Karol Spieglanin o budżecie obywatelskim w Gdańsku: Ważna jest współpraca między miastem i mieszkańcami

Łukasz Kamasz, Patryk Philip

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
“Mieszkańcy dzielnic bardzo często są o wiele bardziej przywiązani do lokalnego placu, w współtworzeniu którego mogli realnie uczestniczyć, niż do wielkich milionowych inwestycji miejskich” Karol Spieglanin o Budżecie Obywatelskim.

Największe zalety BO według prezesa Stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej to aktywizacja i współudział mieszkańców Gdańska w inwestycjach, które zmieniają obraz miasta. - Podstawową korzyścią i założeniem jest to, żeby to mieszkańcy decydowali o tym jak ma wyglądać miasto. Mam nadzieję, że z czasem coraz większa część budżetu będzie rozdysponowana przez mieszkańców. - podkreślał.

Karol Spieglanin przedstawił również formułę do jakiej powinien dążyć Budżet Obywatelski po latach doświadczeń z m.in. problemami w głosowaniu.

- To okazja by przemyśleć całą ideę Budżetu Obywatelskiego oraz zastanowić się nad tym, jak powinien wyglądać. Nie chodzi o to, aby mieszkańcy zastępowali rządzących w budowaniu chodnika, bo takie podstawowe rzeczy powinny być zapewnione przez władze miasta. Docelowo Budżet Obywatelski powinien ewoluować w inicjatywę, w której mieszkańcy przy pomocy rad dzielnic i organizacji pozarządowych oraz ekspertów decydowaliby o priorytetach inwestycyjnych dla danej części dzielnicy. - zaznaczał.

Kreatywność bez granic! Budżet obywatelski - TOP 10 najciek...

Bardzo ważna dla prezesa FRAG jest podstawowa współpraca pomiędzy miastem a mieszkańcami. - Działania miasta i projekty mieszkańców powinny przede wszystkim się uzupełniać. To nie może być konkurencja. W żadnym wypadku ratusz nie może czuć się zwolniony z obowiązku remontów ani projekty Budżetu Obywatelskiego nie powinny powstawać w oderwaniu od pomysłu na miasto, który powinny mieć władzę. - stwierdził.

Hitem tegorocznego Budżetu Obywatelskiego okazały się projekty dotyczące opieki nad wolno żyjącymi kotami w Gdańsku, w tym szereg projektów dzielnicowych oraz okołomiejski projekt warty ponad 300 tys. złotych.

- Sam mam w domu kota, nie mam nic przeciwko tym zwierzętom. Projekty dotyczące kotów co roku robią furorę w BO. Nie jestem przeciwny tego typu projektom, ale wydaje mi się, że powinny one podlegać kontroli i być transparentne dla mieszkańców. - mówił.

POLECAMY

Działaj z nami na budzetalert.pl

Budżet alert

Do czego służy serwis budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

Jaka jest Twoja rola?

Mieszkańcy i mieszkanki i ich zaangażowanie to najważniejszy element procesu partycypacji. Do obywateli i obywatelek należy opracowanie projektów, dyskusja nad nimi oraz oficjalne ich zgłoszenie, promocja i zdobycie poparcia. Samorząd weryfikuje projekty, ocenia, czy są realne i poddaje pod głosowanie, wreszcie – realizuje zwycięskie projekty.

Nie ma przeszkód, aby projekty w ramach budżetu obywatelskiego dotyczyły wszystkich zadań własnych gminy. Zawiera się w nich m.in. ład przestrzenny, drogi, ulice, edukacja, kultura, kultura fizyczna i turystyka, tereny rekreacyjne i urządzenia sportowe, ochrona zdrowia, opieka społeczna, porządek publiczny i bezpieczeństwo, polityka prorodzinna, transport zbiorowy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie