Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie kierunki wybierają pomorscy studenci? Najwięcej chętnych na GuMed

Monika Jankowska
123rf.com
Pomorskie uczelnie przeprowadzają pierwsze podsumowania tegorocznych rekrutacji. Największe oblężenie przeżywał Gdański Uniwersytet Medyczny. O jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym walczyło 36 osób. Jak wygląda sytuacja na UG i Politechnice? Sprawdziliśmy!

Skandynawistyka, kryminologia, psychologia, zarządzanie instytucjami artystycznymi - chcący studiować na Uniwersytecie Gdańskim właśnie te kierunki wybierali najchętniej. Na politechnice najpopularniejsza okazała się gospodarka przestrzenna, energetyka, mechatronika oraz geodezja i kartografia. Ale prawdziwy rekord padł na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym - o jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym ubiegało się aż 36 osób. Przyjrzeliśmy się, jak wyglądają wyniki rekrutacji na studia wyższe.

Na Uniwersytecie

Uniwersytet Gdański planuje przyjąć w tym roku ponad 18 tys. studentów. Na najpopularniejszy kierunek - skandynawistykę - ubiegało się dokładnie 11,35 osoby na miejsce. Drugim najbardziej popularnym kierunkiem była kryminologia - 11,31 osoby na miejsce, a trzecim - psychologia - 8,92 osoby na miejsce. Kandydaci chętnie wybierali też zarządzanie instytucjami artystycznymi (8,57 osoby na miejsce), filologię angielską (7,42 osoby na miejsce) i prawo (6,60 osoby na miejsce).

- Dużym zainteresowaniem cieszyły się także nowe kierunki studiów I stopnia - informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. - Najwięcej kandydatów było na nową specjalność na kierunku skandynawistyka - język, kultura, gospodarka Finlandii, a także na studia wschodnie, dyplomację oraz studia bałkańskie.

Rzecznik przypomina, że trwa rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia oraz na studia niestacjonarne.

Na Politechnice

Rekrutację wstępnie podsumowała też Politechnika Gdańska. Tu najwięcej chętnych aplikowało na gospodarkę przestrzenną - o jedno miejsce ubiegało się 18 kandydatów. Druga pod względem popularności okazała się energetyka - 15 osób na miejsce, a trzecia - geodezja i kartografia - 13 osób na miejsce. Tyle samo osób ubiegało się o miejsce na kierunku mechatronika.
Wśród popularnych kierunków znalazł się też transport oraz automatyka i robotyka (po 12 osób na miejsce).

- Osoby znajdujące się na liście wstępnie przyjętych lub rezerwowych mogły składać dokumenty do wczoraj - informuje Ewa Kuczkowska z biura prasowego PG. - Wyniki pojawią się 27 lipca, wtedy też będziemy wiedzieli, na których kierunkach są jeszcze wolne miejsca.

Z kolei 24 lipca to ostatni dzień rejestracji i składania dokumentów na studia niestacjonarne I stopnia oraz studia II stopnia.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Zdecydowanie największą popularnością na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym cieszyły się jednolite studia magisterskie stacjonarne na kierunku lekarsko-dentystycznym, gdzie o przyjęcie ubiegało się 36 osób na jedno miejsce. Na kierunku lekarskim (również jednolite studia magisterskie w trybie stacjonarnym) o jedno miejsce walczyło 19 osób. Trzecia pod względem popularności była dietetyka - studia I stopnia, gdzie o przyjęcie ubiegało się 13 osób na miejsce.

- Nadal trwa rejestracja na studia I stopnia niestacjonarne zaoczne na kierunek dietetyka - informuje Natalia Wosiek, rzecznik prasowy GUMed-u. - Kandydaci zainteresowani ww. kierunkiem zobowiązani są złożyć aplikację w systemie rekrutacji online w terminie do 31 sierpnia. Wczoraj minął termin zgłoszeń na studia II stopnia. Przed nami jeszcze rekrutacja na niestacjonarne jednolite studia magisterskie, na które można zgłaszać się do 27 sierpnia.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki