18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacy są naprawdę mieszkańcy województwa pomorskiego

Maciej Wośko, redaktor naczelny "Polski Dziennika Bałtyckiego"
Jacy jesteśmy? Jacy są Czytelnicy "Polski Dziennika Bałtyckiego" - mieszkańcy Pomorza, Kaszub, Kociewia, Żuław i ziemi słupskiej. Czy rzeczywiście - bo z taką opinią socjologów spotykaliśmy się niejednokrotnie - różnimy się od reszty kraju?

Z czego jesteśmy dumni, a co nas zawstydza i o czym wolimy milczeć, a co denerwuje na tyle, że psuje nam radość z zamieszkiwania w jednym z najpiękniejszych regionów Polski?
Takie pytania padają niezwykle często na naszych redakcyjnych kolegiach, podczas rozmów o poruszanych na łamach tematach, podczas przygotowywania przekrojowych raportów lub choćby Koszyka Pomorskiego, w którym co miesiąc przedstawiamy ceny podstawowych produktów w pomorskich miastach.

Czy posiłkując się stereotypami nie popełniamy błędu? Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście nasze reporterskie nosy się nie mylą? I przyznaję, w wielu sprawach wyniki badań, które dla "Polski Dziennika Bałtyckiego" i Grupy Ergo Hestia przeprowadziła sopocka Pracownia Badań Społecznych, trochę nas zaskoczyły... ale po kolei.

Pomysł zrodził się podczas przeprowadzanych kilka lat temu badań czytelników, gdy okazało się, że mieszkańcy Pomorza - dumni ze swojego regionu, dumni z miejsca, w którym mieszkają, dumni też ze swojego dziennika, w wielu punktach nie przystają do portretu statystycznego Polaka. Okazało się też, że poza badaniami Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową nie istnieją żadne zbiorcze opracowania dotyczące subregionów Pomorza (np. Kociewia, Powiśla…), a większość wygłaszanych sądów i opinii opiera się na badaniach socjologicznych przygotowywanych w mniej skoordynowany sposób.

Zamiast narzekać - postanowiliśmy to zmienić. Powołujemy zatem do życia Pomorskie Obserwatorium Reporterskie. Wspólnie z dziennikarzami w naszych lokalnych redakcjach rozsianych we wszystkich pomorskich powiatach, wspólnie z publicystami "Dziennika Bałtyckiego", socjologami, ekspertami oraz naszym partnerem (Grupą Ergo Hestia) chcemy przynajmniej raz w roku przeprowadzać przekrojowe badania opinii na Pomorzu. Po kilku sezonach będziemy mogli opracować wspólnie pełny portret mieszkańca regionu, skonfrontować wyniki z badaniami ogólnopolskimi i statystycznymi i - w co wierzymy już dziś - odpowiedzieć naszym czytelnikom w całym kraju: Pomorze jest miejscem szczególnym, a mieszkający tu ludzie, pracujący w dobrze rozwijających się firmach są obywatelami, pamiętającymi o swym lokalnym środowisku kulturowym, przywiązanymi do lokalnej tradycji, nieobawiającymi się nowych wyzwań...

Rozpoczynamy dziś publikacje wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu Pomorskiego Obserwatorium Reporterskiego - Portret Pomorzan 2009. W specjalnie opracowanych raportach w ciągu najbliższych dwóch tygodni, codziennie przedstawiać będziemy odpowiedzi ankietowanych na temat ważnych i ciekawych aspektów życia w regionie. Na początku 2010 roku chcemy - również na łamach - podebatować na temat wyników z naszymi Czytelnikami. Zatem już dziś zapraszam do dyskusji i przysyłania opinii - co was w prezentowanych danych zaskoczyło, z czym się nie zgadzacie lub które opinie podzielacie.

Na opinie i komentarze czekamy pod adresem [email protected] (z dopiskiem w tytule - Obserwatorium Reporterskie)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki