Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień 2020. Gdzie wybrać się w podróż z bonem turystycznym? Przegląd najciekawszych miejsc na jesienny wypoczynek na Pomorzu

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Joanna Urbaniec / Polska Press
Choć kalendarzowe lato już za nami, sezon urlopowy nadal trwa. Pandemia, która pokrzyżowała wakacyjne plany wielu Polakom, a także sprzyjające prognozy pogody na wrzesień i październik mogą spowodować wzrost popularności jesiennych wyjazdów. Gdzie w tym okresie wybrać się w podróż z wykorzystaniem bonu turystycznego? Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych miejsc do wypoczynku niedaleko Trójmiasta. Sprawdź naszą listę!

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki. Pomoc ta wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Posługując się bonem można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie Polski.

Bon turystyczny wszedł w życie z dniem 1 sierpnia 2020 roku. Jest on ważny do końca marca 2022 roku.

Jesienny wypoczynek na Pomorzu. Dlaczego warto?

- Jesień to idealny czas na rodzinny wypoczynek w regionie pomorskim, umiarkowana pogoda daje możliwość do aktywności na świeżym powietrzu. Plaże, miasta czy atrakcje są mniej zatłoczone niż w wysokim sezonie letnim, a oferta turystyczna jest bardzo różnorodna – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Łukasz Magrian z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Decydując się na rodzinny wyjazd nad morze, warto spróbować swoich sił podczas przejażdżek rowerowych na nowych odcinkach tras. Prowadzą one często przez ciekawe tereny przyrodnicze, na których wspólnie z najmłodszymi możemy np. podglądać migrację ptaków. To również jedyny moment na wsłuchanie się w niezwykłe dźwięki rykowiska, a więc odgłosy godowe jeleni.

Gdzie jesienią wykorzystać bon turystyczny na Pomorzu? Przegląd najciekawszych miejsc

1. Wdzydze

Wdzydze to malownicza wieś kaszubska, położona nad jeziorem Gołuń w powiecie kościerskim i na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski.

Swoją siedzibę ma we Wdzydzach najstarszy w Polsce skansen – Kaszubski Park Etnograficzny – założony w 1906 roku przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę. Zgromadzono w nim obiekty ludowe z XVII–XIX w., w tym kompletne wyposażenie kilku budynków.

Nad jeziorem znajduje się z kolei wieża widokowa o wysokości prawie 36 metrów. Budynek dawnej szkoły, w której uczył Izydor Gulgowski, pełni obecnie funkcję świetlicy wiejskiej.

2. Szymbark

Szymbark to kolejne miejsce, które w czasie pobytu na Kaszubach po prostu odwiedzić trzeba. Położona w powiecie kartuskim, u podnóża wzgórza Wieżycy, wieś przyciąga turystów przez cały rok nie tylko urokliwymi krajobrazami, ale też licznymi atrakcjami. Jedną z najważniejszych stanowi Centrum Edukacji i Promocji Regionu z „Domem do góry nogami”, „Najdłuższą deską świata” i Domem Sybiraka. Znajdują się tu też repliki drewnianego budownictwa kaszubskiego i ekspozycje tradycyjnych sprzętów użytku codziennego.

3. Kościerzyna

Ze względu na swoje położenie, Kościerzyna uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Malowniczo przeplatają się tu lasy, pola, łąki, jeziora i rzeki. Przez gminę przebiegają trzy szlaki regionalne: Kaszubski, Kamiennych Kręgów i Wdzydzki. To prawdziwy raj dla kajakarzy, amatorów pieszych i rowerowych wędrówek, a także – zwłaszcza teraz, jesienią – grzybiarzy.

4. Wieżyca

Wieżyca to najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 metrów n.p.m., położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Na szczycie Wieżycy, w centrum rezerwatu przyrody (w którym znajduje się 150-letni las bukowy), gmina Stężyca zbudowała i oddała do użytku w 1997 roku trzydziestometrową wieżę widokową im. Jana Pawła II, która stała się największą atrakcją turystyczną Kaszub.

Z wieży rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie, „Kółko Raduńskie” i szlak turystyczny tzw. „Droga Kaszubska”.

5. Kaszuby

- Kaszubskie hotele i ośrodki zachęcają specjalnymi ofertami wypoczynkowymi, w których rodzice mogą skorzystać z zabiegów relaksacyjnych, a najmłodsi aktywnie spędzić czas na basenie czy wokół obiektu. Pobyt warto połączyć z wizytą w muzeach i atrakcjach na świeżym powietrzu. Muzeum we Wdzydzach, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie czy Wieża Widokowa Wieżyca idealnie uzupełnią relaksacyjny weekendowy pobyt – zachęca Łukasz Magrian z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

6. Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km kwadratowych sandru w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej.

- Bory Tucholskie to kolejne miejsce, które właśnie jesienią zachęca do przyjazdów. Przede wszystkim miłośników grzybobrania, jednak ciepłe jesienne dni wciąż pozwalają chociażby na aktywność na wodnych akwenach. Spływy kajakowe Brdą, żagle na jeziorze charzykowskim to opcja nie tylko dla pasjonatów, ale i tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki – mówi dalej Łukasz Magrian.

7. Człuchów

Pobyt w Borach Tucholskich warto uzupełnić o wypad do okolicznych miast np. Człuchowa czy Chojnic, których historia zachęca do spacerów z przewodnikiem czy wspólnej zabawy na miejskich terenach rekreacyjnych.

W Człuchowie warto odwiedzić zamek krzyżacki, drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode.

8. Chojnice

Z kolei w Chojnicach zwiedzić można m.in. Bazylikę Ścięcia św. Jana Chrzciciela – najstarszy rzymskokatolicki kościół w mieście, średniowieczne, XIV-wieczne mury miejskie okalające Stare Miasto od zachodu oraz częściowo południa i wschodu oraz liczne baszty (Wronia, Szewska, Kurza Stopa), neogotycki ratusz czy spichlerze przy ul. Krótkiej. W Bramie Człuchowskiej (jedynej z trzech zachowanych) mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, które także warto odwiedzić.

9. Władysławowo

Kto powiedział, że „jak nad morze, to tylko latem”? Zatłoczone w wakacje nadmorskie kurorty jesienią stają się bardziej przystępne dla rodzin z dziećmi. We Władysławowie głównymi atrakcjami stają się wówczas: Lunapark Sowiński, władysławowski Ocean Park z karuzelami i rzeźbami o tematyce morskiej, a także bagna w rezerwacie przyrody „Słone Łąki”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki