Jak podzielić majątek, gdy dojdzie do rozwodu

  Jak podzielić majątek, gdy dojdzie do rozwodu

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Łukasz Berg, z Kancelarii Adwokackiej adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku
  Chcę wziąć rozwód z mężem. Jesteśmy małżeństwem od 10 lat, mamy mieszkanie kupione podczas trwania małżeństwa. Nie mamy dzieci. Czy mogę żądać w pozwie rozwodowym przeprowadzenia podziału majątku wspólnego? Czy sąd może nakazać eksmisję męża ze wspólnie zajmowanego mieszkania?

  Zgodnie z przepisem art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
  Sąd Najwyższy w uchwale z 13 stycznia 1978 r. (III CZP 30/77; OSNCP 1978/3 poz. 39) wyjaśnił, że przeprowadzenie w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego stron nie powoduje nadmiernej zwłoki postępowania nie tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału majątku, lecz także, gdy wyjaśnienie spornych między stronami okoliczności bądź też takich, które sąd obowiązany jest ustalić z urzędu, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w ograniczonym przedmiotowo i czasowo zakresie.


  SN podkreślił, że niemożność doprowadzenia do uzgodnienia stanowisk stron nie oznacza konieczności odstąpienia od rozpoznania wniosku o podział majątku wspólnego, jeżeli okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia mogą być wyjaśnione bez przeprowadzenia zbyt skomplikowanego postępowania i wiążącego się z tym dłuższego czasu, np. gdy chodzi o uzyskanie informacji co do tytułu własności, kwalifikacji do prowadzenia gospodarstwa rolnego, lub zasięgnięcia opinii biegłego co do wartości przedmiotu objętego wspólnością.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo