Urządzanie niewielkiej przestrzeni wymaga kreatywności i ambicji. Jak temu podołać? Co można zmienić w naszym mieszkaniu, żeby było przestronne mimo małego metrażu?

Niewielkie mieszkanie ma to do siebie, że będzie przytulne. Wystarczy unikać paru rzeczy - kolorów, od których bolą oczy i kojarzą się z PRLem, ciężkich mebli i misz-maszu. Skoro wiemy, jakich błędów nie popełniać, to czas na wskazówki.

Zobacz galerię

1. Drewno - wnosi ciepło i naturalność do wnętrz. Stoliczki, parkiet i dekoracje powinny znaleźć się w małym mieszkaniu.

2. Lustra - ostatnio modne są okrągłe lustra na sznurkach. Warto wieszać je w salonie czy sypialni, bo optycznie powiększają przestrzeń.

3. Światło - odpowiednie oświetlenie może uczynić pomieszczenia jasnymi i przytulnymi. Lampy, lampeczki i światełka nie powinny być przytłaczające. Najlepiej też, gdyby były spójne i proste. Niewielkim przestrzeniom przepych nie służy.

4. Kolory - powinny być chłodne i stonowane, jasne. Jeśli decydujemy się na ciemne, zdecydujmy się na pomalowanie jednej ściany.

5. Okna - najlepiej byłoby zrezygnować z firanek lub postawić na lekkie albo zasłony. Chcemy światła jak najwięcej. Pamiętajmy też, że odsłonięte okna to kolejnych kilka centymetrów przestrzeni więcej.

6. Roślinki - im więcej, tym lepiej. Nie muszą być to wymagające kwiaty, mogą to być sukulenty, które nie obrażają się, jeśli o nich zapomnimy na parę dni.

8. Lekkie, proste meble - zamiast ciężkich szafek można wykorzystać drabinki, na których można powiesić kwiaty albo proste półki wprost na ścianie, na których będą książki czy dekoracje.

9. Plakaty - są teraz na topie. Duże obrazy, na których mamy kiczowaty widoczek, z pewnością się nie sprawdzą. Lepiej postawić na plakaty czy kilka małych grafik.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET: