Gdańska firma Learnetic SA, będąca twórcą platformy Dzwonek.pl, została partnerem technologicznym dobrze znanego wszystkim uczniom konkursu Kangur Matematyczny. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach tegoroczny test jest przeprowadzany w sferze wirtualnej. Uczniowie biorą w nim udział, korzystając z komputera lub innego urządzenia multimedialnego oraz połączenia z internetem.
Na platformie Dzwonek.pl już od kilku lat organizowany jest m.in. największy bezpłatny konkurs informatyczny Bóbr oraz różne konkursy regionalne.
Ze względu na zdalny charakter konkursu w tym roku uczestnicy mają 90 minut na rozwiązywanie zadań.
Matematyczny "Kangur". Konkurs bez granic
Konkurs wywodzi się z Australii. W Europie po raz pierwszy odbył się w 1990 r. i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Od 1999 roku, pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów Europy, Ameryki i Azji na corocznych spotkaniach organizacji "Kangur bez granic".
Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest zdolność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Uczestnicy, w zależności od grupy wiekowej, mają do rozwiązania od 21 do 30 zadań. Za brak odpowiedzi uczeń otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25 proc. przewidzianych za dane zadanie.
"Kangur" przeprowadzany jest w sześciu kategoriach:
- Żaczek— klasy 2. szkół podstawowych;
- Maluch— klasy 3. i 4. szkół podstawowych;
- Beniamin— klasy 5. i 6. szkół podstawowych;
- Kadet— klasy 7. i 8. szkół podstawowych;
- Junior— klasy I liceów i techników, klasy I liceów 3-letnich i techników 4-letnich, klasy I, II i III szkół branżowych;
- Student— klasy II i III liceów 3-letnich oraz II, III i IV techników 4-letnich
Kangur 2020 online z falstartem
Ponieważ to edycja prekursorska Kangur 2020 musiał zostać poprzedzony konkursem próbnym, który pozwolił uczestnikom na zaznajomienie się z platformą. Niestety pierwszy dzień matematycznych zmagań nie powiódł się.
- Pierwsza próba (w piątek) okazała się klapą - na fanpage'u Learnetic Polska napisała pani Lilianna. - Wielu uczniów nie dało rady uzyskać stabilnego połączenia.
- Dlatego właśnie przeprowadzamy próby, aby zdefiniować ewentualne problemy i rozwiązać je przed konkursem głównym - odpowiedziała firma. - Nie było w historii konkursów edukacyjnych takiego wyzwania logistycznego jak przeniesienie Kangura w przestrzeń wirtualną. Dokładamy wszelkich starań żeby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli zadowoleni z przebiegu właściwego konkursu.
Szczęśliwie pozostałe dni prób, jak i pierwszy oficjalny dzień sesji testowej, okazały się pełnym sukcesem. Mimo to wśród niektórych rodziców pomysł wersji zorganizowania edycji online wydał się dość kontrowersyjny:
- Idiotyczny pomysł - innowacyjne rozwiązanie na facebookowym profilu firmy skomentował pan Łukasz. - Ciekawe ilu uczniów będzie wypełniało test na dzwonek.pl, a na innym komunikatorze będzie wymieniało się odpowiedziami?
Jednak jaki jest w tym sens, jeśli zwycięzca może być tylko jeden? Zdaniem Lecha Wikaryjczyka, Marketing Directora Learnetic SA, ściąganie było przywarą uczniów w latach 80. i 90. zaś w dzisiejszych czasach etos ten uległ zupełnej zmianie:
- Z moich obserwacji zebranych podczas zajęć ze studentami czy meetingów w liceach widzę, że powodem do dumy jest to, żeby się nauczyć a nie ściągnąć - tłumaczy. - Co roku wielu uczniów przygotowuje się do niego bardzo skrupulatnie i sprawdzenie się w taki sposób jest ważniejsze aniżeli sztucznie podwyższony wynik.
Tydzień pod znakiem matematyki
Kangur potrwa od 28 maja do 5 czerwca 2020. Środki finansowe na organizację testu i nagrody pochodzą z opłat wnoszonych za udział w konkursie i od sponsorów. Jak podają organizatorzy jedną z form nagród I stopnia jest udział w międzynarodowych obozach matematycznych.
Harmonogram konkursu oraz dodatkowe informacje dostępne na stronie https://www.kangur-mat.pl/.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca
- Znana dziennikarka podziękowała za przypomnienie zdjęcia. Jak je skomentowała?
- Sceny jak z gangsterskiego filmu w centrum miasta. W ruch poszedł topór
- Minister rolnictwa spotkał się z protestującymi rolnikami. Padły obietnice