Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Okrasa nagrywał w Żelichowie program kulinarny o kuchni żuławskiej. TVP wyemituje z tego miejsca dwa odcinki [zdjęcia]

Agata Gołąbek
Karol Okrasa pojawił się w Żelichowie, aby nagrać program, poświęcony żuławskiej kuchni.
Karol Okrasa pojawił się w Żelichowie, aby nagrać program, poświęcony żuławskiej kuchni. Agata Gołąbek
Karol Okrasa zawitał na Żuławy. To właśnie tu kucharz i autor kulinarnych programów telewizyjnych nagrywał swój nowy program, poświęcony w całości żuławskiej kuchni.

Karola Okrasy przedstawiać szerszej publiczności nie trzeba. Widzom dał się bowiem poznać jako sympatyczny kucharz i prezenter kulinarnych programów pod tytułem „Okrasa łamie przepisy”. W swoim programie mężczyzna odwiedza różne zakątki kraju i inspirując się regionalnymi przysmakami, przygotowuje autorskie dania.

W ubiegłym tygodniu kucharz pojawił się w Żelichowie w karczmie Mały Holender, aby przygotować program, poświęcony kuchni żuławskiej. Sięgnął m.in. po tradycyjne żuławskie sery.

- Zazwyczaj jest tak, że wymyślam sobie potrawy, które przygotowuję, staram się inspirować jakimiś informacjami, które wyczytam - takimi, które odnoszą się do danego regionu bądź w pokazują charakterystyczny dla niego produkt - wyjaśnia Karol Okrasa. - Nasza wizyta na Żuławach miała służyć temu, żeby pokazać sery żuławskie. Chcieliśmy zaprezentować je w taki sposób, by zapadły ludziom w pamięć - dodaje kucharz. W odcinku poświęconym żuławskim serom, oprócz Okrasy pojawi się także Adam Nitowski, szef kuchni Małego Holendra.

Karol Okrasa pojawił się w Żelichowie, aby nagrać program, poświęcony żuławskiej kuchni.
Karol Okrasa pojawił się w Żelichowie, aby nagrać program, poświęcony żuławskiej kuchni. Agata Gołąbek

Dwa dania na wizji

- Chciałem także spróbować odnieść się do potraw, które wydają się bardzo proste. W ten sposób chcę trafić do ludzi, aby spróbowali te potrawy odtworzyć. A wiadomo, że im prostsza potrawa, tym lepiej dla wszystkich - dodaje Okrasa. - To będzie duże nadużycie, ale inspirowałem się klopsami królewieckimi, które były tutaj kiedyś bardzo popularne, i które jasno pokazują, jak piękna jest kuchnia polska. To również kolejny dowód na to, że możemy znaleźć w niej kapary i anchois, i właśnie na bazie tych dwóch składników i powszechnej dzisiaj dla wielu bazylii stworzyłem sos pomidorowy, który jest bardzo aromatyczny, z dużą ilością kaparów oraz anchois, bez niczego więcej - wyjaśnia kucharz. - Dodatkiem do tego, chociaż właściwie powinienem powiedzieć, że produktem głównym, były pulpeciki z ciecierzycy, startego żuławskiego sera i natki pietruszki. Z racji faktu, iż od morza dzieli nas bardzo niewiele kilometrów, pojawiła się także wędzona makrela. Tak więc rybka, ciecierzyca i pomidory, a to wszystko połączone aromatycznym żuławskim serem.

W ten sposób chcę trafić do ludzi, aby spróbowali te potrawy odtworzyć. A wiadomo, że im prostsza potrawa, tym lepiej dla wszystkich

Okrasa podkreślał jednak, że w tym przepisie nie użył sera jako dodatku do dania, ale jako przyprawy.

Drugą potrawą, przygotowywaną przez kucharza na antenie, była perliczka z dodatkami. - Na tę perliczkę zrobiliśmy chrust z sera, szpinaku i chałki, czyli coś, co jest słodkie, coś, co jest również ziołowe, a także coś, co smakuje żuławskim serem, bo nie ukrywam, że w tym daniu tego sera pojawiło się naprawdę dużo - tłumaczy Karol Okrasa. - Do perliczki podałem kalafior w sosie sojowym, przygotowanym na bazie napoju sojowego oraz masła.

Karol Okrasa pojawił się w Żelichowie, aby nagrać program, poświęcony żuławskiej kuchni.
Karol Okrasa pojawił się w Żelichowie, aby nagrać program, poświęcony żuławskiej kuchni. Agata Gołąbek

Po raz pierwszy „zawodowo”

Z kuchnią żuławską na gruncie zawodowym Okrasa spotyka się po raz pierwszy. - W programie pojawi się kuchnia żuławska również w historycznej odsłonie, bardzo mocno powiązanej z tradycją Olendrów - mówi Okrasa. - Chciałem widzom sprzedać nie tylko przepisy, ale i genezę tej kuchni, wyjaśnić, dlaczego jest taka charakterystyczna.

A charakterystyczna rzeczywiście jest - i Okrasa ma sporo argumentów, potwierdzających tę tezę. - Mieszkali tu ludzie, potrafiący poradzić sobie w trudnych warunkach, w jakich przyszło im żyć. Potrafili przy tym ujarzmić tutejszą naturę, wykorzystując żyzne gleby. Mało kto wie, że tutejszy chłop był prawdopodobnie bogatszy niż jakikolwiek szlachcic na Podlasiu.

Żuławy niesłusznie omijane

Wielu turystów, którzy w wakacje wybierają się na wczasy nad morze, przejeżdża przez żuławskie miejscowości, ale nie próbuje tradycyjnych dań tej kuchni, wybierając nadmorską rybę. - Myślę, że omijanie kuchni żuławskiej to błąd. Nie pochylamy się nad tymi smakami, wrzucając wszystko do nadmorskiego tygielka. Zapominamy, że to całkiem inna kuchnia, tradycja i dania. Mam nadzieję, że nasz program przybliży widzom genezę żuławskiej kuchni. Pewnie nie odwrócimy od razu tego trendu, ale wydaje mi się, że warto próbować - mówi Okrasa. - Nasza obecność tutaj to próba zasygnalizowania, że Żuławy to odrębna część historii kuchni polskiej. A jak odrębna część, to i odrębne tradycje i warto po prostu poświęcić chwilę uwagi, aby się tutaj zatrzymać, być właśnie w drodze nad morze.

Myślę, że omijanie kuchni żuławskiej to błąd. Nie pochylamy się nad tymi smakami, wrzucając wszystko do nadmorskiego tygielka. Zapominamy, że to całkiem inna kuchnia, tradycja i dania.

Odcinki poświęcone żuławskiej kuchni zostaną wyemitowane w kwietniu. W sobotę 6 kwietnia o godz. 13.50 w TVP1 odcinek o kuchni olęderskiej, a tydzień później o tej samej porze - odcinek o żuławskich serach.

Zobacz też: Karol Okrasa gotował dla opolan

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki