Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Wielewska – magiczne miejsce w środku z lasu z nietuzinkową architekturą | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
Kalwaria Wielewska jest drugim na Pomorzu, po Kalwarii Wejherowskiej, tak magicznym miejscem. Tutaj pielgrzymi zanoszą do Matki Bożej Pocieszenia swoje troski. Nie zawiodą się też miłośnicy architektury sakralnej, bo kapliczki w malowniczej scenerii wyglądają imponująco.

Wiele to mała miejscowość w powiecie kościerskim na Kaszubach. Przyciąga turystów nie tylko na plażę Jeziora Wielewskiego, ale też na Kalwarię Wielewską Matki Bożej Pocieszenia. Tym bardziej, że tuż przy kąpielisku znajdują się dwie kapliczki, które mogą być startem pielgrzymowania.

Kalwaria Wielewska położona jest na stokach wzniesienia o nazwie Biała Góra. To drugi po Kalwarii Wejherowskiej obiekt tego typu na Pomorzu. Fundatorami Kalwarii Wielewskiej był ksiądz Józef Szydzik oraz rodzina rolnicza z Wiela – Anna i Michał Durajewscy. Podarowali parafii we Wielu 8 hektarów ziemi.

Kalwaria budowana była przez 12 lat z datków parafian. Pracom nie przeszkodził wybuch pierwszej wojny światowej. Można nawet rzec, że wówczas była także pomnikiem ku czci poległych w czasie wojny i pocieszeniem dla opuszczonych. Wówczas w budowie udział brali wszyscy ci, którzy nie zostali wcieleni do wojska, czyli starcy, kobiety, dzieci i niepełnosprawni.

W skład kalwarii we Wielu wchodzi 14 kaplic oraz sześć rzeźb oraz pustelnia – dom, w którym mieszkali opiekunowie kalwarii. Są też święte schody, w których liczba stopni równa jest liczbie zdrowasiek różańca, czyli 53.

Pod względem wielkości i formy kaplice są bardzo zróżnicowane i nawiązują do nurtu architektury modernistycznej. Nic więc dziwnego, że turyści i pielgrzymi odwiedzają Kalwarię Wielewską przez cały rok. Na co dzień kapliczki są zamknięte. Otwierane z kolei podczas dwóch odpustów w Święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia.

Kalwaria ze swoimi obiektami symbolizuje drogę Męki Pańskiej, a jej umiejscowienie sprzyja spacerom, rozmyślaniom i modlitwie. Przejście całej trasy nie zajmie więcej niż godzinę. Zaopatrzcie się jednak w wodę, bo na szlaku nie ma żadnych sklepów. Konieczne są też wygodne buty, bo podążając od kaplicy do kaplicy, są wzniesienia – czasem nawet spore.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki