Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego [PORADNIK]

Redakcja
Do zasiłku rodzinnego można otrzymać przeróżne dodatki. Wyjaśniamy jakie. Sprawdź, może należą Ci się te pieniądze!

Gdy jesteś uprawniony do zasiłku rodzinnego, możesz starać się też o dodatki do niego.

Ze względu na urodzenie dziecka
Dodatek ten przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. To 1000 zł jednorazowo - gdy wniosek o wypłatę złożono do ukończenia przez dziecko 1. roku życia, a matka podlegała opiece medycznej nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Na opiekę nad dzieckiem na wychowawczym
Przysługuje uprawnionym do urlopu wychowawczego matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu albo prawnemu dziecka (jeżeli pozostaje pod jego faktyczną opieką).

To 400 zł miesięcznie przez:
dwa lata - przy jednym dziecku,
trzy lata - gdy opiekujemy się więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,
do 6 lat - na dziecko niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym jej stopniu.

Z tytułu samotnego wychowywania dziecka
Przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu albo prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ:
drugi z rodziców nie żyje; ojciec dziecka jest nieznany;
sąd oddalił powództwo o alimenty od drugiego z rodziców dziecka.

To 185 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 370 zł na wszystkie dzieci. Gdy dziecko jest niepełnosprawne i ma orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym jej stopniu - 265 zł miesięcznie.

Uwaga! Dodatek ten należy się również pełnoletniej osobie, do ukończenia 24 roku życia, uczącej się w szkole (także wyższej), jeżeli jej oboje rodzice nie żyją.

Na wychowywanie w rodzinie wielodzietnej

Przysługuje 90 złotych miesięcznie - na trzecie i następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

Na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego
Przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem dziecka w wieku:
do ukończenia 16 roku życia - gdy posiada orzeczenie o niepełnosprawności,
powyżej 16 roku życia do ukończenia 24 roku życia - gdy posiada orzeczenie o umiarkowanym/znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dodatek ten przysługuje miesięcznie w wysokości :
80 zł na dziecko do 5 lat,
100 zł na dziecko powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego
Przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się.
To 100 zł na dziecko - raz w roku szkolnym. Dodatek przysługuje również na dziecko rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne. Wniosek o wypłatę dodatku składa się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne.

Na naukę dziecka poza miejscem zamieszkania
Przysługuje:
63 zł - gdy dziecko dojeżdża do szkoły,
105 zł - gdy mieszka na stancji, w internacie (bez okresu wakacyjnego).

Warto wiedzieć
Urlopy rodzicielskie. W nich też są zmiany. Dotyczą także rodziców, którzy obecnie są na takich urlopach.

Uwaga, rodzice!
2 stycznia 2016 weszły w życie nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów związanych z narodzinami i wychowaniem dziecka.

Gdy już jesteś na urlopie
Powinny Cię zainteresować tak zwane regulacje okresu przejściowego. Odnoszą się do pracowników, którzy 2 stycznia 2016 (czyli w dniu wejścia nowej ustawy w życie) korzystali z urlopów związanych z rodzicielstwem udzielonych jeszcze na starych zasadach. To znaczy: 1) dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo jego części,2) dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części,3) urlopu rodzicielskiego albo jego części,4) części urlopu wychowawczego, lub też 5) obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym można korzystać z urlopu wychowawczego.

Co to oznacza w praktyce
Przykładowo: jeśli w dniu wejścia w życie ustawy pracownik korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo ich części, dotyczyć go będą przepisy (a więc i terminy składania wniosków) obowiązujące przed 2 stycznia 2016. Wniosek o udzielenie drugiej części urlopu będzie musiał złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z drugiej części urlopu. A wniosek w sprawie łączenia korzystania z dodatkowych urlopów z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który ich udziela - w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem pracy.

Gdy w dniu wejścia w życie ustawy pracownik korzysta z części urlopu rodzicielskiego, będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie kolejnej części takiego urlopu na starych zasadach (w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem). Ale gdy będzie występował o następne części, będą go obowiązywały już nowe zasady (21-dniowy termin na złożenie wniosku).

Gdy przed wejściem nowej ustawy w życie ktoś skorzystał z pierwszej części urlopu rodzicielskiego i po 2 stycznia 2016 będzie chciał wnioskować o kolejne, będzie miał prawo do jeszcze 3 części (w sumie 4). Czyli tak, jak określają to nowe przepisy.

Ważne informacje
Gdy rodzina przekroczy próg dochodowy, nie straci już prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków! Od stycznia 2016 roku świadczenia są już odbierane po przekroczeniu progu, ale stopniowo obniżane - wraz ze wzrostem dochodu. Za każde przekroczenie progu o 1 zł łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł.

Od 1 listopada 2015 wzrosło kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego. Kryterium ogólne wynosi teraz 674 zł netto (na rękę) na osobę w rodzinie. W przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 764 zł. Dotyczy to dziecka, które ma orzeczenie o niepełnosprawności lub jej umiarkowanym albo znacznym stopniu.

Becikowe bez zmian.
Bez zmian pozostało kryterium dochodowe uprawniające do tak zwanego becikowego (jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka). Wynosi 1922 zł na osobę.

Zasiłek dostaniemy do ukończenia przez dziecko:
a) 18 roku życia;
b) nauki w szkole - nie dłużej niż do skończenia 21 roku życia;
c) 24 roku życia - jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dokąd po pieniądze.
Sprawy związane z zasiłkiem rodzinnym i dodatkami załatwisz w urzędzie miasta lub gminy.

Samotnie wychowujesz dziecko.
Drugi rodzic dobrowolnie płaci Ci alimenty. Czy możesz starać się o zasiłek rodzinny?Nie. Najpierw musisz załatwić formalności. A to dlatego, że zgodnie z prawem osoby samotnie wychowujące dziecko, aby otrzymać zasiłek rodzinny, muszą przedstawić wyrok sądu zasądzający alimenty albo ugodę sądową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki