrego dla naszej parafii - opowiadają parafianie.
  Grupa gdynian, należących do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, wpadła nawet na pomysł, by wysłać list protestacyjny do metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.
  - Wiemy, że postępowanie arcybiskupa jest zgodne z prawem kanonicznym. Żal nam jednak, że w tak ważnych sprawach, jakim jest zmiana duszpasterza, nikt nie liczy się ze zdaniem samych parafian. Kto, jak nie my, zna najlepiej swojego pasterza i potrafi ocenić, czy dobrze sprawdza się w swojej służbie - tłumaczą gdynianie. - Planowaliśmy napisać list do arcybiskupa i wyrazić nasz smutek, a zarazem sprzeciw wobec decyzji metropolity - dodają.

  Czy petycja z prośbą o przywrócenie proboszcza z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdyni Witominie trafi na biurko arcybiskupa Głódzia?

  - Bardzo chcielibyśmy, by ksiądz z nami pozostał. Z drugiej jednak strony nie chcemy mu zaszkodzić, pisząc listy do kurii. Ksiądz proboszcz przyjął decyzję o przeniesieniu z godnością. Widać, że bardzo to przeżywa, ale, jak sam mówi, składał ślub posłuszeństwa biskupowi - tłumaczy jeden z parafian.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że były administrator bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, ks. Tadeusz Balicki, też nie był zachwycony decyzją o przeniesieniu do innej parafii. Administratorem św. Brygidy został w bardzo trudnym okresie - po tym, jak abp Tadeusz Gocłowski odwołał z funkcji proboszcza ks. prałata Henryka Jankowskiego. Kiedy ks. Balicki zdążył poznać się z wiernymi i oswoić z parafią, po czterech latach został przeniesiony właśnie do Gdyni.

  Zmian personalnych w swojej parafii nie spodziewała się także większość wiernych "należących" do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni. Tamtejszy proboszcz, ks. Edmund Wierzbowski, który pracował w parafii od 1975 r., przeszedł na emeryturę. Choć duchowny osiągnął już wiek emerytalny (skończył 75 lat), wierni mieli nadzieję, że nadal będzie im przewodził. Kapłan, któremu kilka tygodni temu gdynianie wbudowali w ścianę świątyni tablicę ze słowami wdzięczności, zbudował przy parafii NMP Królowej Polski dom katechetyczny, plebanię, kaplice, odnowił wnętrze starego kościoła i wybudował nową świątynię. To właśnie przy tym kościele wierni co roku spotykają się 2 kwietnia przy pomniku Jana Pawła II, by uczcić jego pamięć.

  - To był szok dla nas wszystkich. Myślę, że również dla księdza Wierzbowskiego, który jest przecież nadal w pełni sił i mógłby jeszcze przez kilka lat nam przewodzić - zaznacza jedna z parafianek.

  Choć nie wszyscy wierni zgadzają się z decyzjami nowego metropolity gdańskiego, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź ma pełne prawo do tego, by wprowadzać zmiany personalne w archidiecezji, którą zarządza.

  - Proboszczowie podlegają biskupowi. Procedurę ich przenoszenia regulują odpowiednie przepisy, które biskup powinien zachować. Ostatnim krokiem w tym procesie jest między innymi wręczenie dekretu, na mocy którego dany proboszcz zostaje przeniesiony do innej parafii - tłumaczy ks. dr Piotr Majer, specjalista z zakresu prawa kanonicznego.
  W polskim Kościele nie jest określony czas, w jakim proboszcz danej parafii może sprawować swoją funkcję. Decyzję o odwołaniu lub powołaniu na to stanowisko podejmuje biskup.
  Kapłan, który nie zgadza się z decyzją swojego zwierzchnika, może się od niej odwołać.

  Zmiany w parafiach


  ks. Tadeusz Balicki z parafii św. Brygidy w Gdańsku - proboszcz w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdyni Witominie
  ks. Tomasz Biedrzycki z parafii św. Brygidy w Gdańsku - proboszcz w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Gdańsku Złotej Karczmie
  ks. Krzysztof Czaja z parafii św. Antoniego z Padwy w Wocławach - proboszcz w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwinach
  ks. Jan Gabański z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwinach - proboszcz w parafii św. Izydora w Gowinie
  ks. Jan Jasiewicz z parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie - administrator w parafii św. Brygidy w Gdańsku
  ks. Zygfryd Leżański z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdyni Witominie - proboszcz w parafii św. Anny w Chałupach
  ks. Waldemar Naczk z parafii NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku Przymorzu - proboszcz w parafii św. Antoniego z Padwy w Wocławach
  ks. Władysław Pałys z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Gdańsku Złotej Karczmie - proboszcz w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gdyni Witominie
  ks. Edmund Skalski z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gdyni Witominie - proboszcz w parafii NMP Królowej Polski w Gdyni
  ks. Marian Świątek z parafii św. Anny w Chałupach - proboszcz w parafii Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny w Redzie
  ks. Albin Potracki z parafii św. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny w Redzie - emeryt
  ks. Edward Rusiński z parafii św. Izydora w Gowinie - urlop zdrowotny
  ks. Edmund Wierzbowski z parafii NMP Królowej Polski w Gdyni - emeryt

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a najciekawsze

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ze złodzieja jasiewicza który okradł staruszkę przeniósł do Brygidy w Gdańsku! Będzie mógł okradać następne mohery!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proboszcz z Witomina

  parafianin z S. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 79 / 85

  Nie oceniam decyzji Księdza Arcybiskupa o odwołaniu proboszcza z parafii na Witominie bo nie znam jej powodów. Widzę tylko, że Ksiądz Proboszcz jako człowiek cierpi z powodu tej decyzji, a gdzie...rozwiń całość

  Nie oceniam decyzji Księdza Arcybiskupa o odwołaniu proboszcza z parafii na Witominie bo nie znam jej powodów. Widzę tylko, że Ksiądz Proboszcz jako człowiek cierpi z powodu tej decyzji, a gdzie cierpienie to chrześcijanin nie powinien przechodzić odojętnie. Dla mnie mieszkańca Witomina Ksiądz Prałat przez 20 lat był duchowym przewodnikiem, nauczającym jak miłować Boga a także Ojczyznę. Gdyby był powód to jako człowiek honoru powiedziałby - odchodzę bo tak trzeba. Ale ważnego powodu widocznie nie było bo wszyscy parafianie widzieliśmy , że odchodził w poczuciu wyrządzonej krzywdy - choć nigdy tego nie powiedział. Nam nadzieję, że ksiądz Prałat wróci na Witomino bo jest tutaj potrzebny. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proboszcz z witomina z krzyża

  MARCELI Z WITOMINA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 87 / 75

  żal jest całej parafi że ks.żygryd odszedł od naszej parafi co cósz wojskowe zasady żle działają na kościół

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo