Jadalne opakowania zamiast plastiku już w Niemczech. Na czym polega ich innowacyjność? Czy przyjdą do Polski?

Sandra Janikowska
Od lat walczyliśmy z plastikowymi opakowaniami na żywność! Wreszcie udało się stworzyć metodę zastępującą ten szkodliwy dla środowiska materiał spożywczy. Amerykański koncern opracował innowacyjną technikę jadalnej osłony chroniącej owoce i warzywa. Z dostępnych informacji wynika, że dwie największe sieci dyskontowe w Niemczech testują tą metodę. Czy natryskowe osłony na owoce i warzywa zawitają do Polski?
Od lat walczyliśmy z plastikowymi opakowaniami na żywność! Wreszcie udało się stworzyć metodę zastępującą ten szkodliwy dla środowiska materiał spożywczy. Amerykański koncern opracował innowacyjną technikę jadalnej osłony chroniącej owoce i warzywa. Z dostępnych informacji wynika, że dwie największe sieci dyskontowe w Niemczech testują tą metodę. Czy natryskowe osłony na owoce i warzywa zawitają do Polski? Pixabay
Od lat walczyliśmy z plastikowymi opakowaniami na żywność! Wreszcie udało się stworzyć metodę zastępującą ten szkodliwy dla środowiska materiał spożywczy. Amerykański koncern opracował innowacyjną technikę jadalnej osłony chroniącej owoce i warzywa. Z dostępnych informacji wynika, że dwie największe sieci dyskontowe w Niemczech testują tę metodę. Czy natryskowe osłony na owoce i warzywa zawitają do Polski?

Sklepy spożywcze zmagają się z nie lada wyzwaniem! Coraz większe grono klientów rezygnuje z zakupu owoców i warzyw zapakowanych w plastikową folię. Jednakże dotychczas nie można było temu zaradzić - bez odpowiedniego zabezpieczenia produkty te szybko traciły świeżość i stawały się niejadalne.

Właśnie z tego względu, niemieckie sieci spożywcze - Edeka i Rewe - rozpoczęły testy nowej metody ochrony owoców i warzyw. W jakiej postaci? Zamiast plastikowych folii niemieckie dyskonty testują cieńką, natryskową i co najważniejsze jadalną osłonę na owoce i warzywa.

Testy w toku

Wybrane sklepy przynależące do Edeki już pod koniec 2019 roku poczyniły pewne kroki w tym kierunku. Pierwszy produkt, który poddano testom to awokado, które zyskało tzw. "drugą skórkę". Wraz z dużym powodzeniem tego przedsięwzięcia niemiecka sieć spożywcza Edeka postanowiła objąć kolejne produkty tą innowacyjną metodą ochronną. Wybór padł na pomarańcze i mandarynki. Powszechnie wiadomo, że w ciągu najbliższych kilku dni podobne działania przejmie także sieć Rewe.

Dodatkowa osłona ma na celu ochronę owoców przed utratą wody i wniknięciem tlenu do ich wnętrza. Warto zwrócić uwagę, że czynniki te są głównym powodem utraty świeżości. Owoce i warzywa spryskane taką osłoną zachowują świeżość aż do dwóch-trzech razy dłużej.

Z czego składa się osłonka ochronna na owoce i warzywa?

Podaje się, że jadalna osłona ochronna została opracowana w amerykańskiej firmie Apeel Sciences. Powstaje ona z roślinnych materiałów, takich jak: skórka, pestki czy miąższ pochodzący z różnych gatunków owoców i warzyw. Co istotne, osłona ta nie wytwarza żadnego zapachu i smaku.

Czy natryskowa osłonka zawita do Polski?

Póki co innowacyjna natryskowa metoda ochrony owoców i warzyw dostępna jest tylko w Niemczech i to wyłącznie dla owoców, których skórka jest niejadalna. Amerykański twórca osłonki natryskowej informuje, że w ten sposób można chronić aż 30 różnych gatunków owoców i warzyw. Wśród nich znalazły się m.in. jabłka, papryka czy truskawki.

Z dostępnych informacji wynika, że sieć spożywcza Edeka niedawno złożyła wniosek w Komisji Europejskiej o dopuszczenie produktów zawierających osłonkę ochronną do obrotu handlowego. Pozostaje nam czekać na werdykt KE w tej sprawie.

Zanim metoda ta znajdzie swoje zastosowanie w porządku dziennym handel detaliczny musi się na to odpowiednio przygotować. Warto jednak wspomnieć, że metoda ta ma wielu zwolenników. Aktywiści na rzecz ochrony środowiska widzą duży potencjał w innowacyjnej metodzie testowanej w Niemczech i liczą na to, że z biegiem czasu zawita i do nas.

Według specjalistów wprowadzenie takiej techniki ochrony produktów przyczyni się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów.

ZOBACZ TAKŻE: Władze miasta wystartowały z nową akcją "Gdańsk bez plastiku". Aleksandra Dulkiewicz: Gdańsk bez plastiku to moje marzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie