Jury 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Maria Sadowska, Ilona Łepkowska, Bożena Dykiel

Ryszarda WojciechowskaZaktualizowano 
Wiemy już, kto w tym roku zdecyduje o tym, w czyje ręce pójdą Złote Lwy. Przewodniczącym jury Konkursu Głównego 44 FPFF będzie Maciej Wojtyszko. W festiwalowym jury zasiądą też: Ewa Braun, Bożena Dykiel, Piotr Dzięcioł, Paweł Laskowski, Ilona Łepkowska, Maria Sadowska, Nikodem Wołk-Łaniewski i Jerzy Zieliński.

Maciej Wojtyszko – Przewodniczący Jury

To człowiek orkiestra, można powiedzieć - reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny. Ale też pisarz, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, dwukrotny dziekan Wydziału Reżyserii. W latach 1990–1991 był dyrektorem Teatru Powszechnego. Zrealizował ponad dwadzieścia widowisk Teatru Telewizji, pięć filmów fabularnych, kilkadziesiąt spektakli teatralnych, ponad dwieście odcinków seriali. Jest autorem wielu słuchowisk, dramatów, sztuk teatralnych i piosenek. Pisze książki dla dzieci i dorosłych, często własnoręcznie je ilustrując. Na gdyńskim festiwalu oglądaliśmy przed laty jego "Ogród Luizy" z Marcinem Dorocińskim.

Czytaj także


Ewa Braun

Scenografka. Laureatka Oscara za dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles. Nagrodzona Brązowymi Lwami za film „Cudowne dziecko” na FPFF w Gdańsku w 1987 roku. Pracowała przy realizacji sześćdziesięciu filmów fabularnych i wieloodcinkowych filmów telewizyjnych w charakterze kostiumografki, dekoratorki wnętrz, scenografki. Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, takimi jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Wojciech Jerzy Has, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, John Irvin, Constantin Costa-Gavras, Steven Spielberg, Peter Kassovitz, Volker Schlöndorff. Od dwudziestu lat zajmuje się działalnością dydaktyczną.

Bożena Dykiel

Aktorka. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Zaraz po studiach trafiła do Studenckiego Teatru Satyryków, gdzie zagrała rolę Sexy w 1972 roku w prapremierze Janusza Głowackiego „Cudzołóstwo ukarane”. W latach 1973–1985 grała w Teatrze Narodowym i na scenie Teatru Małego pod kierunkiem Adama Hanuszkiewicza. Zanim zagrała w teatrze, pojawiła się w filmie „Uciec jak najbliżej” Janusza Zaorskiego, później zagrała u tego reżysera w „Awansie” z Marianem Opanią. Ma na swoim koncie ponad siedemdziesiąt ról filmowych, najważniejsze z nich zagrała w filmach: „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Smuga cienia”, „Człowiek z żelaza”, „Wielki tydzień”, „Biesy” – w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Czytaj także

Piotr Dzięcioł

Jest producentem i koproducentem przeszło trzydziestu filmów fabularnych, z których wiele brało udział w najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych: w Berlinie, Cannes, Wenecji. Największy sukces odniosły wyprodukowane przez Opus Film obrazy w reżyserii Pawła Pawlikowskiego: „Ida”, którą nagrodzono m.in. Oscarem i Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, oraz „Zimna Wojna”, nagrodzona między innymi Złotą Palmą za reżyserię w Cannes w 2018 roku, pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi oraz nominowana do Oscara.

Paweł Laskowski

Montażysta filmowy. Pracował przy montażu wszystkich filmów Wojciecha Smarzowskiego. Trzykrotnie nagradzany na FPFF w Gdyni za najlepszy montaż w filmach: „Dom zły”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”. Brał udział w tworzeniu spektakli telewizyjnych oraz seriali, takich jak: „Kuracja”, „Klucz”, „Kryminalni”, „Barwy szczęścia”, „Komisarz Alex”.

Ilona Łepkowska

Scenarzystka i producentka filmowa i telewizyjna. Autorka lub współautorka takich filmów jak: „Przez dotyk”, „Kocham kino”, „Och, Karol”, „Kogel-mogel”, „Galimatias, czyli kogel-mogel 2”, „Komedia małżeńska”, „Nigdy w życiu”, „Nie kłam, kochanie”, „Och, Karol 2”, „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”. Była też współproducentką ostatnich czterech tytułów. Współtwórczyni seriali telewizyjnych „Klan”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Barwy szczęścia”, „Stulecie Winnych”. Wykłada w szkołach filmowych i na kursach scenariuszowych.

Czytaj także

Maria Sadowska

Reżyserka filmowa. Od ponad dwudziestu lat obecna również na polskiej scenie muzycznej jako wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Ma na koncie jedenaście płyt. Ukończyła Wydział Reżyserii PWSFTviT. Jej pełnometrażowy debiut fabularny „Dzień Kobiet” miał premierę na FPFF w Gdyni w 2012 roku. Był wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie, otrzymał m.in. Grand Prix na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus 2012. W 2017 roku premierę miał jej film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Obraz zdobył wiele pozytywnych recenzji i uplasował się na pierwszym miejscu polskiego box office.

Nikodem Wołk-Łaniewski

Reżyser i realizator warstwy dźwiękowej kilkudziesięciu filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji. Profesor doktor habilitowany sztuk muzycznych. Współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Stuhrem czy Krzysztofem Krauze. Wielokrotnie nominowany do Orła, nagrodę tę zdobył w kategorii najlepszy dźwięk za takie filmy jak: „Pan Tadeusz” (reż. Andrzej Wajda), „Prymas. Trzy lata z tysiąca” (reż. Teresa Kotlarczyk), „Mój Nikifor” (reż. Krzysztof Krauze). Laureat Srebrnej Plakietki na FPFF w Gdańsku 1978 za dźwięk do filmu „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”.

Jerzy Zieliński

Autor zdjęć filmowych, reżyser. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS), polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) oraz amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC). Dwukrotnie otrzymywał na festiwalu w Gdyni nagrodę za najlepsze zdjęcia: najpierw do filmu „Aria dla atlety” i po wielu latach do filmu „Letnie przesilenie”. Pracował z wieloma wspaniałymi reżyserami, takimi jak Filip Bajon („Aria dla atlety”, „Wizja lokalna 1901”), Wojciech Marczewski („Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”) Agnieszka Holland („Plac Washingtona”) Michał Rogalski („Letnie przesilenie) czy Pat O’Connor („Cal”). Później wyjechał do USA, gdzie przez piętnaście lat robił zdjęcia do amerykańskich produkcji, m.in. do kultowego filmu „Galaxy Quest” (reż. Dean Parisot). Ostatnio współpracuje z Markiem Koterskim („Baby są jakieś inne”, „7 uczuć”). Kilka lat temu wyreżyserował film „Król życia”.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

Zobacz też: Złote Lwy 2018 dla "Zimnej Wojny", publiczność wyróżniła "Kler"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie