Instruktor podejrzewany o korupcję

  Instruktor podejrzewany o korupcję

  Sławomir Bednarczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Policja zatrzymała właściciela jednego z miejscowych, prywatnych ośrodków szkolenia kierowców. Jest on podejrzewany o przyjmowanie łapówek za oferowaną uczestnikom kursów możliwość pozytywnego zdania egzaminu na prawo jazdy. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.
  Funkcjonariusze sekcji kryminalnej z Policji Powiatowej w Nowym Dworze Gd., którzy zajmują się tą sprawą, nie chcą wyjawić, w jaki sposób ustalili szczegóły nielegalnego procederu, jakim miał się zajmować instruktor. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że policjantów poinformował o tych praktykach jeden z uczestników kursu.

  - Podejrzany instruktor oferował swoim kursantom nie tylko przyswojenie umiejętności prowadzenia pojazdów, ale i pośrednictwo w zapewnieniu zdania państwowego egzaminu na prawo jazdy - mówi Paulina Grzesiowska, rzecznik prasowy Policji Powiatowej w Nowym Dworze Gd.

  - Osoby, które przystawały na ofertę tego instruktora, mogły liczyć na pozytywny wynik, bez względu na to czy miały odpowiednie umiejętności, czy nie. Musiały mu jednak zapłacić najprawdopodobniej od około 500 do 1000 złotych. Tymczasem już samo proponowanie pomyślnego załatwienia sprawy za pieniądze lub inną korzyść jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności.

  Policjanci prowadzący postępowanie dotarli do kilku osób, które weszły w nielegalny układ z instruktorem i mogły dzięki temu zdobyć prawo jazdy. Kilku kierowców przyznało się do udziału w korupcyjnych transakcjach. Osoby te nie unikną odpowiedzialności karnej.

  Każda z nich usłyszała zarzut wręczania łapówki. Oprócz tego że mogą utracić nabyte w nielegalny sposób uprawnienia do kierowania pojazdami, grozi im od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.
  Postępowanie w tej sprawie jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Malborku. Sam podejrzany nie został aresztowany. Postępowanie nadal trwa.

  - Apelujemy do wszystkich kursantów i kierowców, którzy skorzystali z korupcyjnej propozycji, aby zgłaszali się na policję - dodaje Paulina Grzesiowska. - Tylko dzięki współpracy z nami będą mieli możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej. Osoby, które brały udział lub wiedzą coś o tym nielegalnym procederze, mogą anonimowo kontaktować się z nowodworską komendą.

  Zbigniew Lichuszewski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu, w którym egzaminy zdają kandydaci na kierowców z powiatu nowodworskiego, twierdzi, że załatwienie w taki sposób "lewego" egzaminu prawa jazdy jest bardzo mało prawdopodobne.

  - Praktycznie niemożliwe jest, by osoba niebędąca egzaminatorem, miała jakiś wpływ na wyniki egzaminu - mówi Lichuszewski. - Obecna procedura niweluje szanse na jakiekolwiek układy z egzaminatorami. Każdy test praktyczny jest monitorowany, więc korupcja jest bardzo mało prawdopodobna. Dokładamy wszelkich starań, by do niej nie dopuścić. Od kiedy pracuję w WORD, nie było tu żadnych zdarzeń związanych z korupcją.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo