Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie zakończone! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Polonijni żeglarze rywalizowali w Gdyni!
Polonijni żeglarze rywalizowali w Gdyni! Agata Pawłowska/Polonijna Agencja Informacyjna SWP
W polonijnych regatach w Gdyni brała udział rekordowa liczba uczestników! W zawodach rywalizowało łącznie 21 załóg z 11 państw w dwóch kategoriach. Zawodnikom dopisywała słoneczna i wietrzna pogoda.

IV Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie zakończone!

– To już czwarta edycja mistrzostw, czyli można powiedzieć, że regaty na stałe wpisały się w letni kalendarz polonijnych wydarzeń sportowych na polskim wybrzeżu. Z każdym rokiem rośnie też zainteresowanie i poziom zawodów. Ze względu na to zainteresowanie rozpoczęliśmy również szkolenia pozwalające uzyskać patent żeglarski dla młodej Polonii licząc, że w kolejnych latach włączą się do naszych regat jako pełnoprawne załogi – mówił przez rozpoczęciem Mistrzostw Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizator imprezy.

Sportowa rywalizacja pozwoliła wyłonić zwycięzców w dwóch kategoriach.

W kategorii z polskim sternikiem :

  • 1 miejsce zdobyła załoga z Kazachstanu sternik Jakub Wiedeheft załoga: Michaił Sołowienko, Aleksandr Neczajew, Paweł Dylak
  • 2 miejsce zajęła załoga z Czech sternik Marta Zwara załoga: Grzegorz Skupień, Tiana Berenka Skupień, Bogdan Borski, Iwan Borski
  • 3 miejsce zajęła również załoga z Czech sternik Szymon Janiak załoga: Janka Borska, Eliza Julia Skupień, Krystyna Borska, Andreas Skupień Kapsia.

W kategorii bez polskiego sternika:

  • 1 miejsce zajęła załoga z Niemiec Eugeniusz Żychski, Fabian Żychski, Lodewijk van Lelyveld, Łukasz Żychski
  • 2 miejsce zajęła załoga z Austrii Henryk Zapała, Wiesław Dominik Krawczyk, Jakub Opalski, Andrzej Blacha.
  • 3 miejsce zajęła załoga ze Szwecji Jacek Bojanowicz, Tomasz Osiński, Bernardeta Bojanowicz, Henryk Grynfeld.

Wręczono również 3 nagrody dodatkowe:

  • Nagrodę fair play i jednocześnie nagrodę dla najmłodszego zawodnika regat otrzymał Bruno Kamiński z załogi niemieckiej.
  • Nagrodę dla najstarszego zawodnika regat otrzymał Andrzej Kacała z duńskiej załogi.
  • W uznaniu zasług za krzewienie idei ruchu olimpijskiego medal 100lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego z rąk Panów: Ambasadora Polskiego Komitetu Olimpijskiego Witolda Rybczyńskiego, Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Tomasza Różniaka oraz prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego otrzymał rektor komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. Tomasz Szubrycht.

- Mistrzostwa są największym tego typu wydarzeniem w środowisku polonijnym a wielki sukces regat świadczy o znaczeniu żeglarstwa dla naszych rodaków - mówił Tomasz Różniak, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. - Dziękuję za pozytywny odzew na nasze zaproszenie, za przyjazd na zawody, który zawsze odbywa się kosztem czegoś innego – życia rodzinnego, zawodowego. Oprócz sportowej rywalizacji takie spotkania są elementem budowania wspólnoty Polaków i Polonii w wymiarze światowym. Mamy ogromny potencjał. Polacy to 20 milionów osób żyjących poza granicami ojczyzny. Są to oczywiście środowiska zróżnicowane ale łącznie stanowimy bogactwo w różnorodności złączonej miłością do Polski. Dziękuję przy tej okazji za to co robicie w swoich krajach zamieszkania, za samoorganizację, krzewienie polskiej kultury, promujecie nasz kraj pod sztandarem biało-czerwonej. A teraz spotkaliśmy się w mieście szczególnym, Gdyni o niezwykłej historii świadczącej o polskim patriotyzmie tym na co dzień i zawartym w dalekosiężnych wizjach rozwoju. Na dodatek trwają Dni Morza świadczące o naszym przywiązaniu do Bałtyku, okna na świat pozwalającym realizować – jak od wieków – nasze ambicje gospodarcze i społeczne. Zapraszam – już dzisiaj – na kolejne, piąte Mistrzostwa za rok.

- Najważniejszym jest, aby Polacy czuli jedność, niezależnie od tego, gdzie mieszkają - mówił prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej. - Polskę nosi się w sercu i dziękuję wam za to, że wy ją nosicie i pokazujecie tą miłość na zewnątrz. Przyjazd tutaj wynika z waszej potrzeby, poczucia polskości i chęci bycia razem, w gronie rodaków. Naszym obowiązkiem jest okazać naszą wdzięczność za taką postawę. Zawody sportowe, rywalizacja są ważne, ale tak naprawdę ważniejsze jest radość ze wspólnoty jaką tworzymy. Naszym przywilejem jest, że możemy was przyjąć i pomóc w organizacji tego wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki