Jaki odkurzacz najlepszy jest dla twojego domu? 7 cech odkurzacza, których nie możesz pominąć, dokonując zakupu.

Materiał informacyjny
galinast (123RF)
W tych czasach trudno sobie wyobrazić sprzątanie domu czy mieszkania przy użyciu szczotki i szufelki oraz mokrej szmatki. Nieodzownym narzędziem służącym do posprzątania domu jest odkurzacz.

Na rynku jest już ich ogromna oferta. Sprzedawcy oferują szeroki wybór, różne są typy odkurzaczy z wieloma możliwościami oraz ułatwieniami.
Jeżeli stoisz przed wyborem właściwego odkurzacza, a w związku z szerokim asortymentem masz w głowie zamęt i nie wiesz, czym się kierować, przeczytaj o najważniejszych parametrach odkurzaczy.

Najważniejsze cechy odkurzacza

1. Odkurzacz workowy czy bezworkowy?
Odkurzacz workowy doskonale się sprawdza, jeśli domownikami są alergicy, lub jeśli nie chcesz mieć kontaktu z kurzem podczas opróżniania zbiornika. W przypadku odkurzacza workowego, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem worków, które są jednorazowe. Wymiana ich jednak jest bardzo sprawna i nie powoduje rozpylania się kurzu, jak to może występować podczas opróżniania zbiornika w odkurzaczu bezworkowym. Ponadto zbiornik ten wymaga umycia i wysuszenia po jego opróżnieniu.

2. Moc ssania odpowiada za efektywność sprzątania
Producenci odkurzaczy, w specyfikacji technicznej podają informacje o mocy ssania i mocy silnika. Moc ssania zazwyczaj oscyluje w granicach 1200 W do 2700 W. Jeżeli w Twoim domu nie ma dywanów, wystarczy odkurzacz o mocy 1200W. Doskonale posprząta podłogi drewniane czy panele. Aby skutecznie pozbyć się kurzu z dywanów lub regularnie sprzątać duże powierzchnie, warto się zaopatrzyć w sprzęt o mocy wynoszącej minimum 1600 W. Moc ssania zależy bezpośrednio od mocy silnika. Od tych parametrów zależy skuteczność urządzenia. Większość odkurzaczy umożliwia regulację tego parametru. Moc ssania oznacza siłę, z jaką odkurzacz zasysa powietrze z zanieczyszczeniami do worka lub zbiornika.

3. Długość kabla zasilającego
Niby drobiazg, a jednak częste odłączanie z gniazdka i przełączanie się do nowego, aby odkurzyć kolejne pomieszczenie, może bardzo uprzykrzyć pracę. Zwróć uwagę, jaka długość ma kabel odkurzacza. Im dłuższy kabel, tym wygodniejsza praca. W niedużym, 45 metrowym mieszkaniu sprawdzi się kabel o długości 3m. Kiedy podłączysz go do gniazdka w holu mieszkania, prawdopodobnie uda Ci się odkurzyć całość powierzchni bez konieczności zmieniania kontaktu.

4. Waga odkurzacza
Jeżeli mieszkasz w dwupoziomowym mieszkaniu lub domu piętrowym ewentualnie wiesz, że będziesz często podnosić i przenosić odkurzacz, wybierz jak najlżejszy model. Dźwiganie niepotrzebnie obciąży kręgosłup.

5. Głośność pracy
Na rynku dostępnych jest wiele cichych odkurzaczy. Warto w taki zainwestować i cieszyć się komfortem odkurzania. Większość urządzeń ze średniej półki cenowej generuje bowiem hałas o natężeniu nawet 70-80 dB, co wyraźnie pogarsza komfort pracy i zwiększa zmęczenie.

6. Wyposażenie odkurzacza
Warto zwrócić uwagę na to, jakie akcesoria na wyposażeniu ma odkurzacz. Turboszczotka skutecznie czyści dywany, idealnie usuwa sierść zwierząt czy włosy. Dostępne są worki likwidujące nieprzyjemny zapach. Ich duża pojemność sprawia, że rzadziej możemy je wymieniać czy opróżniać. Rury teleskopowe ułatwiają dopasowanie do wzrostu osoby sprzątającej, co nie skutkuje zmęczeniem i bólami kręgosłupa. Bardzo pomocny jest wskaźnik zapełnienia worka. Informuje o konieczności wymiany worka lub opróżnieniu pojemnika. Ważnym aspektem są rożne dołączone w zestawie końcówki. Przeważnie mniejsze, umożliwiające dotarcie do szczelin, mniej dostępnych miejsc, czy umożliwiające bezpieczne odkurzanie mebli. Zwróć uwagę na regulację mocy ssącej. Możesz w wygodny sposób regulować moc w zależności od powierzchni, którą w danym momencie sprzątasz. Z inną mocą bowiem odkurza się efektywnie dywan, z inną podłogę z kafelkami czy panelami.

7. Czy warto postawić na odkurzacz piorący?
Odkurzacz piorący czy nawet parowy sprawdzi się jeśli potrzebujesz częstego prania tapicerki. Oba modele są droższe od tradycyjnych, jednak jeśli w domu mieszkają dzieci i zwierzęta, sprawdzi się doskonale i na pewno zwróci się ta inwestycja. Odkurzacz parowy sprawdzi się również doskonale jeśli mieszkasz w dużym domu, gdzie do sprzątania masz rozległe powierzchnie. Wspaniałym rozwiązaniem jest odkurzacz wielofunkcyjny. Dzięki niemu możesz odkurzać na mokro, prać dywany a nawet myć okna za pomocą jednego urządzenia.

Dodaj ogłoszenie