Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Tadeusza Mazowieckiego oceniają współcześni historycy? [SPOTKANIE]

Marek Adamkowicz
Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier. W 2010 roku otrzymał godność Honorowego Obywatela Gdańska
Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier. W 2010 roku otrzymał godność Honorowego Obywatela Gdańska Sylwia Dąbrowa
Wybory życiowe Tadeusza Mazowieckiego omówi Roman Graczyk, dziennikarz, publicysta, historyk, a także autor niedawno wydanej książki "Od uwikłania do autentyczności". Spotkanie już we wtorek 15 września.

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013), dziennikarz, publicysta, polityk. Jedna z najważniejszych postaci opozycji demokratycznej z lat PRL i pierwszy niekomunistyczny premier. Dla jednych symbol polityki grubej kreski, dla innych człowiek, który przeprowadził nasz kraj od rządów autorytarnych do demokracji. Podejmowane za życia próby oceny jego działalności zazwyczaj filtrowane były przez pryzmat bieżącej polityki. Dopiero po śmierci możliwe staje się bardziej zdystansowane spojrzenie na jego życie i działalność.
Okazją do takich refleksji będzie spotkanie z Romanem Graczykiem, który w ramach Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Trójmieście przedstawi wykład pt. "Nieoczywiste drogi życiowe Tadeusza Mazowieckiego".

Jak wskazują organizatorzy, premier Mazowiecki był aktywny w życiu publicznym od pierwszych lat powojennych aż do początku XXI stulecia. W latach 1948-1955 był działaczem Stowarzyszenia "Pax", wikłając się w dylematy lojalności wobec systemu komunistycznego oraz w propagandę wymierzoną przeciw żołnierzom wyklętym i biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi. W latach 50. i 60. był organizatorem środowiska tzw. postępowych katolików świeckich, z czasem stając się jedną z istotnych postaci opozycji demokratycznej w PRL. Zaangażował się w powstającą w sierpniu 1980 r. Solidarność, stając na czele grupy ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu. Został ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III RP, z którym nierozerwalnie łączy się pojęcie tzw. grubej kreski. Był współtwórcą Unii Demokratycznej i Unii Wolności, w ostatnich latach swojego życia pełniąc funkcję doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. W 2010 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska.

Jak duże emocje wzbudza biografia Tadeusza Mazowieckiego, mogliśmy się przekonać na gruncie lokalnym wiosną br., kiedy to część środowisk prawicowych protestowała przeciwko nadaniu imienia premiera jednej ze szkół w Gdańsku. Argumentem miała być m.in. jego postawa w latach stalinizmu.

Te i inne wybory życiowe Tadeusza Mazowieckiego oraz związane z nimi konsekwencje omówi Roman Graczyk, dziennikarz, publicysta, historyk, a także autor niedawno wydanej książki "Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego". Roman Graczyk w latach 80. współpracował z prasą podziemną, był dziennikarzem "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej" oraz Polskiego Radia Kraków, a obecnie jest pracownikiem krakowskiego oddziału IPN. Jest również autorem książek "Tropem SB. Jak czytać teczki" (Kraków 2007), "SB wobec Tygodnika Powszechnego" (Warszawa 2011) oraz "Chrzanowski" (Warszawa 2013).

W trakcie spotkania, które odbędzie się we wtorek, 15 września, w hotelu Scandic (ul. Podwale Grodzkie 9) o godz. 17, prowadzona będzie sprzedaż wydawnictw IPN po obniżonych cenach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki