MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kangur" 2020 online. Słynny konkurs matematyczny wkracza do sieci. Przystąpi do niego ponad 360 tys. osób

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach tegoroczny Kangur Matematyczny jest przeprowadzany zdalnie w sferze wirtualnej. Chociaż w pierwszej sesji testowej nie obyło się bez problemów technicznych, szybko udało się wyciągnąć wnioski i wszystko wskazuje na to, że słynny konkurs z zagadkami logicznymi odbędzie zgodnie z harmonogramem. Potrwa do 5 czerwca.

Gdańska firma Learnetic SA, będąca twórcą platformy Dzwonek.pl, została partnerem technologicznym dobrze znanego wszystkim uczniom konkursu Kangur Matematyczny. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach tegoroczny test jest przeprowadzany w sferze wirtualnej. Uczniowie biorą w nim udział, korzystając z komputera lub innego urządzenia multimedialnego oraz połączenia z internetem.

Na platformie Dzwonek.pl już od kilku lat organizowany jest m.in. największy bezpłatny konkurs informatyczny Bóbr oraz różne konkursy regionalne.

Ze względu na zdalny charakter konkursu w tym roku uczestnicy mają 90 minut na rozwiązywanie zadań.

Matematyczny "Kangur". Konkurs bez granic

Konkurs wywodzi się z Australii. W Europie po raz pierwszy odbył się w 1990 r. i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Od 1999 roku, pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów Europy, Ameryki i Azji na corocznych spotkaniach organizacji "Kangur bez granic".

Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest zdolność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Uczestnicy, w zależności od grupy wiekowej, mają do rozwiązania od 21 do 30 zadań. Za brak odpowiedzi uczeń otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25 proc. przewidzianych za dane zadanie.

"Kangur" przeprowadzany jest w sześciu kategoriach:

  • Żaczek— klasy 2. szkół podstawowych;
  • Maluch— klasy 3. i 4. szkół podstawowych;
  • Beniamin— klasy 5. i 6. szkół podstawowych;
  • Kadet— klasy 7. i 8. szkół podstawowych;
  • Junior— klasy I liceów i techników, klasy I liceów 3-letnich i techników 4-letnich, klasy I, II i III szkół branżowych;
  • Student— klasy II i III liceów 3-letnich oraz II, III i IV techników 4-letnich

Kangur 2020 online z falstartem

Ponieważ to edycja prekursorska Kangur 2020 musiał zostać poprzedzony konkursem próbnym, który pozwolił uczestnikom na zaznajomienie się z platformą. Niestety pierwszy dzień matematycznych zmagań nie powiódł się.

- Pierwsza próba (w piątek) okazała się klapą - na fanpage'u Learnetic Polska napisała pani Lilianna. - Wielu uczniów nie dało rady uzyskać stabilnego połączenia.

- Dlatego właśnie przeprowadzamy próby, aby zdefiniować ewentualne problemy i rozwiązać je przed konkursem głównym - odpowiedziała firma. - Nie było w historii konkursów edukacyjnych takiego wyzwania logistycznego jak przeniesienie Kangura w przestrzeń wirtualną. Dokładamy wszelkich starań żeby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli zadowoleni z przebiegu właściwego konkursu.

Szczęśliwie pozostałe dni prób, jak i pierwszy oficjalny dzień sesji testowej, okazały się pełnym sukcesem. Mimo to wśród niektórych rodziców pomysł wersji zorganizowania edycji online wydał się dość kontrowersyjny:

- Idiotyczny pomysł - innowacyjne rozwiązanie na facebookowym profilu firmy skomentował pan Łukasz. - Ciekawe ilu uczniów będzie wypełniało test na dzwonek.pl, a na innym komunikatorze będzie wymieniało się odpowiedziami?

Jednak jaki jest w tym sens, jeśli zwycięzca może być tylko jeden? Zdaniem Lecha Wikaryjczyka, Marketing Directora Learnetic SA, ściąganie było przywarą uczniów w latach 80. i 90. zaś w dzisiejszych czasach etos ten uległ zupełnej zmianie:

- Z moich obserwacji zebranych podczas zajęć ze studentami czy meetingów w liceach widzę, że powodem do dumy jest to, żeby się nauczyć a nie ściągnąć - tłumaczy. - Co roku wielu uczniów przygotowuje się do niego bardzo skrupulatnie i sprawdzenie się w taki sposób jest ważniejsze aniżeli sztucznie podwyższony wynik.

Tydzień pod znakiem matematyki

Kangur potrwa od 28 maja do 5 czerwca 2020. Środki finansowe na organizację testu i nagrody pochodzą z opłat wnoszonych za udział w konkursie i od sponsorów. Jak podają organizatorzy jedną z form nagród I stopnia jest udział w międzynarodowych obozach matematycznych.

Harmonogram konkursu oraz dodatkowe informacje dostępne na stronie https://www.kangur-mat.pl/.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki