Inwestycja warta 500 milionów złotych. W Gdańsku powstanie Agroport. Drugi zlokalizowany zostanie w Świnoujściu?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
fot. Przemysław Świderski | Polska Press
Udostępnij:
Decyzją polskiego rządu w gdańskim porcie w 2022 roku rozpoczną się prace nad budową Agroportu, który służył będzie do przeładunku nawozów i towarów żywnościowych. Jak podkreślił wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, inwestycja kosztować będzie 500 milionów złotych, zaś inwestorem będzie spółka powołana przez resort rolnictwa o nazwie Agroport S.A., która pieniądze na inwestycję otrzyma z budżetu państwa. W sumie na budowę Agroportów przeznaczony został miliard złotych. Druga lokalizacja, którą rozważa resort infrastruktury na inwestycję, to Świnoujście.

- Zapadła decyzja, że w Gdańsku powstanie Agroport - powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. - Chcemy, aby w Polsce powstały dwa takie obiekty. Drugi w Świnoujściu, w którym port chcemy zainteresować tą inwestycją.

W Świnoujściu funkcjonuje już magazyn zbożowy kontrolowany przez polską spółkę OT Logistics. OT Port Świnoujście to obecnie największe centrum obsługi ładunków masowych na polskim wybrzeżu.

OT Logistics miał również i w Gdańsku zbudować terminal, ale wycofał się z inwestycji. 22 października 2021 roku Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. ogłosił przetarg na oddanie w najem długoterminowy zabudowanej nieruchomości gruntowej o łącznej powierzchni ponad 27 ha. Jak wynika z informacji Portu Gdańsk teren ten znajduje się bezpośrednio przy Pirsie Rudowym w Porcie Północnym i mógł być wykorzystać pod budowę terminala, co w 2022 roku decyzją resortów infrastruktury i rolnictwa stanie się faktem.

– Naszym zadaniem jest stwarzanie możliwości i tak też czynimy - wyjaśnia Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk. - Jeśli teren jest uporządkowany, dobrze uzbrojony, skomunikowany, znajdzie się inwestor. W Porcie Gdańsk mamy jeszcze ok. 120 ha, na których mogą zostać zrealizowane inwestycje. Naszym atutem jest też to, że jesteśmy portem bez ograniczeń, wolnym od zalodzenia, głębokowodnym. Baseny portowe mają do 17 m głębokości, co umożliwia przyjmowanie największych kontenerowców świata oraz największych masowców, które wpływają na Bałtyk.

W Gdańsku działa obecnie Terminal Cukrowy. To inwestycja warta ponad 100 milionów złotych Krajowej Spółki Cukrowej S.A., która umożliwia sprzedaż eksportową cukru drogą morską w ilości przekraczającej 300 tysiecy ton rocznie. Terminal zajmuje powierzchnię 3 ha i dzięki znajdującemu się na jego terenie silosowi i magazynowi może pomieścić nawet 58 ton cukru. Nadzór z ramienia spółki cukrowej nad budową terminala sprawował Andrzej Jaworski, wówczas członek zarządu KSC S.A., który brał udział również w rozmowach koncepcyjnych na temat budowy Agroportu w Polsce.

- Na początku grudnia zostaliśmy jako przedstawiciele Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego zaproszenie przez wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego na spotkanie dotycząca koncepcji budowy dużego Agroportu - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Andrzej Jaworski, prezes Izby. -Ponieważ kilka lat wcześniej miałem przyjemność nadzorować budowę Terminalu Cukrowego w Gdańsku to w naturalny sposób zwróciłem uwagę że lokalizacja Portu Gdańskiego świetnie skomunikowana, mająca odpowiednie nabrzeże świetnie nadaje się do tej inwestycji.

Jak podkreśla Andrzej Jaworski, Agroport dzisiaj to konieczność dla polskiej gospodarki, a także to kolejny element polskiego bezpieczeństwa gospodarczego.

- Potwierdzenie realizacji tej inwestycji 30 grudnia przez wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego to tak naprawdę noworoczny prezent dla polskiego rolnictwa i Gdańska - dodał prezes Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego. - To nie tylko nowe miejsca pracy w Gdańsku to przede wszystkim rozwój polskiego rolnictwa.

Według Andrzeja Jaworskiego własny Agroport, to dzisiaj niezależność przewozu produktów rolnych, ale także nawozów. To możliwość szybkiego reagowania w dwie strony. Jak podkreślił prezes IGHRS nie można również zapominać o coraz lepszej współpracy w ramach Trójmorza, która również przekłada się na poprawę sytuacji gospodarczej.

Zapowiedzianą inwestycję w Gdańsku pozytywnie ocenia również Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

- To bardzo ważna i potrzebna inwestycja zarówno dla rolnictwa na Pomorzu, jak i w całej Polsce - mówi Ewa Szymańska, zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Według informacji, które posiadamy w terminalu odbywać ma się handel takimi artykułami jak owoce, warzywa i mięso, które mają być eksportowane z Polski do odbiorców zagranicznych, zaś importowane mają być nawozy mineralne. Według zapowiedzi ministerstwa prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Budowa Agroportu to bardzo dobra inicjatywa, widzimy to i możemy to potwierdzić chociażby patrząc na to, jak funkcjonuje handel zbożem, które od lat jest eksportowane z Gdańska i sprzedawane. Agroport stworzy nowe możliwości handlu i wymiany naszych towarów z odbiorcami zagranicznymi, a także pozwoli na import m.in azotów mineralnych czy azotowych, których ceny obecnie są horrendalne. Inwestycja w Agroport pozwoli na powrót do sytuacji, którą mieliśmy wcześniej, a więc przed podwyżkami, a także pozwoli na uregulowanie rynku nawozów mineralnych. Wierzymy, że budowę Agroportu uda się zrealizować.

Prace nad utworzeniem Agroportu w Gdańsku rozpocząć mają się jeszcze w 2022 roku. Do inwestycji w Gdańsku już wkrótce powinno dołączyć również Świnoujście, które resorty infrastruktury oraz rolnictwa również rozważają jako potencjalne miejsce budowy drugiego z portów do handlu i wymiany produktów spożywczymi i nawozami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 stycznia, 10:01, Gość:

Kolejny kuzyn PiS-owski dostanie stanowisko prezesa .

Skoro PiS wygrał wybory ?

G
Gość
Kolejny kuzyn PiS-owski dostanie stanowisko prezesa .
G
Gość
3 stycznia, 18:20, Gość:

CZYJ spasiony zad zrobi na tym piniadze?

Skoro ktoś inwestuje to ktoś zarabia, masz inny POmysł ?

G
Gość
CZYJ spasiony zad zrobi na tym piniadze?
G
Gość
PO co ?
Dodaj ogłoszenie