Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kartuzy. Dziś wprowadzono relikwie do kościoła

Magdalena Damps
Kult relikwii jest mocno zakorzeniony w historii chrześcijaństwa, jednak w ostatnich latach przeżywa w Polsce prawdziwy renesans. Sprzyjały temu liczne beatyfikacje i kanonizacje za pontyfikatu Papieża Polaka oraz wyniesienie na ołtarze współcześnie żyjących. Św. Faustyna, ks. Jerzy Popiełuszko i Jan Paweł II - nowi błogosławieni Kościoła są szczególnie bliscy Polakom, znają ich losy i wzorcowe postawy życiowe.

- W ostatnim czasie rzeczywiście możemy zaobserwować ożywienie kultu relikwii - mówi ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Kartuzach. - Mają one przypominać wiernym, że zostaliśmy powołani do życia w świętości. Nie czcimy relikwii dla samych relikwii, lecz za ich pomocą wyrażamy wiarę w Boga i Jemu oddajemy cześć, dziękując za świętość, czyli za dobro i piękno życia błogosławionych i świętych.

Kult relikwii jest bardzo widoczny w Kartuzach. Parafia św. Wojciecha, najmłodsza z trzech kartuskich, powołana w 1996 r., może poszczycić się aż pięcioma relikwiami świętych i błogosławionych: św. Wojciecha, ojca Pio, siostry Faustyny Kowalskiej, ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II. W sierpniu relikwie Papieża Polaka trafiły do kolegiaty, a teraz w ślad za sąsiadami podąża parafia św. Kazimierza.

- Wprowadzenie relikwii św. Kazimierza do naszego kościoła jest szansą na rozwinięcie u wiernych tych wymiarów pobożności, które u tego świętego były szczególnie widoczne - kultu Eucharystii, zawierzenie Najświętszej Maryi Pannie - powiedział ks. Różycki. - Ponadto św. Kazimierz jest patronem ładu moralnego i społecznego oraz czystości.

Wprowadzenie relikwii św. Kazimierza Królewicza do kartuskiego kościoła nastąpi dziś o godz. 17. Uroczystą sumę z okazji odpustu NMP Matki Miłosierdzia będzie celebrował ks. bp Wiesław Śmigiel, sufragan i administrator diecezji pelplińskiej.
Relikwie św. Kazimierza, medalion z fragmentem kości świętego, przybyły do Kartuz z Wieliczki. Tam trafiły z klasztoru ojców franciszkanów ze Lwowa.

Jak powiedział ks. Różycki, relikwie świętych były zawsze obecne w Kościele katolickim. Najpierw kultem otaczano groby męczenników, potem podczas najazdów barbarzyńców zabierano z nich ich ciała, by ochronić je przed zbezczeszczeniem. Z czasem zaczęto oddawać im cześć. Dziś kult relikwii jest szczególnie ważny przez wzgląd na postawy świętych, które powinny być wzorcem dla współczesnych wiernych. Obecność świętych pomaga w rzetelnym wprowadzaniu wiary w życie.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki