Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje gdańskiej Energi: wkrótce blok na biomasę, a kolejna farma wiatrowa do przejęcia

Jacek Klein
Elektrociepłownia na biomasę będzie zasilać w energię mieszkańców i firmy w Elblągu
Elektrociepłownia na biomasę będzie zasilać w energię mieszkańców i firmy w Elblągu materiały prasowe
Jeszcze w tym kwartale ma zacząć dostarczać energię dla Elbląga blok energetyczny spalający biomasę. Inwestycję realizuje Energa Kogeneracja, spółka należąca do gdańskiego koncernu energetycznego. Po uruchomieniu elektrociepłowni spółka zdobędzie status OZE. Koszt inwestycji to około 200 mln złotych.

Instalacja wyposażona będzie między innymi w turbogenerator o mocy elektrycznej 25 MWe oraz kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej to około 165 tysięcy MWh oraz ciepła około 796 tysięcy GJ. Zużycie biomasy to około 135 tysięcy ton rocznie. Do atmosfery będzie trafiać mniej o 155 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie.

To nie jedyna inwestycja realizowana w Elblągu. Energa Kogeneracja uruchomiła przetarg na projekt budowlany bloku gazowo-parowego o mocy 115 MWe.

W międzyczasie Grupa Energa inwestuje w kolejne źródło zielonej energii. Jej spółka Energa Hydro i Polska Grupa Energetyczna zawarły z Iberdrola Renovables Energía SAU umowę z na nabycie aktywów hiszpańskiej spółki w Polsce. Umowa umożliwia nabycie 75 proc. udziałów w hiszpańskiej spółce. Docelowo Energa i PGE chcą mieć 100 proc. udziałów, w tym 25 proc. udziałów od akcjonariusza mniejszościowego - Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Całkowita wartość tej transakcji szacowana jest na około 1,1 mld zł.

Po jej sfinalizowaniu Energa przejmie dwie działające w północnej Polsce farmy wiatrowe - Karścino w województwie zachodniopomorskim i Bystra w województwie pomorskim - o łącznej mocy zainstalowanej 114 MW oraz pakiet projektów.
To kolejna akwizycja farm wiatrowych przez Energę. W ubiegłym tygodniu podpisała ona umowę przejęcia części aktywów duńskiej spółki DONG Energy. Chodzi o farmę wiatrową w województwie zachodniopomorskim o mocy 51 MW oraz pięć rozpoczętych projektów w północnej Polsce o łącznej planowanej mocy ok. 220 MW. Na obie transakcje zgodę musi wyrazić UOKiK.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki