Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedno z 5 centrów rozwoju technologii i produktów Visy będzie w Polsce. Gigant transakcji bezgotówkowych poinformował o tym dzisiaj

OPRAC.: sb
Pierwsze strategiczne centrum Visa w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie w Polsce. Będzie to piąte takie miejsce na świecie. Tzw. hub technologiczno-produktowy rozszerzy obszar działalności organizacji, wpisując się w jej podobne działania prowadzone globalnie. W najbliższych miesiącach poznamy konkretną lokalizację w kraju i terminy rekrutacji pracowników.

Visa, jeden ze światowych liderów płatności cyfrowych, ogłosiła dzisiaj, że planuje otworzyć w Polsce swój piąty globalny hub technologiczno-produktowy. Centrum będzie pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu najbliższych kilku lat w hubie będzie pracować 1,5 tys. specjalistów z obszaru technologii.

Jedno z 5 globalnych centrów rozwoju technologii i produktów Visy będzie w Polsce!

- To wyjątkowo dobra informacja, że Visa wraz ze swoim unikatowym w skali świata doświadczeniem i know-how wybiera spośród innych potencjalnych lokalizacji właśnie nasz kraj, budując tym samym pozycję Polski jako najlepszego miejsca realizacji inwestycji z branży nowych technologii – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Polska została wybrana na miejsce tej inwestycji między innymi ze względu na wysokie kwalifikacje naszych pracowników z sektora IT, a także istotny zasób talentów na naszym rynku pracy. Mamy ogromny potencjał, by przyciągać do naszego kraju wysoce innowacyjne inwestycje – dodał premier.

Visa skupia się obecnie na sztucznej inteligencji następnej generacji, cyberbezpieczeństwie oraz odporności i dostępności sieci. Właśnie nad rozwojem tych technologii pracują już działające globalne centra firmy. Ma do nich dołączyć polski hub.

- Polska posiada wysoko wykwalifikowanych pracowników i prężnie rozwijający się sektor IT. Właśnie dlatego jest idealnym miejscem do pozyskiwania nowych talentów oraz tworzenia we współpracy z naszymi partnerami i firmami nowych rozwiązań płatniczych – powiedział Rajat Taneja, prezes ds. technologii w Visa, ogłaszając 23 maja decyzję firmy.

Charlotte Hogg, dyrektor zarządzająca Visa w Europie podkreśla, że firma przywiązuje dużą wagę do inwestowania w lokalne talenty i tworzenia regionalnych centrów technologicznych, ponieważ pozwala to obsługiwać globalną sieć klientów coraz lepiej. - W Polsce oznacza to rekrutację z różnorodnej puli talentów, w tym plany dotyczące kandydatów z Ukrainy i innych części regionu – informuje Charlotte Hogg.

Korzystnej dla kraju decyzji firmy trzeba było pomóc. Polska Agencja Inwestycji i Handlu była partnerem Visy w przygotowaniach do organizacji hubu w kraju. Proces wsparcia obejmował szereg działań, między innymi dostarczenie informacji o sektorze IT, rozmowy o potencjale Polski i lokalnych perspektywach rozwoju firmy.

- Ta inwestycja niewątpliwie potwierdza, że Polska jest niekwestionowanym liderem w przyciąganiu najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi dr Paweł Kurtasz, prezes zarządu PAIiH.

O takiej pozycji Polski przekonana jest też firma, stąd dzisiejsza decyzja o zlokalizowaniu jednego z centrów rozwoju właśnie tutaj.

- Z punktu widzenia zaangażowania Visa w innowacje i inwestycje w transformację cyfrową, przedsięwzięcie to wzmacnia rosnące znaczenie całego regionu, a w szczególności Polski – przekonuje Jakub Kiwior, dyrektor zarządzający regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa. - Wspieramy również Unię Europejską i polskie władze w ich wysiłkach na rzecz zapewnienia pracownikom większej biegłości w technologiach cyfrowych oraz konkurencyjności na rynkach pracy – dodaje.

Nie bez znaczenia dla lokalizacji hubu w Polsce jest podejście rządu do ściągania inwestycji zagranicznych. To nie tylko działania promocyjne i lobbyingowe PAIiH, ale też stałe wsparcie dla prowadzących biznes w kraju.

- Chcemy podtrzymywać atrakcyjność Polski na mapie potencjalnych inwestorów. Zależy nam na ułatwieniu im współpracy z naszą administracją. Dlatego utworzyliśmy Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora, które obsługuje kluczowych inwestorów i udziela im wsparcia na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia – podkreśliła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Nie wiadomo jeszcze gdzie w kraju będzie zlokalizowany środkowoeuropejski hub Visy ani kiedy ruszy rekrutacja pracowników. Więcej szczegółowych informacji firma zapowiada w nadchodzących miesiącach.

Visa jest jednym ze światowych liderów płatności cyfrowych. Działa w tym sektorze gospodarki od ponad 60 lat. Firma umożliwia transakcje płatnicze między konsumentami, sprzedawcami, instytucjami finansowymi i instytucjami rządowymi w ponad 200 krajach. W Polsce jest obecna od 1995 roku. Pierwszą kartą płatniczą wydaną w kraju była karta Visa i od samego początku procesu cyfryzacji wiele sposobów płacenia i przyjmowania płatności, z których korzystali konsumenci i sprzedawcy, opierało się na rozwiązaniach firmy. Polska była również pierwszym krajem na świecie, w którym można było zapłacić zbliżeniowo w każdym fizycznym punkcie sprzedaży, akceptującym płatności Visa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki